Recenzja automatycznego ekspresu do kawy Philips 3100 EP3550

W dzisiejszych czasach, gdy jesteśmy ciągle zabiegani, często szukamy rozwiązań, które ułatwią nasze życie i pozwolą wykonywać codzienne czynności szybciej. Jedną z tych czynności, które towarzyszą większości osób każdego dnia jest parzenie kawy. Philips 3100 EP3550 to automatyczny ekspres, który pozwala wykonać szybko kilka rodzajów najpopularniejszych napojów kawowych. A jak się sprawdza w codziennym użytkowaniu? Czy jest to sprzęt wart naszej uwagi? Zobaczcie sami! 🙂

Wideorecenzja

Philips 3100 EP3550 to w pełni automatyczny ekspres do kawy wyposażony we wbudowany 5-stopniowy młynek do kawy oraz pojemnik na mleko. Warto dodać, że możliwe jest również korzystanie z kawy mielonej, którą umieszczamy w osobną przegródkę na górze ekspresu. Niestety wadą jest to, że możemy jednocześnie załadować tylko jedną miarkę kawy, gdy wsypiemy więcej, to całość zostanie usunięta do pojemnika na fusy.

Całość jest zabudowana w stosunkowo małą obudowę jak na tego typu sprzęt i mierzy dokładnie 33×42.9×21.5 centymetrów, natomiast waga to 7,2kg. Od góry umieszczono pojemniki na wodę i kawę, a od boku zamykane magnetycznie „drzwiczki”, za którymi znajdziemy cały mechanizm podawania i usuwania kawy.

Na przodzie od góry widoczny jest wyświetlacz, który bardzo ułatwia obsługę urządzenia. Wyświetlają się na nim wszystkie niezbędne informacje, na przykład o stopniu zaawansowania parzenia kawy, rodzaju wybranego napoju czy konieczności dolania wody, dosypania kawy lub opróżnienia pojemnika na fusy. Oprócz tego możemy skorzystać z kilku opcji w ustawieniach, takich jak: ustawianie temperatury kawy, czyszczenie ekspresu czy kontrast wyświetlacza.

Najważniejsze są jednak elementy typowo związane z podawaniem napoju. Do dyspozycji mamy ruchomy kranik, dzięki któremu możemy ustawić wysokość do wielkości filiżanki, szklanki czy kubka, do którego chcemy zaparzyć kawę. Niestety nie podnosi się zbyt wysoko i, na przykład, szklanki do latte tutaj nie zmieścimy.

Oprócz kranika jest jeszcze ruchomy pojemnik na mleko. Jest on doczepiany po lewej stronie ekspresu i żeby z niego skorzystać musimy wysunąć dyszę w stronę filiżanki.Ekspres wykonuje pięć różnych napojów: espresso, cappuccino, zwykłą czarną kawę, samo mleko oraz gorącą wodę. Dodatkowo możemy dostosować ilość podawanego mleka i kawy po nieco dłuższym przyciśnięciu klawisza przypisanego do danego napoju. Jest to przydatna opcja, która pozwala zaprogramować, żeby za każdym razem ekspres wykonywał dokładnie taką samą ilość kawy w zależności od pojemności naczynia.

Możemy również dostosować moc kawy. Oprócz wspomnianej 5-stopniowej regulacji grubości ziaren możemy wybrać jeden z pięciu poziomów mocy.

Ciekawą opcją jest automatyczne czyszczenie pojemnika na mleko po każdym wykonaniu napoju. Oprócz tego jest też automatyczne odkamienianie dostępne w ustawieniach, ale nie jest konieczne częste korzystanie z tej opcji. Jest tak dlatego, że zastosowano filtr AquaClean, który zapewnia do 5000 filiżanek kawy bez konieczności odkamieniania.

Jest to jednak możliwe tylko w przypadku regularnych wymian tego filtra, zgodnie ze wskazaniem urządzenia. Rzeczywista liczba filiżanek zależy od wybranego rodzaju kawy, płukania i czyszczenia.

Znacznie częściej będzie trzeba jednak czyścić pojemnik na fusy. Po zrobieniu 10 kaw pojawia się komunikat, że pojemnik jest pełny i trzeba go opróżnić. Trochę mało i przy intensywnym użytkowaniu musimy dość często go opróżniać.

Podsumowanie

Philips 3100 EP3550 kosztuje około 2000 złotych. Myślę, że ekspres jest wart tej ceny, ponieważ jest to w pełni automatyczny sprzęt do parzenia kawy i mlecznych napojów. Jest łatwy w obsłudze, działa szybko i bez większych hałasów. Dodatkowo mamy sporo opcji dostosowywania mocy i ilości, żeby zaparzyć kawę dokładnie tak, jak lubimy.

Jedynymi wadami, jak dla mnie, jest trochę mały pojemnik na fusy oraz kranik, który nie podnosi się za wysoko, przez co szklanki do latte nie uda się umieścić.

Ogólnie jednak byłem zadowolony z tego urządzenia i mogę go polecić. A co Wy myślicie o tym ekspresie? Kupilibyście go? A może korzystacie z innych tego typu sprzętów, które równie dobrze radzą sobie w codziennym użytkowaniu? Czekam na Wasze komentarze! 🙂

Philips 3100 EP3550

9.5

Ogólna ocena

9.5/10

Zalety

  • Pełna automatyczność
  • Wsparcie dla filtra do wody
  • Dobór mocy, rodzaju i wielkości napojów
  • Kilka najbardziej popularnych napojów
  • Samoczyszczenie pojemnika na mleko

Wady

  • Mały pojemnik na fusy
  • Nie zrobimy Latte - za niski kranik