Hurom H400 daje mnóstwo możliwości wyciskania różnych soków / fot. Kacper Żarski

Recenzja wyciskarki wolnoobrotowej Hurom H400. Bezkompromisowe działanie i błyskawiczne czyszczenie

Hurom H400 to wyciskarka wolnoobrotowa, która, w porównaniu do innych tego typu sprzętów, wyróżnia się kompaktową obudową. Ciekawy jest także wałek napędowy pozbawiony dodatkowych sitek, co ułatwia czyszczenie po wyciśnięciu soku. Jak to się jednak sprawdza w praktyce? Jakie ma wady i zalety? Zapraszam na test.

Wideorecenzja

Zawartość opakowania i obudowa

W pudełku z Hurom H400 mamy bardzo ładnie zapakowane wszystkie niezbędne akcesoria. Na początku mamy książeczkę z przepisami oraz trochę papierologii z instrukcją obsługi czy podstawowymi informacjami na temat gwarancji. Jeszcze więcej informacji znajdziemy w dodatkowej kopercie. Jest tutaj także druga książka z przepisami.

Idąc dalej, w największym kartonie w środku znajdziemy podstawę wyciskarki, a także pojemnik na gotowy sok. Jest też drugi pojemnik, tym razem na pulpę, jest zamontowany od razu w podstawie. Średnie pudełko to element wykonawczy, czyli dwie połączone misy – od góry na wrzucanie składników, a na dole do wyciskania i mieszania soku. No i na samym końcu, w najmniejszym opakowaniu znajdziemy popychacz do produktów. Mamy też szczoteczkę do czyszczenia, a także przewód zasilający.

Zestaw sprzedażowy Hurom H400 / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)
Zestaw sprzedażowy Hurom H400 / fot. Kacper Żarski

Względem innych testowanych przeze mnie wyciskarek Hurom, tutaj w Hurom H400 mamy spory wyróżnik w kontekście zajmowanej przestrzeni. Całość jest naprawdę kompaktowa, ponieważ nie mamy dwóch osobnych pojemników wystających jeszcze poza obudowę sprzętu. Ten pojemnik na suchą pulpę jest zaczepiony na tyle obudowy i tylko na przodzie znajdziemy jeszcze kranik, pod który podkładamy czy to dołączony do zestawu pojemnik, czy to dowolną szklankę, z której potem będziemy bezpośrednio pili sok.

Wyróżnikiem Hurom H400 jest również to, że nie mamy żadnych sitek, dzięki czemu utrzymanie całości w czystości jest niesamowicie proste. Tak naprawdę tylko wystarczy odkręcić górę od dołu, a następnie wyjąć dwuczęściowy wałek napędowy i opłukać pod bieżącą wodą. Dodatkowo przy wyjściu pulpy również mamy otwierane elementy, więc dosłownie w kilkanaście sekund jesteśmy w stanie umyć całą wyciskarkę po zakończonym wyciskaniu soku.

Z innych elementów obudowy to tyłu znajdziemy miejsce na podłączenie przewodu zasilającego. Do tego mamy klawisz, który pozwala uruchomić pracę urządzenia i tak naprawdę mamy tutaj dwustopniowy klawisz. Klikając w jedną stronę, uruchamiamy automatyczne wyciskanie soku poprzez obracanie tego wałka napędowego w jedną stronę.

Ewentualnie, gdy zostanie wykryte przeciążenie, to urządzenie automatycznie włączy bieg wsteczny, żeby nie uszkodzić silnika, a jednocześnie zwiększyć efektywność wyciskania. Ręcznie również możemy wywołać ten tryb wsteczny. Wystarczy wcisnąć klawisz w drugą stronę.

No i od góry Hurom H400 mamy jeszcze pokrywę, którą możemy otworzyć i włożyć przeróżne produkty, z których chcemy wycisnąć sok. Jest tu naprawdę sporo miejsca, możemy więc wrzucać składniki w całości, bez konieczności krojenia ich na kawałki. Fajne jest również to, że po tworzeniu klapki, podczas pracy urządzenia, wyciskarka się na chwilę zatrzyma. Po zamknięciu klapki, na przykład po dołożeniu produktów, wyciskarka automatycznie wznowi pracę.

