HAUS & LUFT HL-OP-11/WiFi / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Recenzja HAUS & LUFT HL-OP-11/WiFi. To opłacalny oczyszczacz powietrza z WiFi

Zapraszam na test HAUS & LUFT HL-OP-11/WiFi. To bardzo dobry oczyszczacz powietrza w rozsądnej cenie. Urządzenie łączy się ze smartfonem za pośrednictwem modułu WiFi przy pomocy aplikacji Tuya Smart/Smart Life. Do tego mamy wielostopniowe oczyszczanie powietrza przez filtr HEPA, lampę UV i jonizator. Co jeszcze warto wiedzieć o tym sprzęcie? Zapraszam na test!

Wideorecenzja

Zawartość opakowania i jakość wykonania

Pudełko zawiera w sobie podstawowy zestaw najbardziej niezbędnych elementów. Mamy tu praktycznie tylko oczyszczacz HAUS & LUFT HL-OP-11/WiFi z zamontowanym filtrem HEPA oraz instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną.

Obudowa oczyszczacza robi bardzo pozytywne pierwsze wrażenie. Całość jest w postaci stosunkowo niewielkich rozmiarów walca (wymiary to około 22 cm średnicy oraz 46 cm wysokości). Sprzęt wygląda elegancko i bardzo nowocześnie.

Na dole urządzenia mamy blokadę pokrywy. Gdy ją zwolnimy, możemy w prosty sposób dostać się do zintegrowanego filtra zamontowanego wewnątrz urządzenia. Przy dole mamy także zintegrowany przewód zasilający o długości około 190cm.

Na przodzie i tyle urządzenia umieszczono kratki, przez które wciągane jest powietrze. Następnie jest ono oczyszczane przez zamontowane filtry (najpierw filtr wstępny zbierający większe zanieczyszczenia, potem przez filtr HEPA 13 zatrzymujący do 99,98% alergenów i nieczystości, a na końcu przez filtr węglowy eliminujący zapachy i szkodliwe gazy) i wydostaje się górą oczyszczacza. Po drodze przechodzi jeszcze przez czujnik jakości powietrza (zamontowany jest na tyle nad wlotem powietrza), jonizator oraz lampę UV, które są ukryte pod górną pokrywą urządzenia.

Na tej pokrywie wbudowany jest wyświetlacz, oświetlenie informacyjne oraz klawisze. Na wyświetlaczu pojawia się wartość oznaczającą obecną jakość powietrza analizując ilość pyłu zawieszonego PM2,5 (czyli o średnicy nie większej niż 2,5 μm). Jest to sygnalizowane również za pomocą kolorów wokół czarnej wstawki za pomocą dość jasnego światła. Wygląda to następująco:

 • Kolor niebieski oznacza dobrą jakość powietrza (od 0 do 49,9 μg/m³)
 • Kolor żółty mówi o umiarkowanej jakości powietrza (od 50 do 99,9 μg/m³)
 • Kolor pomarańczowy sygnalizuje zanieczyszczone powietrze (od 100 do 149 μg/m³)
 • Kolor czerwony ostrzega przed bardzo zanieczyszczonym powietrzem (dla wartości powyżej 150 μg/m³)

Poza informowaniem na temat jakości powietrza, od góry możemy także skorzystać z ustawień urządzenia. Mamy tu bowiem klawisz włączający i wyłączający jonizowanie powietrza, lampę UV oraz działanie całego urządzenia. Poza tym możemy regulować intensywność nawiewu (do dyspozycji mamy 4 prędkości a także tryb automatyczny, który dostosowuje prędkość działania do aktualnego zanieczyszczenia powietrza) oraz skorzystać z timera (możemy ustawić od 1 do 12 godzin działania). Ostatni klawisz to tryb nocny, który zmniejsza głośność (i intensywność) pracy urządzenia oraz wygasza oświetlenie klawiszy i kolorowej obramówki.

Klawisze reagują bardzo szybko i precyzyjnie na dotyk, a każda akcja potwierdza się podświetleniem konkretnego klawisza lub pojawienia się konkretnej liczby na ekranie (jest tak w przypadku timera). Z poziomu tego panelu możemy więc zarządzać praktycznie wszystkimi funkcjami urządzenia, jeśli tylko jesteśmy obok niego.

