Recenzja Sony Xperia Z3+, czyli urządzenia nie do końca lepszego od poprzedników…

Recenzja Sony Xperii Z3+ będzie wyjątkowo krótka. Ze względu na to, że nie dostrzeżemy zbyt wielu różnic między tym urządzeniem, a modelami z wcześniejszych lat (szczególnie w kwestii systemu i obudowy), postanowiłem skupić się na tym, co jest jednak inne. Jeśli jesteście zainteresowani dokładniejszym opisem funkcji systemu – odsyłam Was do recenzji Sony Xperii Z3 oraz Xperii Z2.

Obudowa w moim egzemplarzu jest koloru złotego. Całość, tak samo jak w poprzednich modelach, jest wykonana ze szkła na przodzie i na tyle (tak samo zbierającego rysy i odciski palców) oraz z metalu na ramkach urządzenia. Na prawej krawędzi standardowo umieszczono klawisze głośności, zasilania oraz fizyczny spust migawki. Na przeciwległym boku znajdziemy zaślepkę, za którą znajdziemy miejsce na karty microSD i nano SIM. Ta druga umieszczana jest na tacce, która, niestety, bardzo mocno przylega do obudowy i bez szpilki lub nieco dłuższych paznokci będzie nam ciężko ją wyciągnąć.

DSC00960 DSC00975 DSC00979 DSC00983

Od góry umieszczono złącze słuchawkowe, na dole miejsce na smyczkę – wszystko tak samo, jak w Xperii Z3. Jedyną zmianą jest umieszczone na dole złącze do ładowania urządzenia, które, w końcu, jest odsłonięte! We wcześniejszych modelach musieliśmy za każdym razem otwierać zaślepkę gdy chcieliśmy naładować urządzenie. Tutaj, mimo, że zachowana jest wodoodporność, złącze jest już całkowicie odsłonięte, co ułatwia podłączanie smartfona do ładowarki.

DSC00963 DSC00965

Na przodzie znajdziemy standardowo dwa głośniki od góry i od dołu (są one nico ukryte jak w Xperii Z2), podstawowe czujniki oraz aparat o rozdzielczości 5 Mpix – tutaj spora zmiana względem 2,1 Mpix w Xperii Z3. Na tyle mamy aparat o matrycy 20,7 Mpix, znaczek NFC oraz logo producenta. Całość, na pierwszy rzut oka, pawie niczym nie różni się od poprzedniej generacji urządzenia. Z zewnątrz widoczna jest zmiana jedynie w tym odsłoniętym złączu micro USB oraz w nieco innych wersjach kolorystycznych.

DSC00962 DSC00982 DSC00966DSC00954

Jednak jak to mówią: „nie oceniaj książki po okładce”, przyjrzyjmy się więc podzespołom. Mamy tu nieco lepszy procesor – Qualcomm Snapdragon 810 wraz z 3GB pamięci RAM. Taka konfiguracja pozwala na bardzo płynne działanie systemu, wszystkich aplikacji oraz bardziej zaawansowanych gier.

Niestety największym minusem zastosowania tego procesora jest to, że urządzenie nagrzewa się bardzo mocno, czasem wręcz nieprzyjemnie parząc w ręce. Często zdarzało się również, że robiąc zdjęcia, czy nagrywając krótki film pojawiał się komunikat, że telefon jest zbyt gorący, że trzeba o ostudzić, a aplikacja zostanie zamknięta.

Jest to niewątpliwie spory minus tego urządzenia. Są bowiem czasem sytuacje, że musimy wykonać zdjęcie „na szybko”, w przypadku Xperii Z3+ jest to czasem utrudnione. Jeśli myślicie, że tym urządzeniem będziecie mogli nagrywać długie filmy też raczej spotkacie się z rozczarowaniem – nagrania będą przerywane zaledwie po kilku chwilach ze względu na temperaturę.

