Tefal Ixeo Power / fot Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Recenzja Tefal Ixeo Power QT2020. Jak sprawdza się stacja parowa z deską do prasowania?

Chcąc wyprasować ubrania, zazwyczaj musimy rozłożyć deskę do prasowania, wziąć żelazko lub stację parową i dopiero rozpocząć prostowanie tkanin. W przypadki Tefal Ixeo Power jest trochę inaczej. Jest to urządzenie, które od razu ma zintegrowaną deskę do prasowania, co niesamowicie dobrze może sprawdzić się na niewielkich przestrzeniach. A jak w praktyce? Zapraszam na test!

Wideorecenzja

Zawartość opakowania, składanie i obudowa

Po otworzeniu opakowania z Tefal Ixeo Power znajdziemy wiele elementów przydatnych w codziennym użytkowaniu. Są to po kolei:

 • podstawa całego sprzętu,
 • generator pary wraz ze zbiornikiem i żelazkiem,
 • uchwyt na żelazko,
 • dwuczęściowa deska,
 • pokrowiec na deskę,
 • dwie rury teleskopowe,
 • łącznik do rur,
 • ramię do uchwytu na żelazko montowane na rurze,
 • uchwyt na wieszaki,
 • dodatkowa szczotka nakładana na stopę żelazka,
 • instrukcja obsługi i karta gwarancyjna.

Tefal Ixeo Power dostajemy w jednym kartonie, ale w nim znajdziemy tak jakby trzy pudełka opisane poszczególnymi elementami. No bo musimy samodzielnie całość jakoś złożyć. Mniej więcej wygląda to tak, że a początku te teleskopowe rury wkładamy w podstawę. Ważne jest to, żeby płaska część na górze była skierowana do przodu. Potem na te rury będziemy nakładali deskę.

Tefal Ixeo Power / fot Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)
Tefal Ixeo Power / fot Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Na te rury nakładamy łącznik, który zwiększy stabilność całości. Dodatkowo na jedną z rur możemy od razu założyć ramię do uchwytu na żelazko. W kolejnym kroku składamy deskę, wsuwając jedną część drugą, potem zakładamy ją na rury za zaczepy przymocowane od spodu.

Możemy od razu też założyć pokrowiec, który zahaczamy czterema gumkami na dedykowane uchwyty od spodu. Na deskę z pokrowcem, od razu też możemy wsunąć od góry haczyk, na którym będą trzymały się wieszaki podczas pionowego prasowania. Na sam koniec w podstawie umieszczamy jednostkę, która generuje parę oraz montujemy uchwyt na żelazko.

Taki uchwyt możemy umieścić tak naprawdę w trzech różnych miejscach. Albo może on być w tej jednostce parowej, albo na ramieniu zamontowanym na rurze, albo w pozycji poziomej przy tym haczyku na wieszaki. Wsuwając żelazko w taki uchwyt mamy pewność, że się nie poparzymy, odkładając całość w bezpieczne miejsce. A i jednocześnie dbamy o stopę żelazka, żeby jej nie porysować.

Z Tefal Ixeo Power możemy korzystać w trzech różnych pozycjach:

 • całkowicie pionowo, co sprawdzi się głównie do odświeżania ubrań,
 • z częściowym pochyleniem do 30°, co ułatwia wygodne prasowanie koszul,
 •  w tradycyjny sposób, prasowanie w poziomie, jak na normalnej desce.

Zaletą jest na pewno też to, że mamy tutaj bardzo duży zakres regulacji wysokości deski. Możemy dopasować całość maksymalnie do siebie, co osobiście bardzo doceniam. Będąc wysoką osobą ze wzrostem 196 cm, większość desek jest po prostu dla mnie za niska. Tu na najwyższej wysokości jest nawet za wysoko, więc no naprawdę, zakres regulacji jest bardzo duży.

Jednocześnie możemy też obniżyć całość do bardzo niskiej wysokości, co pozwoli na wygodne obsługiwanie przez osoby nieco niższe. Dzięki temu całość będzie także zajmowała mało miejsca, co ułatwi przechowywanie i przenoszenie. Szczególnie że od spodu mamy jeszcze kółka pozwalające na proste przesuwanie całości.