HAUS & LUFT HL-OP-11/WiFi / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)
HAUS & LUFT HL-OP-11/WiFi / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Konfiguracja aplikacji

HAUS & LUFT HL-OP-11/WiFi, jak sama nazwa wskazuje, może być jeszcze sterowany z poziomu smartfona za pośrednictwem modułu WiFi. Do tego przyda nam się program Tuya Smart (do pobrania na Androida oraz iOS) lub Smart Life (Android oraz iOS). Oba programy mają taką samą funkcjonalność, sposób konfiguracji jest też taki sam.

Na początku musimy być zalogowani na swoje konto w jednej z tych aplikacji. Następnie przechodzimy do sekcji dodawania nowego sprzętu klikając na klawisz w prawym górnym rogu. Urządzenie powinno pojawić się od razu od góry po podłączeniu do prądu. Jeśli jednak tak się nie stanie, możemy przejść przez konfigurację ręcznie.

W tym celu przechodzimy do zakładki Małe urządzenia i tam wybieramy Oczyszczacz (Wi-Fi). Następnie podajemy hasło do naszego routera. Ważną informacja jest to, że możemy korzystać wyłącznie z sieci 2,4GHz, sieci 5GHz w aplikacjach Tuya Smart i Smart Life nie są wspierane.

Po podaniu hasła zostaniemy poproszeni o aktywowanie trybu parowania w oczyszczaczu. Aby to zrobić wystarczy przez 5 sekund przytrzymać klawisz zasilania. Wtedy ikona WiFi zacznie mrugać. W tym momencie potwierdzamy mruganie w aplikacji, po czym zaczyna się nawiązywanie połączenia. Po kilkunastu sekundach urządzenie powinno pojawić się na naszym smartfonie. Na koniec możemy zmienić jeszcze nazwę sprzętu i gotowe, można korzystać ze wszystkich funkcji z poziomu aplikacji.

Funkcjonalność programu

W aplikacjach Tuya Smart i Smart Life mamy w większości takie same funkcje, jakie są dostępne z poziomu panelu dotykowego. Największą różnicą jest jednak to, że zmian możemy dokonywać zdalnie na ekranie smartfona, z dala od oczyszczacza. Nie musimy być nawet połączeni do jednej sieci WiFi co HAUS & LUFT HL-OP-11/WiFi. Wystarczy jakikolwiek dostęp do internetu (z innego routera, z transmisji danych), a sterowanie będzie możliwe.

HAUS & LUFT HL-OP-11/WiFi / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)
HAUS & LUFT HL-OP-11/WiFi / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Na ekranie głównym aplikacji na środku mamy informację na temat bieżącego stanu jakości powietrza. Pod tą informacją mamy klawisze do zarządzania pracą oczyszczacza. Pierwszy jest włącznik sterujący zasilaniem sprzętu, dalej mamy tryby pracy (do dyspozycji: tryb ręczny lub automatyczny) oraz prędkość (dostępne są: niska, średnia, wysoka oraz turbo). Wybierając którąś z tych prędkości, od razu przechodzimy do trybu ręcznego.

Ostatni klawisz na dole to Settings, czyli ustawienia. Tu możemy włączyć lub wyłączyć jonizację, dezynfekcję UV oraz tryb nocny. Jest także timer pozwalający ustawić automatyczne wygaszenie urządzenia (tak samo jak na panelu dotykowym, możemy wybrać od 1 do 12 godzin). Na samym dole jest informacja na temat tego za ile dni powinniśmy wymienić filtr. Nad nią jest klawisz restartujący filtr, jeśli już go wymienimy.

Kilka dodatkowych informacji i opcji znajdziemy klikając na ikonę ołówka w prawym górnym rogu. Są tu dane o urządzeniu, automatyzacje Tap-to-Run (czyli scenariusze działania wywoływane jednym klawiszem, które opisuję niżej) czy możliwość uruchomienia powiadomień o rozłączeniu urządzenia od sieci. Poza tym możemy udostępnić sprzęt innym osobom, utworzyć grupę wzajemnie sterowanych sprzętów, stworzyć skrót na ekranie głównym, a także sprawdzić łączność z siecią i aktualizacje oprogramowania.

