Sony Xperia XZ2 / Recenzja

Sony Xperia XZ2 to smartfon o wyróżniającym się wyglądzie w porównaniu do poprzednich urządzeń tej marki. A co kryje w swoim wnętrzu? Czy warto się nim zainteresować podczas szukania nowego telefonu z tej półki cenowej? Czy ma wystarczająco zalet by wydać na niego około 3200 złotych? Tego oraz wiele więcej o tym urządzeniu dowiesz się z tej recenzji!

Wideo z recenzją

Obudowa

Obudowa Sony Xperii XZ2 została wykonana ze szkła hartowanego Corning Gorilla Glass 5 oraz aluminium. Ten drugi materiał został wykorzystany do wykonania krawędzi smartfonu. Szkło zaś znalazło się na pleckach i przodzie urządzenia. Urządzenie w pewien sposób przypomina „mydelniczkę”. Plecki z powierzchnią blatu stykają się w niewielu miejscach a dodatkowo są one dość śliskie przez co telefon podczas wibracji lub gdy blat jest delikatnie nachylony potrafi przemieszczać się po blacie. Takie przemieszczenie może skutkować bliskiemu spotkaniu z podłogą, co trzeba mieć niestety na uwadze zostawiając urządzenie samotnie na niepewnych powierzchniach. Jednak plusem tyłu tego smartfonu jest, że dobrze dopasowuje się do dłoni. Wszystkie elementy obudowy zostały spasowane perfekcyjnie, przez co nic nie skrzypi i nie trzeszczy. Wadą szkła, które wykorzystano w tym smartfonie jest jego zamiłowanie do zbierania odcisków palców co niestety nie wygląda zbyt dobrze.

Sony Xperia XZ2 / fot. Kapsologicznie.pl

Warto dodać, że obudowa została wykonana zgodnie z certyfikatami IP 65/68, co powoduje, że telefon jest odporny na wodę i kurz, więc powinien wytrzymać deszcz i mycie pod bieżącą wodą.

Na pleckach Sony Xperii XZ2 umieszczono aparat główny, diodę doświetlającą LED, czujniki, skaner linii papilarnych, logo NFC oraz Xperia. Czytnik został zlokalizowany w takim miejscu, że bardzo ciężko jest w niego trafić. Jest on zdecydowanie za nisko i o wiele łatwiej się trafia palcem w aparat i skutkuje to nie odblokowanym urządzeniem i dodatkowo upalcowanym szkiełkiem chroniącym matrycę aparatu głównego.

Na prawym boku umieszczono klawisz zasilania, przyciski głośności oraz fizyczny spust migawki, zaś na przeciwległym boku nie umieszczono żadnych elementów. Umieszczenie klawisza zasilania w centralnym miejscu krawędzi nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ trzeba go szukać gdy chcemy z niego skorzystać, a dodatkowo wykonywanie zrzutu ekranu jedną ręką jest bardzo utrudnione ze względu na dość dużą odległość tego klawisza od przycisku zmniejszania głośności.

Od góry urządzenia została umieszczona tacka na kartę nanoSIM oraz na nanoSIM lub microSD ponieważ zastosowano w tym telefonie slot hybrydowy. Na dolnej krawędzi zaś umieszczono złącze USB typu C. Na obu tych krawędziach znalazły się również mikrofony.

Niestety nie znajdziemy na krawędziach Sony Xperii XZ2 złącza słuchawkowego, jednak w ramach małej rekompensaty producent dorzuca do zestawu przejściówkę ze złącza USB typu C na złącze słuchawkowe.

Przód smartfonu to miejsce dla dość sporego wyświetlacza nad którym umieszczono kamerkę do selfie, głośnik do rozmów, podstawowe czujniki oraz diodę powiadomień. Pod ekranem, zaś znalazł się napis Sony oraz głośnik multimedialny. Głośnik do rozmów pełni rolę drugiego głośnika multimedialnego co oznacza, że mamy do czynienia w tym urządzeniu z głośnikami stereo.

Sony Xperia XZ2 / fot. Kapsologicznie.pl

Wyświetlacz w tym urządzeniu jest o przekątnej 5,7 cala i rozdzielczości Full HD+ (1080 × 2160), który jest stworzony w proporcjach 18:9. Dodatkowo wyposażony w HDR dzięki czemu wyświetlany oraz jest bardziej żywy i nasycony w kolory, jednak nie jest przesadne nasycenie. Jasności ekranu są na przyzwoitym poziomie, jednak maksymalna jasność mogła by być nieco większa, natomiast kąty widzenia są odpowiednie.