Kod rabatowy na wyciskarki wolnoobrotowe Hurom

W ramach współpracy z marką Hurom, mam dla Was kod rabatowy! Wystarczy na stronie producenta Hurom.pl wpisać kod Kapsologicznie10. Obniży to cenę nieprzecenionych wyciskarek o 10% oraz o 5% w przypadku modeli już przecenionych. Skorzystacie więc nie tylko w przypadku wyciskarki wolnoobrotowej Hurom H400, ale także innych modeli 🙂 Kliknij tutaj i skorzystaj od razu z rabatu (bez konieczności wpisywania kodu, link automatycznie aktywuje zniżkę)

Jak korzystać z wyciskarki Hurom H400?

Korzystanie z wyciskarki Hurom H400 jest bardzo proste. Tak jak wspomniałem, w większości przypadków możemy włożyć całe produkty, więc wystarczy umyć warzywa czy owoce i umieścić w całości w górnej misie. Ewentualnie, gdy dany składnik tego wymaga, na przykład cytrusy czy marchewki, to wystarczy obrać je ze skórki, a następnie tak samo umieścić w górnej części.

Wielka misa w Hurom H400 ułatwia wyciskanie większej ilości soku na raz / fot. Kacper Żarski
Wielka misa w Hurom H400 ułatwia wyciskanie większej ilości soku na raz / fot. Kacper Żarski

Jedynym wyjątkiem będą dłuższe składniki, takie jak marchewka czy seler naciowy, które warto przeciąć na kilka mniejszych elementów, żeby nieco zwiększyć skuteczność wyciskania soku. Jeśli nie pokroimy, Hurom H400 i tak sobie poradzi, jednak może to trwać nieco dłużej.

Dłuższe produkty warto rozdrobnić przed wrzuceniem do Hurom H400 / fot. Kacper Żarski
Dłuższe produkty warto rozdrobnić przed wrzuceniem do Hurom H400 / fot. Kacper Żarski

W praktyce cały proces wyciskania soku wygląda tak, że w górnej części misy znajdziemy ostrze, które wstępnie rozdrabnia produkty. Następnie te mniejsze elementy są przenoszone przez otwór do dolnej misy ze ślimakiem napędowym. Tam, poprzez obracanie się wałka, wyciskany jest stopniowo sok, który następnie będzie wylatywał przez kranik.

Fajne jest to, że w każdym momencie możemy zamknąć kranik na przodzie. Służy to nie tylko temu, żeby zmienić naczynie, do którego chcemy nalać sok, ale także pozwoli na wymieszanie soku, jeżeli wykonujemy go z kilku składników jednocześnie. Ciekawostką jest także to, że od przodu mamy takie przezroczyste okienko, przez które widać, ile soku jest już w naszej misie, żeby na przykład wydostać go z wyciskarki, gdy już będziemy mieli go nieco więcej.

Sok z Hurom H400 możemy nalewać bezpośrednio do szklanek / fot. Kacper Żarski
Sok z Hurom H400 możemy nalewać bezpośrednio do szklanek / fot. Kacper Żarski

Z jakich owoców i warzyw można wyciskać soki w wyciskarce wolnoobrotowej Hurom H400?

Wyciskarka radzi sobie z przeróżnymi produktami, jakie tylko wrzucimy od góry. Najlepiej, żeby były to świeże produkty, które będą miały nieco więcej soku. Bez problemu mogą być to na przykład różne cytrusy, soczyste marchewki czy chociażby jabłka. Tutaj konkretnie producent poleca jabłka gatunku Ligol, z których tego soku będzie najwięcej. Poza tym bez problemu są wyciśniemy również z twardszych produktów, na przykład właśnie z marchewek czy buraków. Jeśli chcemy, możemy także wyciskać sok z warzyw listnych, takich jak szpinak czy jarmuż. Do wyboru, do koloru!

Silnik jest naprawdę wytrzymały i bez problemu rozdrobnij praktycznie wszystkie składniki. Nie musimy się tutaj ograniczać w kontekście używanych owoców czy warzyw, jednak warto pamiętać, że od ich soczystości zależy efekt końcowy. Przez to, że nie mamy tutaj żadnego sitka, to sok nie będzie w pełni klarowny. Mamy za to sporo miąższu, który na pewno urozmaici sok. No i nie można zapomnieć, że przy takiej konstrukcji, wszystkie elementy są bardzo proste w czyszczeniu.

