Recenzja ekspresu Delta Q Milk QOOL Evolution – tani kapsułkowy ekspres DeltaQ z Biedronki! ☕️?

Do tej pory dość sceptycznie podchodziłem do kapsułkowych ekspresów do kawy. W ofercie sklepów Biedronka jakiś czas temu wpadł mi w oczy ekspres DeltaQ, który w stosunkowo niskiej cenie oferuje nie tylko możliwość zrobienia kawy z kapsułki, ale również spienienia mleka. Jak jednak ten ekspres sprawdza się w codziennym użytkowaniu? Co warto o nim wiedzieć? Czy warto go kupić? O wszystkim przeczytacie z tej recenzji!

WIDEORECENZJA

OBUDOWA

Ekspres do kawy DeltaQ jest stosunkowo małym, bardzo zgrabnym urządzeniem. Podoba mi się jego nowoczesna bryła i zastosowana kolorystyka. Mój wariant jest czarno-biały, dostępne są jednak także inne warianty kolorystyczne.

Delta Q Milk QOOL Evolution / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Analizując poszczególne elementy ekspresu, do dyspozycji mamy:

 • Pojemnik na wodę na tyle,
 • Tackę na kubek na przodzie,
 • Pojemnik na zużyte kapsułki wysuwany razem z tacką na kubek,
 • Od góry – miejsce na włożenie kapsułki po podniesieniu metalowego elementu,
 • Miejsce na podłączenie mleka (za pomocą wężyka lub dedykowanego pojemnika),
 • Dysza, z której wychodzi mleko i kawa,
 • Włącznik na tyle, cztery klawisze wyboru napoju na przodzie, przełącznik trybu spieniania mleka na prawym boku.
Delta Q Milk QOOL Evolution / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Model bez spieniacza jest pozbawiony opcji dodawania mleka do kawy, nie ma więc pokrętła od boku oraz miejsca na zamontowanie pojemnika na mleko.

MLEKO

Największym wyróżnikiem, sporą zaletą i godnym polecenia elementem jest spieniacz mleka. Możemy skorzystać z niego na dwa sposoby – używając dedykowanego pojemnika, doczepianego do ekspresu lub podłączając tylko wężyk zanurzany w kartonie z mlekiem lub innym dowolnym naczyniu.

Delta Q Milk QOOL Evolution / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Warto powiedzieć, że ten pojemnik jest zamykany od góry, przez co odczepiając go możemy wygodnie przechowywać mleko w lodówce razem z tym pojemnikiem bez konieczności każdorazowego przelewania mleka po zakończeniu robienia kawy. Można więc wyjmować pojemnik z mlekiem bezpośrednio z lodówki na chwilę przed robieniem kawy.

Delta Q Milk QOOL Evolution / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Zarówno rurka, jak i pojemnik, montowane są w to samo miejsce, w taką małą dyszę od boku. Całość trzyma się bardzo delikatnie za pomocą jednej gumy, co nie sprawia wrażenia zbyt solidnego łączenia. W praktyce jednak sprawdza się to bardzo dobrze i mimo wyczuwalnych luzów spienianie odbywa się bez żadnych przeszkód.


Powiedziałbym nawet, że nie korzystałem jeszcze ze sprzętu, który spieniałby mleko tak dobrze, jak ekspres DeltaQ. Mleczna pianka jest gęsta, utrzymuje się długo i osoby lubiące kawę z pianką niewątpliwie będą zachwycone. Często nawet dużo droższe modele nie są w stanie stworzyć tak dobrej pianki, jak właśnie ten ekspres.

Warto też powiedzieć, że przełącznik od boku pozwala na sterowanie rodzajem wykonywanej kawy. Są tak właściwie trzy tryby. Pierwszy oznacza zrobienie najpierw dużej ilości mleka, do tego dolatuje kawa tworząc warstwowe Latte. Drugi jest odwrotny – najpierw wylatuje spora ilość kawy, do tego trochę delikatnie spienionego mleczka. Trzeci tryb pozwala na czyszczenie pojemnika.

Przełączniki w Delta Q Milk QOOL Evolution / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)
Zobacz także

DZIAŁANIE

Cały proces robienia kawy można podzielić na kilka etapów. W każdym przypadku musimy załączyć ekspres na tyle i poczekać aż podświetlenie klawiszy przestanie mrugać. Po tym czasie oznacza to, że ekspres jest zagrzany, gotowy do użytku. Następnie należy podnieść metalowy element od góry i włożyć tam kapsułkę z kawą. Poprzednio użyta kapsułka automatycznie w tym momencie spada też do pojemnika na zużyte kapsułki, nie musimy jej ręcznie wyjmować.

