Recenzja Xiaomi Redmi Note 7 ? Czy to najlepszy ze smartfon do 1000 złotych?

Redmi Note 7 to smartfon, który zachwyci nie jednego poszukiwacza nowego smartfona. A czym się wyróżnia? Jakie ma wady i zalety? Wszystkiego dowiesz się z tego materiału!

Wideo z recenzją

Elementy obudowy Redmi Note 7

Na pleckach smartfonu, które zostały wykonane ze szkła, znalazły się takie elementy jak: podwójny aparat główny, dioda doświetlająca LED, logo Redmi by Xiaomi oraz podstawowe oznaczenia. Na pleckach znalazł się również skaner linii papilarnych, który działa perfekcyjnie. Rozpoznanie odcisku palca i odblokowanie telefonu odbywa się bardzo błyskawicznie. Czytnik nie ma żadnego problemu z rozpoznaniem odcisku i odbywa się to już po delikatnym dotknięciu go palcem. Jest on cały czas aktywny więc nie ma konieczności podświetlenia ekranu aby odblokować telefon. Dodatkowo można go wykorzystać do odblokowywania dostępu do aplikacji, które zostały przez nas zablokowane aby uchronić je przed niepowołanym dostępem innych osób.

Redmi Note 7 / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Przechodząc do krawędzi Redmi Note 7, które zostały wykonane z tworzywa sztucznego, to na lewej ujrzymy tackę. Pozwala ona na umieszczenie w niej dwóch kart nanoSIM lub jednej nanoSIM i jednej microSD. Na przeciwległej krawędzi natomiast umieszczono klawisze głośności oraz przycisk zasilania.

Od góry urządzenia znalazł się port podczerwieni oraz złącze słuchawkowe, od dołu zaś wbudowano złącze USB typu C oraz głośnik multimedialny. Głośnik ten gra dość przeciętnie, dźwięk jest dość płaski ale w miarę donośny.

Na przodzie Redmi Note 7 zamontowany został wyświetlacz o przekątnej 6,3 cala, który jest otoczony stosunkowo wąskimi ramkami. Wykonany został w rozdzielczości FHD+ (2340×1080) i proporcjach 19,5:9, a dodatkowo posiada zaokrąglone rogi. W wyświetlacz wbudowano notcha w postaci kropelki w której jedynie umieszczono kamerkę do selfie. Przód, podobnie jak tył,  został pokryty szkłem Corning Gorilla Glass 5. Pod ekranem zdecydowano się jeszcze na umieszczenie diody powiadomień.

Redmi Note 7 / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Wyświetlacz charakteryzuje się poprawną rozdzielczością, dobrymi kolorami oraz kątami widzenia. Jasność maksymalna mogłaby być minimalnie wyższa, ponieważ w słońcu nie zawsze wszystkie treści są widoczne, minimalna zaś jest na odpowiednim poziomie.

Głośnik do rozmów, który jest umieszczony nad wyświetlaczem, działa poprawnie, rozmówca jest dobrze słyszalny, bez żadnych zakłóceń, a poziomy głośności są zadowalające.

Redmi Note 7 / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Wszystkie elementy odbudowy zostały poprawnie spasowane a dodatkowo nic nie skrzypi i nie trzeszczy. Jedyną wadą zastosowanego szkła jest, że lubi zbierać odciski palców. Jednak wygląda, że jest dość wytrzymałe ponieważ podczas testów nie pojawiły się na nim żadne rysy. W celu lepszej ochrony przed niechcianymi zarysowaniami można skorzystać z dołączonego do zestawu elastycznego etui.

Bateria

Bateria o pojemności 4000 mAh sprawdza się tym smartfonie całkiem dobrze. A jakie czasy pracy na ekranie można uzyskać? Korzystając z samej transmisji danych oraz mając jasność ekranu na połowie możliwej damy radę osiągnąć około 5 godzin na ekranie. Mając możliwość również korzystania z WiFi uzyskamy około 7 godzin. A używając samego WiFi do łączenia się z Internetem akumulator ten pozwoli uzyskać nawet 9,5 godziny pracy na włączonym wyświetlaczu.