Klarowność soków z Hurom H400 zależy od soczystości wyciskanych produktów / fot. Kacper Żarski
Klarowność soków z Hurom H400 zależy od soczystości wyciskanych produktów / fot. Kacper Żarski

Hurom H400 wyciska wszystko co najlepsze z owoców czy warzyw. Tych pozostałości po wyciskaniu jest naprawdę niewiele. Faktycznie są one bardzo suche, że na pewno nie wycisnęłoby się z nich ani kropli więcej! Jest tak dlatego, że do dyspozycji mamy mocny, indukcyjny silnik bezszczotkowy o mocy 150 watów. Generuje to maksymalnie 90 obrotów na minutę i podczas tych obrotów napędzany jest wałek wykonany z ultemu, który jest bardzo wytrzymały, a jednocześnie bezpieczny dla zdrowia.

Sorbety i koktajle z wyciskarki wolnoobrotowej Hurom H400

Poza sokami, w Hurom H400 możemy wykonywać proste sorbety, które będą zawierały zmrożone owoce. Wystarczy od góry wrzucić kilka takich zamrożonych truskawek, malin czy cokolwiek innego przyjdzie nam do głowy i stopniowo rozdrobnić, podobnie jakbyśmy wyciskali sok. Jedyna różnica jest taka, że gotowy sorbet nie będzie wychodził przez kranik od soku, tylko pojawi się w pojemniku, w którym standardowo zbierana jest sucha pulpa po wyciskaniu soku.

Z kolei korzystając z owoców czy warzyw, które będą mniej soczyste, a miały więcej miąższu, możemy uzyskać smaczne koktajle, które będą stanowczo gęstsze.  Jednocześnie tego miąższu też będzie w soku więcej.

Ciekawostką jest także to, że możemy wykonywać tutaj napoje roślinne, które będą tworzone z przeróżnych orzechów. W tym celu należy namoczyć odpowiednio wcześniej orzechy, a następnie stopniowo dodawać je od góry wraz z wodą z namoczenia. Po chwili uzyskamy właśnie takie napoje roślinne, które potem możemy już spożytkować w dowolny sposób.

Co warto wiedzieć o Hurom H400?

Hurom H400 to na pewno bardzo dobra wyciskarka wolnoobrotowa. Jeżeli zależy wam na jakości wykonywanych soków, a jednocześnie chcecie nieco mniejsze urządzenie, to model Hurom H400 będzie idealnym wyborem.

Tak jak wspomniałem nie ma dwóch osobnych pojemników na pulpę i na sok, tylko ten element przechwytujący suche pozostałości jest już wbudowany w urządzenie. Dodatkowo całość jest błyskawiczna w czyszczeniu, no bo tak naprawdę wszystko się prosto rozbiera, a przez brak sitek wystarczy kilka sekund pod bieżącą wodą i wszystko staje się perfekcyjnie czyste.

Dodatkowo do dyspozycji mamy sporą moc działania, bardzo skuteczne rozdrabnianie czy faktycznie bezstratne wyciskanie soku. No bo ta pozostała pulpa jest faktycznie bardzo sucha. Ciekawostką jest też to, że możemy wyciskać nie tylko sok, ale także wykonywać koktajle, napoje z orzechów czy sorbety z mrożonych owoców. Całość dopełnia dobrze wykonana ładna obudowa, przez co bez większych problemów powinna wpasować się w praktycznie każde wnętrze.

Osobiście uważam, że taki Hurom H400 jest odpowiednim wyborem, jeżeli szukacie bezkompromisowego rozwiązania, które sprawdzi się u każdego prawdziwego sokomaniaka. A co Wy myślicie o takiej wyciskarce? Czy u Was taki sprzęt by się sprawdził? Dajcie znać w komentarzach.

Pamiętajcie także o kodzie rabatowym Kapsologicznie10, który daje 10% zniżki na nieprzecenione wyciskarki Hurom oraz 5% rabatu na produkty już przecenione. Zniżka obowiązuje w sklepie Hurom.pl

Recenzja powstała na zlecenie marki Hurom. Nie miało to wpływu na przebieg testów czy moją opinię na temat sprzętu.

Hurom H400

7.8

Ogólna ocena

7.8/10

Zalety

  • Kompaktowa obudowa
  • Skuteczne działanie oraz wyciskanie wszystkich warzyw i owoców
  • Nie tylko soki, ale też sorbety, koktajle czy napoje roślinne
  • Błyskawiczne czyszczenie
  • Ogromna misa na warzywa i owoce

Wady

  • Klarowność soku zależy od soczystości wyciskanych produktów - brak sitek filtrujących