Delta Q Milk QOOL Evolution / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Kolejne kroki wyglądają następująco:

 • W przypadku kawy z mlekiem należy podłączyć pojemnik z mlekiem lub rurkę włożoną do kartonu lub innego naczynia. Potem wciskamy ostatni klawisz. Następnie rozpoczyna się robienie napoju w zależności od wybranego trybu od boku.
 • W przypadku czarnej kawy wybieramy klawisz pierwszy (espresso z małą ilością wody) lub drugi (z większą ilością wody)
 • W przypadku chęci uzyskania samej ciepłej wody (na przykład do herbaty) należy wcisnąć klawisz trzeci.

Ciekawostką jest to, że każdy z tych napojów możemy dowolnie zaprogramować pod względem ilości wody i mleka, jaka będzie wylatywać. Wystarczy, że przytrzymamy klawisz odpowiadający danemu napojowi, a następnie wciśniemy go krótko po jego podświetleniu. Po osiągnięciu docelowej ilości wody należy wcisnąć ten klawisz jeszcze raz. Oczywiście w przypadku kawy z mlekiem osobno programuje się ilość mleka i kawy.

Delta Q Milk QOOL Evolution / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Zaprogramowana ilość napoju zostaje zapisana na stałe, za każdym kolejnym razem wystarczy jedno wciśnięcie, żeby zrobiło dokładnie tyle kawy, ile ustaliliśmy wcześniej. Programować możemy jednak dowolną liczbę razy, na przykład, gdy zmienimy preferencje lub kubek, z którego będziemy zazwyczaj pili 😉

Dodam jeszcze, że cały proces od włączenia ekspresu do wylecenia ostatniej kropli napoju z dyszy trwa około dwie minuty. Każda kolejna kawa jest już robiona od razu, stanowczo szybciej – nie jest konieczne bowiem ponowne rozgrzewanie się.

KAPSUŁKI

Do tego ekspresu pasują kapsułki do kawy DeltaQ dostępne w stałej ofercie w Biedronce. Nie powinny więc zniknąć, zazwyczaj jest ich bardzo dużo w każdym ze sklepów. Dostępnych jest łącznie pięć rodzajów kawy o różnej intensywności. Są to standardowe kapsułki o mocach 5, 8, 9 i 10 dostępne w cenie 12,99 oraz limitowana, o delikatnym posmaku czekoladowym o intensywności smaku 7 w cenie 14,99.

Miejsce na kapsułkę w Delta Q Milk QOOL Evolution / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Moim zdaniem kapsułka 5 jest za delikatna – kawa jest słabo wyczuwalna. Z kolei 10 nie każdemu przypadnie do gustu, może być za mocna. Według mnie nie jest to jednak i tak szczyt mocy, w tradycyjnych ekspresach kawa wychodzi niekiedy mocniejsza. Osobiście preferuję kapsułki o mocy 8, są jak dla mnie najbardziej przyjemne w smaku.

KAPSUŁKI WIELOKROTNEGO UŻYTKU

Zapewne część z Was zastanawia się, czy są kapsułki wielokrotnego użytku do ekspresu DeltaQ z Biedronki? Owszem są! Wykonano je z metalu i dostępne są na Aliexpress w cenie około 70 złotych. Niestety jednak nie są one warte tej ceny.

Kapsułka wielokrotnego użytku do Delta Q Milk QOOL Evolution / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Okazuje się, że te kapsułki są minimalnie mniejsze od oryginalnych, dostępnych w Biedronce. Mimo tego, że Chińczycy podają, że jest to produkt w pełni kompatybilny z tym ekspresem, to coś poszło nie tak i nie da się ich normalnie używać.

Kapsułka wielokrotnego użytku vs normalna kapsułka Delta Q Milk QOOL Evolution / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Przez mniejsze rozmiary kawa przelatuje często obok kapsułki, zrobienie kawy nie jest więc możliwe. Czasem poleci trochę zabarwionej wody, jednak prawie w ogóle bez smaku. Mam wrażenie, że i tak więcej wody wylatuje obok dyszy i do pojemnika na kapsułki niż do kubka ustawionego pod dyszą.

Kapsułka wielokrotnego użytku powoduje przelatywanie wody obok szklanki – Delta Q Milk QOOL Evolution / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

No cóż, szkoda – bardzo liczyłem na to, że ten ekspres będzie można używać z kapsułkami wielokrotnego użytku. Te dostępne aktualnie w sprzedaży jednak nie nadają się do niczego. Jeśli pojawią się inne modele – będę starał się je przetestować i oczywiście dam znać aktualizując ten wpis oraz przygotowując osobny film na moim YouTube. Podobno mogą pasować kapsułki od Lavazza – sprawdzę to! 😀

Kapsułka wielokrotnego użytku vs normalna kapsułka Delta Q Milk QOOL Evolution / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Czy są jakieś alternatywne sposoby na wyeliminowanie konieczności kupowania nowych kapsułek? Tak – można bowiem rozciąć oryginalną kapsułkę, dokładnie umyć, osuszyć, wsypać kawę i zakleić taśmą lub izolacją. Jest to jednak już proces wymagający większego zachodu i inwestycji swojego czasu. Jednak jest to jak najbardziej możliwe.

