Motorola Moto Z2 Play – test modułowego smartfona za przyzwoite pieniądze ??

Motorola Moto Z2 Play to kolejny smartfon dzięki któremu możemy uzyskać znacznie więcej niż ze zwykłego smartfona, a to dzięki zwiększaniu jego funkcjonalności za pomocą modułów Moto Mods. Ale czy dla samych modułów warto kupić ten telefon? Czy poza modułami będziemy zadowoleni z tego urządzenia? Wszystkiego dowiecie się z tej recenzji. 

Obudowa

Przód Moto Z2 Play został pokryty szkłem hartowanym Corning Gorilla, jednak producent nie podaje informacji której generacji jest to szkło. Ramki oraz tył urządzenia zostały wykonane z metalu.

Motorola Moto Z2 Play / fot. Kapsologicznie.pl

Na tyle smartfonu znalazł się aparat główny oraz dwie diody doświetlające, elementy odstają od obudowy w sytuacji gdy do telefonu nie mamy dołączonego żadnego modułu ani klapki na plecki. Dodatkowo na tyle urządzenia znalazło się jeszcze logo producenta i piny do podłączenia modułów Moto Mods.

Motorola Moto Z2 Play / fot. Kapsologicznie.pl

Na górnej krawędzi Moto Z2 Play umieszczona została tacka na dwie karty nanoSIM lub jedną kartę nanoSIM i jedną kartę microSD. Na przeciwległej krawędzi znalazło się złączę USB typu C oraz złącze słuchawkowe. Umieszczone zostały również podstawowe symbole i oznaczenia.

Klawisz zasilania oraz przyciski głośności znalazły się na prawej krawędzi smartfonu, na lewej zaś producent nie umieścił żadnych elementów a jest to spowodowane współpracą tego urządzenia z modułami Moto Mods.

Motorola Moto Z2 Play / fot. Kapsologicznie.pl

Na przodzie znalazł się wyświetlacz super AMOLED o przekątnej 5,5 cala i rozdzielczości Full HD. Wyświetlacz ten charakteryzuje się całkiem dobrymi kolorami i kątami widzenia. Maksymalna jasność ekranu jest na zadowalającym poziomie, zaś minimalna mogła by być odrobinę ciemniejsza.

Motorola Moto Z2 Play / fot. Kapsologicznie.pl

Nad ekranem umieszczone zostały dwie diody doświetlające LED, kamerkę frontową, głośnik do rozmów, napis “moto” i podstawowe czujniki.  Podobnie jak w Moto Z Play pod wyświetlaczem znalazł się skaner linii papilarnych, lecz zmienił on już kształt z kwadratu na elipsę i dodatkowo już nie wystaje z obudowy tylko jest delikatnie w nią schowany. Warto również dodać, że istnieje możliwość wykorzystania skanera jako przycisków funkcyjnych co porównaniu z Moto Z Play jest jest na plus, ponieważ dzięki temu nie jest tracone miejsce na ekranie na przyciski funkcyjne.

Motorola Moto Z2 Play / fot. Kapsologicznie.pl

 

Aparat

W Moto Z2 Play znalazł się aparat główny o rozdzielczości 12 megapikseli i przysłoną 1,7. Dodatkowo aparat został wyposażony w technologię Dual Autofocus Pixel. Aparat dysponuje laserowym autofocusem oraz ma do dyspozycji dwie diody doświetlające LED. Kamerka do selfie w tym urządzeniu jest o rozdzielczości 5 megapikseli i przysłonie 2.2. Aparat główny pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K.


Jeśli chodzi o jakość zdjęć to jest jednocześnie świetnie i bardzo słabo. Świetnie, bo aparat rewelacyjnie wyostrza mniejsze elementy, a dodatkowo fotografie są szczegółowe, wyraźne i z dobrze nasyconymi kolorami. Przynajmniej w dobrym świetle… Przy sztucznym lub gorszym oświetleniu aparat wypada już stanowczo gorzej, ponieważ widoczne są poszarpane krawędzie, kolory są wyraźnie mniej nasycone, a dodatkowo pojawia się sporo szumów.

Kamerka frontowa nada się dobrze przy podstawowych selfiakach, ale świata nimi nie zawojujemy. Niby są ostre i z ładnymi kolorami, ale pojawia się trochę szumów i poszarpanych krawędzi.