Możemy oczywiście także całość po prostu rozłożyć i przechowywać na przykład w szafie w takiej całkowicie rozłożonej formie. Tak więc to od nas zależy, gdzie i w jaki sposób chcemy przechowywać. Na pewno jednak taki zestaw zajmuje stanowczo mniej miejsca niż osobno żelazko i deska, co na pewno docenią osoby w mniejszych mieszkaniach.

Jednostka parowa Tefal Ixeo Power i jej funkcje

Najważniejszym elementem całości jest jednostka parowa. Jest ona połączona długim wężem z żelazka. Ważną informacją jest to, że całość jest opleciona grubszym materiałem, przez co wąż się tak nie nagrzewa. Jest to istotne dlatego, że w środku jest podawana para wodna do prasowania, więc inaczej byłoby to wszystko bardzo gorące.

Parownicą sterujemy z panelu od góry. Mamy tutaj przede wszystkim włącznik, a poza tym klawisz do zmiany trybów pracy. Dostępne są trzy takie tryby, gdzie domyślnie uruchomione jest tryb standardowy tak naprawdę do większości tkanin. Możemy jednak wcisnąć klawisz i zmienić działanie na bardziej delikatne, opisane jako tryb Eco. Wtedy dioda informacyjna będzie świeciła ciągłym światłem. Trzecim trybem jest zwiększony wyrzut pary i aby go aktywować, dioda musi mrugać.

W dolnej części panelu mamy jeszcze dwa znaczniki informujące o konieczności dolania wody lub wyczyszczenia zbiornika antywapiennego. Po wykonaniu tych czynności, aby wznowić działanie, musimy wcisnąć klawisz OK.

Z innych elementów głównej stacji parowej, do dyspozycji mamy wspomnianą komorę antywapienną, w której będzie zbierał się ewentualny kamień z wody. Poza tym mamy zbiornik na wodę o pojemności nieco ponad litra. Jest także rączka do przenoszenia, ponieważ z tej stacji możemy korzystać nie tylko w połączeniu z deską, ale także jako samodzielne urządzenie.

Tefal Ixeo Power / fot Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Dzięki temu z pomocą Tefal Ixeo Power możemy łatwo wyprasować chociażby firany powieszone na karniszu, odświeżyć fotele i kanapy czy na przykład zdezynfekować pluszaki. Do grubszych tkanin mamy też dodatkową szczotkę, nakładaną na stopę żelazka. Pozwoli ona na dotarcie pary wodnej jeszcze bardziej w głąb tkaniny.

Możemy więc prasować i odświeżać praktycznie wszystko i w niemal dowolny sposób. Jedynie nie wolno prasować ubrań ubranych na siebie lub na innej osobie, ponieważ wyrzut pary mógłby poparzyć skórę.

Stacja po uruchomieniu nagrzewa się bardzo szybko i po około 70 sekundach już możemy korzystać z pełni możliwości. Możemy używać jej bez przerwy aż do momentu, gdy zabraknie nam wody w pojemniku. Dodatkowo producent dodał jeszcze takie dwa bezpieczniki czasowe sprawiające, że urządzenie nie będzie grzało się cały czas. Przede wszystkim, gdy nie będziemy korzystać z Tefal Ixeo Power, to po 8 minutach całość przejdzie w tryb czuwania. Z kolei po 38 minutach urządzenie już całkowicie się wyłączy.

Tefal Ixeo Power ma maksymalne ciśnienie pary na poziomie 5,8 bara, co zapewnia stały wyrzut pary o mocy do 90 gramów na minutę. Do tego mamy zwiększony wyrzut pary po trzykrotnym wciśnięciu klawisza o mocy do 200 gramów na minutę.

Tefal Ixeo Power / fot Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)
Tefal Ixeo Power / fot Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Żelazko w Tefal Ixeo Power i działanie w praktyce

Samo żelazko jest bardzo minimalistyczne. Jest lekkie i małe, dzięki czemu manewrowanie nim jest delikatne i prosto. W rączce mamy jeden klawisz, który włącza podawanie pary po wciśnięciu. Gdy puścimy klawisz, podawanie pary automatycznie się zatrzyma. Tak jak wspomniałem, trzykrotne wciśnięcie klawisza powoduje taki zwiększony wyrzut pary, który sprawdzi się przede wszystkim do największych zagnieceń.