Redmi Note 7 wyposażony został w technologię szybkiego ładowania Qualcomm Quick Charge 4.0, jednak nie zdecydowano się do zestawu dołączyć ładowarki wspierającej tę technologię.

Aparat

Aparat główny w Redmi Note 7 składa się z dwóch soczewek. Jedna jest 48 megapikselowa z przysłoną f/1.8 natomiast druga 5 megapikselowa z przysłoną f/2.4.

Redmi Note 7 / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Teoretycznie dostępne mamy 48 megapikseli jednak w większości przypadków wykonamy zdjęcia z maksymalną rozdzielczością 12 megapikseli. 48 megapikseli jest pokręcane sztucznie w sytuacji gdy używamy jeden z trybów odpowiedzialny za wykonywanie zdjęć w takiej rozdzielczości.

Zdjęcia wykonane aparatem głównym są bardzo ładne, charakteryzują się sporą szczegółowością, dobrym odwzorowaniem kolorów oraz nie brakuje im szczegółowości. Aparat ten również dobrze sobie radzi z wyostrzaniem małych elementów. Sytuacja trochę gorzej wygląda robiąc zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych ponieważ zdjęcia tracą na szczegółowości oraz kolory są już małe wyraziste.

Kamerka frontowa w Redmi Note 7 jest o rozdzielczości 13 megapikseli.

Przy jej pomocy wykonamy selfiaki charakteryzujące się sporą szczegółowością i naturalnymi kolorami.


Redmi Note 7 / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Aplikacja aparatu jest wyposażona całkiem dobrze i znajdziemy w niej sporo trybów. Można tutaj wymienić: tryb nocny, panoramę, tryb portretowy, filtry kolorystyczne oraz sztuczną inteligencję. Warto też wspomnieć, że znalazł się tryb profesjonalny.

System i płynność

W Redmi Note 7 zainstalowany został system operacyjny Android 9 Pie, który dodatkowo jest rozbudowany o nakładkę producenta, czyli MIUI 10.

Smartfon działa zadziwiająco dobrze. Może nie należy on do demonów prędkości, ponieważ zdarzają się sporadyczne przycinki ale trzeba brać pod uwagę jego cenę, która jest mega przyzwoita. Aplikacje w większości przypadków uruchamiają się mega szybko, długo są utrzymywane w pamięci. Ogólnie działanie smartfonu pozwala na bardzo komfortowe korzystanie z niego podczas codziennych czynności.

Za działanie urządzenia odpowiadają takie podzespoły jak procesor Snapdragon 660, grafika Adreno 512 oraz 4 GB pamięci RAM. Na pliki przeznaczone jest 64 GB pamięci wewnętrznej z czego około 48 GB jest dostępnych dla użytkownika.

Redmi Note 7 / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Multimedia

Wspomniana nakładka systemowa wprowadza do smartfonu trochę ciekawych urozmaiceń i funkcji. Warto wspomnieć zaś o trybie czytania, czyli niczym innym jak filtrze światła niebieskiego czy podwójnym stuknięciu w ekran oraz podniesieniu smartfonu do góry w celu wybudzenia wyświetlacza. Ponadto znalazły się motywy przy pomocy których możemy dostosować wygląd systemu do własnych preferencji.

Ciekawą funkcją jaka znalazła się systemie jest wyświetlacz pełnoekranowy. Pozwala on na nawigowanie po systemie za pomocą gestów. Można wyróżnić następujące gesty: przesunięcie w górę od dołu ekranu wywołujące przejście do ekranu głównego, natomiast przesunięcie po wyświetlaczu do góry i przytrzymanie spowoduje otworzenie ostatnich aplikacji. Kolejnym gestem jest przesunięcie od lewej bądź prawej bocznej krawędzi ekranu, które zadziała jako przycisk wstecz. Ostatnim gestem jaki można wyróżnić jest przesunięcie od prawej lub lewej krawędzi i przytrzymanie przez chwilę, które wywoła przejście do aplikacji jaką używaliśmy ostatnio.