Aplikacja aparatu w tym smartfonie nie posiada za dużo urozmaiceń, jednak bardziej wymagający użytkownicy tego urządzenia będą zadowoleni z trybu profesjonalnego dla aparatu głównego jak również frontowego. Ponadto dla aparatu głównego znajdziemy jeszcze zwolnione tempo oraz panoramę. Dla kamerki do selfie oprócz trybu profesjonalnego jest tylko zwolnione tempo.

Czytnik linii papilarnych

Skaner linii papilarnych w Moto Z2 Play działa prawie perfekcyjnie, w większości przypadków rozpoznaje odcisk palca od razu i po chwili mamy już odblokowanego smartfona. Czytnik jest cały czas aktywny, więc nie musimy najpierw podświetlać ekranu aby go użyć do odblokowania urządzenia.

Czytnik linii papilarnych, tak jak wspomniałem już wcześniej, może służyć jako przyciski funkcyjne dla naszego smartfona. Dodatkowo skanera możemy używać do blokowania urządzenia, wystarczy jedynie dołożyć dowolny palec co skanera i po chwili telefon będzie już zablokowany.

 

Bateria

W Moto Z2 Play została umieszczona bateria o pojemności 3000 mAh. Pozwala ona na osiągnięcie na ekranie około 6 godzin gdy korzystamy mniej więcej po połowie z WiFi i transmisji danych, a jasność ekranu mamy ustawioną na około połowie możliwej. Korzystając jedynie z WiFi możemy wydłużyć czas pracy na ekranie do około 7-8 godzin, a w przypadku gdy korzystamy jedynie z transmisji danych czas pracy na ekranie jest na poziomie 4,5-5 godzin.

Warto wspomnieć, że Moto Z2 Play został wyposażony w funkcję szybkiego ładowania, przez co ładowanie smartfona odbywa się niezwykle szybko.

System, płynność, multimedia

Motorola Moto Z2 Play działa w oparciu o system operacyjny Android 7.1.1, który pracuje na podzespołach takich jak: procesor Qualcomm Snapdragon 626 taktowany zegarem 2,2 GHz, grafikę Adreno 506, 4 GB pamięci RAM oraz 64 GB pamięci wbudowanej. Pamięć w tym smartfonie możemy rozbudować przy pomocy karty microSD do 2 TB.

Podczas testów Moto Z2 Play działało dość płynnie, wszystko ładowało się w miarę szybko, nie występowały problemy z działaniem żadnych aplikacji, dzięki temu korzystanie ze smartfona było przyjemne.

W smartfonie umieszczono praktycznie czystego Androida, przez co nie znajdziemy w nim niestandardowych funkcji i dodatków, natomiast na liście aplikacji znajdziemy aplikację Moto, a w niej kilka ciekawych funkcji.

Wspomniana aplikacja Moto wprowadza do funkcjonalności akcje gestów Moto, ekran Moto oraz polecenia głosowe Moto. Ta ostatnia funkcjonalność niestety nie jest dostępna w naszym ojczystym języku.Podsumowanie

Motorola Moto Z2 Play kosztuje aktualnie około 1300 złotych. W moim odczuciu jest to uczciwa cena, biorąc pod uwagę co nam oferuje ten smartfon. Chodzi, przede wszystkim, o płynny system, niezły aparat, dobrze wykonaną obudowę, świetny akumulator. Nie można jednak zapomnieć też o pewnym wyróżniku tego smartfona – modułów, które mocno rozszerzają funkcjonalność urządzenia.

Do wad można zaliczyć może nie do końca nowoczesny wygląd obudowy, lepsze mogłyby być też zdjęcia wykonywane kamerką frontową. Smartfon słabo wypada też w zdjęciach nocnych i przy sztucznym świetle.

Ogólnie uważamy, że motorola Moto Z2 Play jest udanym, wartym polecenia smartfonem. A co Wy o nim myślicie? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

Motorola Moto Z2 Play

8.7

Ogólna ocena

8.7/10

Zalety

  • dość płynny system
  • NFC
  • Moduły
  • Dobry aparat
  • Świetny aparat

Wady

  • Mało nowoczesny wygląd (poniekąd wymuszony kompatybilnością z modułami)
  • Zdjęcia nocne
  • Kamerka frontowa mogłaby być lepsza