Asystenci i automatyzacje

W tych dodatkowych ustawieniach pojawia się jeszcze informacja o współpracy z Amazon Alexa, Google Home czy XIAODU. Wszystkie te systemu pozwalają na zarządzanie oczyszczaczem z zewnętrznych systemów tworząc bardziej rozbudowane systemy domowe wzajemnie sterowanych urządzeń. Łączenie z urządzeniem jest bardzo proste – wystarczy dodać w którejś z tych aplikacji usługę Tuya Smart lub Smart Life (w zależności od programu, z którego korzystamy), a HAUS & LUFT HL-OP-11/WiFi pojawi się tam automatycznie.

Testowałem działanie z Amazon Alexa oraz Google Home. W pierwszej usłudze możliwe jest sterowanie praktycznie wszystkimi funkcjami, jak w przypadku aplikacji czy dotykowego panelu. Google Home jest stanowczo mniej rozbudowane, tu możemy jedynie włączyć i wyłączy sprzęt. Dodatkowymi funkcjami możemy sterować, jednak w tym celu musimy już skorzystać z komend głosowych. Mogą być one wypowiadane bezpośrednio do smartfona albo do zewnętrznych głośników typu Google Nest Hub.

Co ciekawe, na ekranie Google Nest Hub możemy już zarządzać trybami pracy, prędkością czy włączać i wyłączać jonizację oraz lampę UV. Szkoda więc, że w aplikacji Google Home już z takiej funkcji nie możemy skorzystać.

Jeśli lubicie korzystać z bardziej rozbudowanych funkcji, to w Tuya Smart lub Smart Life możecie ustawić jeszcze różne scenariusze automatyzacji. Wystarczy przejść w tych programach do zakładki Inteligentny, a tam dodać nową scenę klikając plusa w prawym górnym rogu. Możemy stworzyć dwa rodzaje automatyzacji:

 • Tap-to-Run, czyli szybkie, konkretne ustawienia działania urządzenia wyzwalane jednym kliknięciem. Bez wchodzenia w poszczególne funkcje możemy więc chociażby jednym klawiszem zmienić prędkość działania, zarządzać jonizacją i lampą UV i czasem pracy oczyszczacza
 • Automatyzacje zależne od czynników zewnętrznych, takich jak pogoda, zmiana lokalizacji (rejestrowana w naszym smartfonie), zmiana czasu czy wywołanie akcji na innym urządzeniu. Możemy więc chociażby automatycznie wyłączyć oczyszczacz po oddaleniu się od domu czy włączyć po wschodzie słońca lub podniesieniu się temperatury. W kontekście urządzeń, wszystko zależy jakie inne sprzęty macie podłączone. Może to być chociażby czujnik ruchu lub otwarcia drzwi aktywujące konkretne funkcje, klawisz włączający urządzenie czy chociażby włącznik światła, który gasząc oświetlenie będzie także wyłączał oczyszczacz. Różnych możliwości jest tu praktycznie nieskończenie wiele!
HAUS & LUFT HL-OP-11/WiFi / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Działanie HAUS & LUFT HL-OP-11/WiFi w praktyce

HAUS & LUFT HL-OP-11/WiFi działa bardzo skutecznie i stabilnie. Podczas moich testów nie miałem sytuacji, żeby coś przestało działać, jakaś funkcja nie była dostępna, czy coś nie działało tak jak powinno. Każda zmiana wywołana na panelu, za pomocą aplikacji lub asystentów natychmiast jest aplikowana w urządzeniu i nie ma tu w tym aspekcie żadnych problemów.

Oczyszczacz bardzo dobrze działa w trybie automatycznym. Jeśli nagle zmieni się jakość powietrza w pomieszczeniu, to tryb pracy bardzo szybko się zmienia. HAUS & LUFT HL-OP-11/WiFi poprawnie rejestruje także wszelkie zmiany w czystości powietrza. Porównując to z inteligentnym czujnikiem jakości powietrza w pomieszczeniach od Netatmo widać, że wszelkie zmiany dzieją się praktycznie w tym samym momencie.