Kolejnym urozmaiceniem jest asystent dotyku czyli opcja, która daje nam skróty do 5 funkcji lub aplikacji w zależności od naszych preferencji. Jest on widoczny na ekranie przy jednej z bocznych krawędzi i po dotknięciu lub przesunięciu pokazuje się 5 opcji do wyboru. Domyślnie ustawione są przycisk ekranu głównego, przycisk menu, blokada urządzenia, zrzut ekranu oraz przycisk wstecz.

Redmi Note 7 / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Następnym dodatkiem o którym warto wspomnieć jest tryb jednoręczny, który uruchomimy po przeciągnięciu w lewo lub prawo po przyciskach nawigacyjnych . Możemy wybrać do jakiej wielkości ma być pomniejszony wyświetlany obraz a mamy do dyspozycji 3,5, 4 oraz 4,5 cala. W momencie kiedy mamy ustawione nawigowanie po systemie za pomocą gestów, uruchomienie trybu jednoręcznego jest możliwe przy wykorzystaniu Asystenta dotyku.

Dla osób, które w ramach jednej aplikacji korzystają z dwóch kont przydatna będzie opcja klonowania aplikacji. Dzięki niej będzie można w ramach jednej aplikacji korzystać z dwóch różnych kont bez konieczności przelogowywania się. Zaletą tej opcji w smartfonach z nakładką MIUI jest, że można sklonować wszystkie zainstalowane aplikacje w urządzeniu.

Osoby dbające o ograniczenie dostępu do wybranych aplikacji przed dostępem do nich niepowołanych osób, będą mogły skorzystać z blokowania aplikacji.

Znalazła się również aplikacja panel Sterowania dzięki której można usunąć zbędne pliki, wykonać skanowanie bezpieczeństwa,  optymalizować działanie urządzenia, monitorować zużycie danych czy także użycia energii przez smartfon.

W związku z tym, że smartfon wyposażony został w port podczerwieni, znalazła się jeszcze aplikacja Pilot Mi. Przy jej pomocy można sterować sporą ilością sprzętów, np. telewizorem, klimatyzacją czy aparatem. Jednak nie wszystkie urządzenia są dostępne w aplikacji. Rozwiązaniem na to będzie doinstalowanie innej aplikacji dostępnej w Sklepie Play, która pozwoli zarządzać urządzeniami, którymi dysponujemy.

Moduły łączności w smartfonie działają poprawnie, nie występowały żadne problemy z siecią, WiFi czy bluetooth. Niestety w smartfonie zabrakło modułu NFC co uniemożliwia dokonywanie płatności przy pomocy telefonu.


Podsumowanie

Redmi Note 7 aktualnie można kupić za niecałe 900 złotych. W tej cenie jest to bardzo dobra propozycja smartfonu. Na plus urządzenia działają wytrzymały akumulator, dobrze działający skaner linii papilarnych, płynny system oraz nie najgorzej radzący sobie aparat główny.

Jednak aparat główny jednocześnie ma też wadę w postaci nie do końca prawdziwych 48 megapikseli. Sporą wadę jest również brak NFC oraz ładowarki do szybkiego ładowania w zestawie.

Redmi Note 7 / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Ogólnie mówiąc smartfon ten, pomimo tych wad jest świetną propozycją w dość przystępnej cenie i jeżeli komuś nie zależy na posiadaniu NFC w smartfonie to spokojnie może zdecydować się na zakup tego telefonu.

Daj znać w komentarzach co Ty sądzisz o tym urządzeniu! A może już jesteś jego posiadaczem i masz spostrzeżenia co do jego działania?

Redmi Note 7

9

Ogólna ocena

9.0/10

Zalety

  • czas pracy na baterii
  • skaner linii papilarnych
  • aparat główny
  • płynny system

Wady

  • brak NFC
  • brak ładowarki do szybkiego ładowania w zestawie