Rozcięta kapsułka Delta Q Milk QOOL Evolution / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Osobiście czasami robiłem też tak, że za pomocą ekspresu DeltaQ tylko spieniałem mleko, a kawę robiłem osobno w kawiarce na kuchence. Żeby było to możliwe należy wybrać tryb z większą ilością mleka i wcisnąć ostatni klawisz. Oczywiście bez wkładania kapsułki. Po zakończeniu podawania spienionego mleka wystarczy kliknąć jeszcze raz ten klawisz (zanim zacznie lecieć kawa), cały proces przygotowywania napoju się wtedy zatrzyma. Wtedy mamy fajnie spienione mleko, do którego można dolać osobno przygotowaną kawę!


KONSERWACJA I CZYSZCZENIE

Wiadomo – każdy ekspres od czasu do czasu należy przeczyścić. Tu jest to możliwe poprzez automatyczne tryby (omawiany tryb czyszczenia pojemnika oraz możliwość przepłukania mechanizmu podawania i parzenia kawy włączając samą ciepłą wodę z trzeciego klawisza bez kapsułki).

Delta Q Milk QOOL Evolution / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Poza tym powinniśmy przemywać pojemnik na mleko wraz z rurką oraz całą dyszę. Jest ona wysuwana od boku, warto co kilka dni wrzucić ją do ciepłej wody a potem przemyć pod bieżącą wodą. Pozwala to na dłuższe działanie urządzenia oraz przygotowywanie smaczniejszej kawy.

BŁĘDY, PROBLEM I CZERWONE PODŚWIETLENIE KLAWISZY

Może się zdarzyć tak, że czasem klawisze od przodu podświetlają się na czerwono. Nie ma co wtedy panikować, zazwyczaj oznacza to jedną z kilku rzeczy:

 • Zabrakło wody – należy uzupełnić ją w pojemniku na tyle,
 • Pojemnik na kapsułki jest pełny – należy opróżnić go,
 • Pojemnik na mleko jest pusty – należy dolać mleka,
 • Pojemnik na mleko lub zużyte kapsułki są nieprawidłowo zamontowane – należy wyciągnąć i włożyć je ponownie,
 • Element mechanizmu wkładania kapsułek został zamknięty za lekko – należy docisnąć lub otworzyć i zamknąć ponownie (tu jednak kapsułka może przelecieć na dół do pojemnika)
Błędy w Delta Q Milk QOOL Evolution / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

PODSUMOWANIE

Ekspres DeltaQ jest dostępny w dwóch wersjach – z możliwością spieniania mleka oraz bez niej. Różnica między tymi urządzeniami w cenie wynosi 50-100 złotych (w zależności od oferty promocyjnej), myślę więc, że warto dopłacić do ekspresu ze spieniaczem. Daje to stanowczo więcej możliwości przygotowywanie większej liczby różnorodnych napojów.

Delta Q Milk QOOL Evolution / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Trzeba przyznać, że ekspres DeltaQ z Biedronki jest bardzo ciekawą propozycją. Sprzęt mocno przypadł mi do gustu, sprawdza się świetnie w codziennym użytkowaniu. Przede wszystkim rewelacyjnie spienia mleko, przez co miłośnicy kawy z pianką będą zadowoleni.

Jest to też ekspres bardzo wygodny – kilka klików, włożenie kapsułki i podłączenia mleka wystarczy, żeby cieszyć się kawą. Nie zajmuje przy tym za dużo miejsca, nie jest zbyt głożny, a proces robienia kawy jest stosunkowo krótki.

Delta Q Milk QOOL Evolution / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Jedyne co – niektórych może przerażać cena kapsułek. Jednak no jest to cena za wygodę i prostotę obsługi oraz to, że cena samego ekspresu jest bardzo niska. Szkoda więc, że kapsułki wielokrotnego użytku nie zdały egzaminu – będę jednak szukał alternatywnych rozwiązań.


Ogólnie więc z czystym sumieniem polecam ekspres DeltaQ z Biedronki. Jest to sprzęt sprawdzający się nieźle w codziennym użytkowaniu, z którym się mocno polubiłem. Co więcej – osoby z mojego otoczenia też są nim zachwycone, kilka z nich zakupiło nawet własny egzemplarz.

Dajcie znać co Wy myślicie o tym ekspresie. A może macie już swój ekspres DeltaQ i macie własne opinie lub jakieś pytania? Piszcie śmiało poniżej! 🙂

Delta Q Milk QOOL Evolution

9.1

Wygląd

9.0/10

Łatwość obsługi

9.5/10

Wygoda

10.0/10

Koszt eksploatacji

7.0/10

Spienianie mleka

10.0/10

Zalety

 • Wygoda użytkowania
 • Małe rozmiary
 • Szybkość przygotowywania kawy
 • Cena urządzenia
 • Świetny spieniacz

Wady

 • Mała liczba rodzajów kapsułek
 • Brak zamienników i kapsułek wielokrotnego użytku