No i przyznam szczerze, że to faktycznie się sprawdza! Wystarczy delikatne przesunięcie, po tkaninie ze wciśniętym klawiszem, a większość zagnieceń od razu znika. Nawet przy większych zagięciach czy trudnych w prasowaniu tkaninach wystarczy kilka ruchów, a wszystko jest już wyprostowane.

Sprawdza się to i w pionie, i w poziomie, i pod kątem, więc no mamy pełną swobodę użytkowania. Jedyne co zauważyłem, to dociskając do deski całość prasuje się nieco szybciej niż pracując tak w powietrzu bez oparcia. Czasami musimy więc przeciągnąć żelazkiem z raz czy dwa razy więcej, jednak ostateczny efekt będzie identyczny.

Tefal Ixeo Power / fot Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)
Tefal Ixeo Power / fot Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Mała stopka żelazka ułatwia też docieranie w bardziej skomplikowane miejsca. Bez problemu poradzimy sobie chociażby z falbankami, kołnierzami czy guzikami. Dodatkowo całość ma spory ślizg, więc żelazko bardzo płynnie porusza się pod tkaninach.

Deska w Tefal Ixeo Power jest wygodna i optymalnej wielkości do prasowania w większości ubrań. Oczywiście, tradycyjna deska jest dłuższa i pozwoli na przykład na jednorazowe wyprasowanie spodni bez przesuwania. Jednak trzeba pamiętać, że Tefal Ixeo Power przede wszystkim zajmuje mniej miejsca, co w małych mieszkaniach może mieć stanowczo większe znaczenie.

Zastosowana deska nie jest jedną, całą płaszczyzną. Mamy w niej otwory od spodu, co pozwala na przedostawanie się nadmiaru pary wodnej. Nie zbiera się więc w pokrowcu, czy pod nim tylko przenika na wylot, ułatwiając prasowanie.

Podczas moich testów Tefal Ixeo Power sprawdził się znakomicie. Wszystkie tkaniny mogłem wyprasować szybko i łatwo. Dodatkowa możliwość odświeżania czy dezynfekowania obiektów parą wodną poza deską jeszcze mocniej rozszerza możliwości sprzętu. Szczególnie że nie musimy tylko prasować na płaskiej poziomej powierzchni, ale także może być to w pionie czy nawet coś na szybko w powietrzu.

Podsumowanie

Tefal Ixeo Power jest rewelacyjnym rozwiązaniem łączącym w jednym miejscu żelazko, deskę do prasowania oraz parownicę do różnych tkanin. Całość zajmuje mało miejsca, co ułatwi przechowywanie nawet w mniejszych przestrzeniach.

Świetne jest to, że możemy prasować czy odświeżać ubrania w pionie i poziomie, ale także pod kątem. I to wyłącznie od nas zależy, jak nam będzie wygodnie. Doceniam także tak duże możliwości dostosowania wysokości, co przy moim wysokim wzroście bardzo ułatwia usuwanie zagnieceń.

Tefal Ixeo Power / fot Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)
Tefal Ixeo Power / fot Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Urządzenie jest skuteczne, ma dużą moc, szybko się nagrzewa i prezentuje się elegancko. Dodatkowo uważam, że zostało wycenione całkiem rozsądnie. Za Tefal Ixeo Power zapłacimy bowiem około 1600 zł, czyli nierzadko mniej niż za tradycyjny generator pary. A tu jeszcze w zestawie mamy deskę do prasowania tworzącą jedną, spójną, łatwą do przechowywania całość. Dlatego też jestem osobiście pod wrażeniem tego sprzętu i jak najbardziej mogę Wam polecić takie rozwiązanie. Szczególnie w mniejszych mieszkaniach, gdzie nie bardzo jest miejsce na rozłożenie wielkiej deski do prasowania.

A co Wy sądzicie o takim rozwiązaniu? Dajcie znać w komentarzach!

Tekst powstał na zlecenie marki Tefal. Nie miało to jednak wpływu na przebieg testów czy moją opinię na temat sprzętu.

Tefal Ixeo Power

9.5

Ogólna ocena

9.5/10

Zalety

 • Nieduża obudowa
 • Prosta obsługa
 • Skuteczność działania
 • Duża regulacja wysokości

Wady

 • Krótka deska wydłuża czas prasowania