HAUS & LUFT HL-OP-11/WiFi radzi sobie z pomieszczeniami do 30m2, a jego wydajność to 230m3/godzinę. U mnie, w około 16-metrowym pokoju, można zauważyć szybkie zmiany w jakości powietrza. Urządzenie skutecznie pozbawia je wszelkich szkodliwych cząsteczek, a wbudowany czujnik po kilku minutach odnotowuje stanowczo lepsze wyniki niż na początku pracy urządzenia. Jeden filtr ma żywotność około 6 miesięcy, co wydaje się dość optymalnym czasem. Koszt nowego filtra to około 100 złotych.

Warto też pamiętać, że poza oczyszczaniem z kurzu, alergenów, sierści, pleśni, dymu, zapachów i gazu, urządzenie ma także dwa dodatkowe systemy oczyszczania. Jest to lampa UV eliminująca wirusy, bakterie i mikroorganizmy oraz jonizator generujący ujemne jony w powietrzu (podobnie, jak to naturalnie jest w lesie czy nad morzem), co może wpływać pozytywnie na samopoczucie.

Urządzenie na pierwszym trybie pracy generuje bardzo mały szum na poziomie 30 decybeli. Tryb turbo generuje większy, ale dalej nie jakiś nadmierny hałas wynoszący około 58 decybeli.

Podsumowanie

Cenę HAUS & LUFT HL-OP-11/WiFi sprawdziłem dopiero pod koniec testów… no i się pozytywnie zaskoczyłem. Oczyszczacz został wyceniony na około 649 złotych, co uważam za bardzo atrakcyjną cenę. Szczególnie, że do czynienia mamy tu z bardzo rozbudowanym sprzętem z wieloetapowym oczyszczaniem powietrza (jest filtr wstępny, HEPA, węglowy, jonizator, lampa UV).

Do tego całość działa bardzo sprawnie, wygląda elegancko, a sterowanie ze smartfona przebiega bez problemów. Mamy także wsparcie dla zewnętrznych asystentów, a to wszystko dopełnia stosunkowo cicha praca i duża przejrzystość komunikatów, chociażby w kontekście bieżącej jakości powietrza.

Czy zauważam jakieś wady? W samym urządzeniu nie, jednak brakuje mi dwóch rzeczy już typowo w oprogramowaniu. Skoro mamy możliwość wyświetlania bieżącej jakości powietrza, to wielka szkoda, że w aplikacji nie ma możliwości podejrzenia historii zmian, co pozwoliłoby dokładniej prześledzić sposób działania oczyszczacza. Wystarczyłby jakiś wykres, tabelka, cokolwiek.

Poza tym przydałaby się możliwość wyłączenia (lub przyciemnienia) oświetlenia wokół panelu sterowania. Wygasza się ono wyłącznie po włączeniu tryb nocnego ze zmniejszoną intensywnością działania. Szkoda, że nie możemy zrobić tego w normalnych trybach działania, bo jednak to oświetlenie, szczególnie wieczorami, wydaje się dość mocno intensywne.

To są jednak tak naprawdę dwa drobiazgi i nie wpływają w żaden sposób na działanie urządzenia. Uważam więc, że HAUS & LUFT HL-OP-11/WiFi to bardzo dobry oczyszczacz w rozsądnej cenie, dlatego jak najbardziej mogę go polecić.

Tekst powstał na zlecenie marki HAUS & LUFT. Nie miało to jednak wpływu na przebieg testów czy moją opinię na temat oczyszczacza.

HAUS & LUFT HL-OP-11/WiFi

9

Ogólna ocena

9.0/10

Zalety

 • Jakość wykonania
 • Mnogość różnych filtrów
 • Działanie z aplikacji i Asystentów
 • Skuteczność pracy
 • Czujnik jakości powietrza

Wady

 • Brak historii pomiarów jakości powietrza
 • Nie ma opcji wyłączenia oświetlenia w wyższych trybach pracy