Warto również wspomnieć o X-Reality, które poprawia jakość wyświetlanych nagrań wideo i nadaje im ostrzejszy i bardziej naturalny wygląd.

Aparat

W Sony Xperii XZ2 zamontowano aparat główny o rozdzielczości 19 megapikseli z przysłoną f/2.0 i systemem Motion Eye, dysponuje on także matrycą warstwową Exmor RS typu 1/2,3 cala. Aparat ten pozwala na nagrywanie filmów w 4K HDR.

Kamerka do selfie jest o rozdzielczości 5 megapikseli oraz przysłonie f/2.2. Zastosowano w tym aparacie matrycę Exmor R tyou 1/5 cala.

Jakość zdjęć zrobionych aparatem głównych jest całkiem przyzwoita, zdjęcia są ładne, ze sporą ilością szczegółów i całkiem naturalnymi kolorami. Nie są przesadnie żywe, są zbliżone do faktycznych kolorów fotografowanych obiektów. Urządzenie radzi sobie przywozicie ze zdjęciami makro. Nieco lepsze mogły być zdjęcia nocne, pojawiają się spadki jakości, szczegółowości.

Zdjęcia wykonane kamerką do selfie są ostre, ładne z nasyconymi kolorami, jednak szczegółowość tych zdjęć mogłaby być nieco lepsza.

W aplikacji aparatu znajdziemy takie tryby jak:

 • tryb profesjonalny,
 • wideo z HDR,
 • efekt AR,
 • efekt kreatywny,
 • panoramiczne,
 • sound photo,
 • bokeh,
 • Google Lens,
 • slow motion, a w nim:
  • bardzo zwolnione tempo – pozwala na nagrywanie wideo z różną szybkością,  nawet z 960 klatkami na sekundę,
  • bardzo zwolnione – powala na nagranie jednego ujęcia z 960 klatkami na sekundę,
  • zwolnione tempo – nagrywanie wideo z wieloma częściami w zwolnionym tempie – 120 klatek na sekundę. Po nagraniu można dostosować, które fragmenty mają mieć zwolnione tempo.

Czytnik linii papilarnych

Tak jak wspominałem przy obudowie, lokalizacja skanera w tym urządzeniu jest fatalna, ponieważ palec zamiast wędrować na czytnik wędruje na aparat, a skutki tego są dwa brudny aparat oraz nieodblokowane urządzenie. A przechodząc do jego działania to skaner działa na ogół prawidłowo i w miarę szybko gdy precyzyjnie dołożymy do niego palec, trzeba zauważyć, że zdarzają się sytuacje, że gdy za szybko zabierzemy palec ze skanera to ujrzymy komunikat palec został podniesiony zbyt wcześnie. Jest on cały czas aktywny więc nie ma konieczności podświetlania ekranu aby odblokować urządzenie.


Bateria

W Sony Xperii XZ2 zamontowano akumulator o pojemności 3180 mAh. Pozwala on po jednym pełnym cyklu ładowania na uzyskanie około 5-5,5 godziny pracy na ekranie gdy mamy ustawioną jasność ekranu mniej więcej na połowie możliwej oraz korzystamy po części z WiFi i transmisji danych. Używając samego WiFi do łączenia się z Internetem uzyskamy czas pracy na ekranie na poziomie około 6 godzin, zaś przy samej transmisji danych czas ten będzie oscylować w okolicach 3,5 godziny.

Smartfon został wyposażony w moduł szybkiego ładowania Quick Charge 3.0, a ładowarka zgodna z tym standardem została dołączona do zestawu. Poza szybkim ładowaniem, w urządzeniu został również zamontowany moduł ładowania bezprzewodowego. a Telefon po położeniu na odpowiedniej ładowarce jest znajdowany prawidło i ładowanie indukcyjne rozpoczyna się od razu przebiega bez żadnego problemu.

Sony Xperia XZ2 / fot. Kapsologicznie.pl

Producent wyposażył ten smartfon również w technologię Qnovo Adaptive Charging, która po podłączeniu telefonu do ładowarki monitoruje stan baterii oraz reguluje natężenie prądu, zapewniając optymalne ładowanie dla lepszej żywotności baterii. Technologia ta powoduje, że podłączając urządzenie do ładowarki na noc, ładuje się on tylko 90%. Do 100% akumulator jest doładowywany na kilka chwil przed pierwszym budzikiem danego dnia.