Screenshot_2015-09-15-23-13-30

Jak już jesteśmy przy aparatach to trzeba przyznać, że zdjęcia wychodzą naprawdę bardzo dobrej jakości. Są one pełne szczegółów, jasność jest na wysokim poziomie, jedynie czasem mam wrażenie, że kolory są nieco wyblakłe. Nagrania natomiast charakteryzują się sporą płynnością, gdyby nie to, że telefon nagrzewa się i powoduje często przerwanie nagrania to mogłoby być idealnie…

DSC00980

Dobrym posunięciem producenta jest umieszczenie (w końcu) lepszej kamerki frontowej. Flagowe modele, do tej pory, miały zaledwie 2,1-megapikselowe matryce, co w dzisiejszych czasach może być niewystarczające.

Kilka przykładowych zdjęć w większości wykonanych w „ekstremalnych” warunkach 😉

Niby mamy 5,1 Mpix, ale, prawdę mówiąc, nie wydaje mi się, że jakość jest jakoś wybitnie doskonała… Kolory są nieco wyblakłe i nadal widoczne są szumy, ale na pewno jest o wiele lepiej niż w poprzednich flagowcach. Udowadnia to, że sama ilość megapikseli to jednak nie wszystko…

Największym rozczarowaniem jest dla mnie bateria w Xperii Z3+. Niestety została ona zmniejszona względem poprzedniczki (z 3100 na 2930 mAh), co przekłada się również na krótszy czas pracy baterii po jednym ładowaniu. Nie jest tragicznie – smartfon może działać do 4 godzin przy włączonym wyświetlaczu i aktywnym WI-FI/LTE, Bluetooth oraz automatycznej jasności.

Czasami jednak zdarzało się, że bateria nie pozwalała na dłuższe korzystanie ze smartfona niż trzy godziny. Biorąc pod uwagę to, że Sony Xperia Z3 działała przy takim samym użytkowaniu 6,5 godziny, to ten wynik jest dość przeciętny i mało satysfakcjonujący.

Co do systemu, jego funkcji i aplikacji nie będę się rozpisywał – nic się nie zmieniło względem poprzednich flagowców. Jeśli kogoś interesują wyniki w testach syntetycznych, to poniżej zamieszczam kilka zrzutów z najpopularniejszych benchmarków.

 

Podsumowując, czy Sony Xperia Z3+ jest warta naszej uwagi? I tak, i nie… Z jednej strony jest to nadal świetny sprzęt, jednak nie różni się on zbytnio od poprzedników. Jest to urządzenie ulepszone pod względem specyfikacji, więc będzie nam służył prawdopodobnie dłużej, lecz nie wszystko jest w tych zmianach lepsze. Przede wszystkim mamy tu gorszy akumulator i szybciej nagrzewającą się obudowę, co może przeszkadzać niektórym użytkownikom.

Trzeba więc zastanowić się czego oczekuje się od smartfona. Jeśli zależy Wam na lepszej baterii, to raczej lepiej zastanowić się nad Xperią Z3 bez „plusa”. Ulepszoną wersję mogę polecić osobom, którym zależy bardziej na płynności, dłuższej kompatybilności z bardziej wymagającymi aplikacjami i tym, którym bardzo przeszkadza codzienne otwieranie zaślepki, za którą mamy umieszczone złącze micro USB.

Ceny Sony Xperii Z3+ zaczynają się od około 2000 złotych. Czy to dobra cena za to urządzenie? Myślę że tak, aczkolwiek te dwie wady (bateria i grzanie się obudowy) zniechęciłyby mnie osobiście do zakupu tego urządzenia.

Dajcie znać w komentarzach co Wy myślicie o Sony Xperii Z3+, a poniżej umieszczam film z recenzją tego urządzenia. Miłego oglądania 😉 .

Sony Xperia Z3+

+/- 2000 złotych
7.5

Budowa

8.0/10

Wyświetlacz

9.0/10

Płynność działania

9.0/10

Bateria

4.0/10

Funkcjonalność

7.5/10

Zalety

  • Płynność systemu
  • Dobre aparaty
  • Otwarte złącze USB

Wady

  • Gorsza bateria
  • Grzejąca się obudowa