System, płynność, multimedia

W Sony Xperii XZ2 dostajemy do dyspozycji system operacyjny Android 8.0 Oreo wraz z nakładką systemową od producenta. W smartfonie tym znalazł się procesor Qualcomm Snapdragon 845, grafika Adreno 630 oraz 4 GB pamięci RAM, zaś na pliki przeznaczono 64 GB z czego pliki systemowe zajmują około 14 GB.

Sony Xperia XZ2 / fot. Kapsologicznie.pl

System w tym urządzeniu działa bardzo płynnie, wszystkie aplikacje są uruchamiane szybko i bez żadnych problemów, późniejsze przełączanie pomiędzy aplikacjami także nie sprawia problemów, aplikacje są utrzymywane w pamięci, więc w większości przypadków nie przeładowują się ponownie. Praca z tym smartfonem jest bardzo komfortowa i przyjemna w codziennym użytkowaniu.

Nakładka systemowa wprowadza do urządzenia między innymi takie funkcje i urozmaicenia jak:

 • inteligentne sterowanie podświetleniem, które wykrywa czy telefon trzyma się w ręku i utrzymuje podświetlony ekran;
 • podświetlenie nocne – czyli filtr światła niebieskiego;
 • tryb obsługi jedną ręką – a można go uruchomić poprzez przesunięcie palcem w lewo bądź prawo po pasku nawigacyjnym;
 • podnieś, by sprawdzić urządzenie – na zablokowanym wyświetlaczu po podniesieniu urządzenia do góry zostaną wyświetlone powiadomienia oraz godzina;
 • wibracje dynamiczne – mają za zadanie wzmacniać realizm multimediów, zapewniać lepsze wrażenia podczas oglądania filmów czy słuchania muzyki. Efekt można dopasować do każdej aplikacji multimedialnej. Po uruchomieniu aplikacji należy wyświetlić panel głośności i na nim można dostosować efekt wibracji według naszych preferencji,
 • Xperia Actions – automatyczne działania, które włączają lub wyłączają określone ustawienia w pięciu kategoriach – dobranoc, koncentracja, dojazd, gry, za granicą i na przykład dla dobranoc w wybranych godzinach automatycznie m. in. włącza tryb nie przeszkadzać, wyłącza diodę powiadomień, obniża jasność ekranu, włącza filtr światła niebieskiego;
 • inteligentne oczyszczanie – automatycznie optymalizuje pamięć masową i operacyjną na podstawie analizy tendencji używania aplikacji;
 • kreator 3D – przy użyciu tej aplikacji możemy tworzyć skany osób lub obiektów przy użyciu aparatu w telefonie, wykonane skany następnie można użyć podczas robienia zdjęć, gifów czy też wydrukować sobie przy użyciu drukarki 3D. Aplikacja pozwala na skan twarzy, potraw, własnej twarzy przy użyciu kamerki do selfie, głowy w 360 stopniach oraz na dowolny, który jest przeznaczony dla bardziej zaawansowanych użytkowników.


Podsumowanie

Sony Xperia XZ2 można aktualnie kupić za około 3200 złotych. W tej cenie otrzymujemy urządzenie z kilkoma wadami ale również z masą zalet, które jednak przemawiają na korzyść tego smartfonu.

Do wad tego telefonu przede wszystkim można zaliczyć fatalne umiejscowienie skanera linii papilarnych, w tym zakresie producent wcale się nie popisał. kolejnym mankamentem dla sporej części osób będzie brak złącza słuchawkowego w urządzeniu, jedynym lekarstwem na to jest przejściówka dołączona w zestawie, ale wiadomo to już nie to samo.

Sony Xperia XZ2 / fot. Kapsologicznie.pl

Przyglądając się zaś Sony Xperii XZ2 pod kątem zalet to znajdziemy płynny system, ekran wzbogacony o HDR dla lepszego obrazu. Dodatkowo znalazł się system dynamicznych wibracji, który wzbogaca oglądane filmy i słuchaną muzykę o trochę emocji. Na plus dla tego modelu jest ładowanie indukcyjne, niektórzy powiedzą, że zbędny bajer, ale jednak dla osób, które dużo rozmawiają przez telefon a jednocześnie nie chcą się ograniczać do kabelka może być to spoko opcja.

Ogólnie ten smartfon jest ciekawą propozycją, jednak należało by się zastanowić czy nie jest jednak trochę za drogi. Czy według Was jest on wart kupienia? Dajecie znać w komentarzach co Wy sądzicie o tym telefonie!

Sony Xperia XZ2

8.7

Ogólna ocena

8.7/10