Sony Xperia XZ / Recenzja

Hej! Zapraszam na recenzję smartfona Sony Xperia XZ! Czym może zaskoczyć nas ten telefon? Czy sprawdzi się w codziennym użytkowaniu? Na to i inne pytania odpowiedź znajdziecie w tej recenzji 😉

Wideo z recenzją


Specyfikacja techniczna

  • 5,2-calowy ekran TRILUMINOS o rozdzielczości 1080 x 1920 pikseli (zagęszczenie pikseli na poziomie 424 ppi), pokryty taflą szkła ochronnego ochronnym Corning Gorilla Glass 4;
  • Procesor Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (częstotliwość taktowania 2×2.15 GHz i 2×1.6 GHz) z układem graficznym Adreno 530;
  • 3GB RAM;
  • 32GB pamięci wbudowanej;
  • slot kart microSD do 256GB;
  • Android 6.0.1 Marshmallow;
  • port USB typu C;
  • LTE Cat. 9;
  • aparat 23 Mpix z laserowym autofokusem oraz odpowiedzialnym za dobór kolorów czujnikiem podczerwieni;
  • kamerka frontowa 13 Mpix z szerokokątnym obiektywem;
  • wodoszczelna obudowa (IP65/IP68);
  • akumulator o pojemności 2900 mAh ze wsparciem dla Quick Charge 3.0,
  • wymiary: 146 x 72 x 8.1 [mm],
  • waga: 161 gramów.

Zdjęcia urządzenia

Sony Xperia XZ została zbudowana z metalu, ale tylko na tyle. Boki są już z tworzywa sztucznego, tak samo wstawka z tego materiału pojawiła się od dołu. Na froncie zagościło szkło hartowane Corning Gorilla Glass 4. Co do trwałości tych materiałów mam pewne zastrzeżenia – nawet przy dość ostrożnym użytkowaniu pojawiło się sporo rys. Zaletą jest natomiast wodoszczelność obudowy, dzięki czemu przypadkowe zachlapania czy deszcz na pewno nie uszkodzą naszego smartfona.

Na tyle umieszczono aparat główny z pojedynczą diodą LED. Pojawił się tam też laserowy autofokus i czujnik podczerwieni, który ma pomagać w lepszym odwzorowywaniu kolorów. Na prawej krawędzi znajdziemy klawisz zasilania z wbudowanym skanerem linii papilarnych. Niżej umieszczono przyciski do zmiany głośności oraz fizyczny spust migawki aparatu. Na dole producent umieścił złącze USB typu C oraz mikrofon, na lewym boku tackę na kartę SIM i microSD, a od góry złącze słuchawkowe wraz z drugim mikrofonem.

Na froncie do dyspozycji mamy 5,2-calowy wyświetlacz o rozdzielczości Full HD, a nad nim 13-megapikselowa kamerka, podstawowe czujniki, logo producenta oraz dioda powiadomień. Warto dodać, że Sony Xperia XZ posiada głośniki stereo od góry i dołu ekranu. Całość dość przyjemnie leży w dłoni, dodatkowo lokalizacja przycisku zasilania bardzo przypadła mi do gustu i pozwala na bardzo szybkie podświetlenie ekranu.

Fotografie wykonane za pomocą smartfona Sony Xperia XZ

Aplikacja aparatu posiada szereg ciekawych funkcji, trybów i filtrów. Mnie najbardziej cieszy tryb manualny, w którym możemy dostosować niemal każdy parametr zdjęcia. Fotografie wykonywane przy pomocy Sony Xperia XZ są szczegółowe, z dobrze nasyconymi kolorami, a przy tym ze sporą szczegółowością. Nieco gorzej wygląda to w ciemniejszych sceneriach, ale to już niestety raczej standardowe w przypadku smartfonów. Kamerka frontowa też daje sobie całkiem nieźle radę przy wykonywaniu zdjęć, z resztą zobaczcie sami:


System, działanie i bateria

Smartfon działa bardzo płynnie i spowolnienia systemu zdarzają się bardzo sporadycznie. Jedynym błędem, który stosunkowo często się powtarzał było wpisywanie liter w pola tekstowe z kilkusekundowym opóźnieniem, co potrafiło mocno irytować. Dodatkowo miałem problem z wyświetlaczem – jednego dnia pojawiły się poziome pasy na ekranie. Początkowo myślałem, że może ekran się uszkodził, ale ponowne uruchomienie smartfona i podłączenie pod ładowarkę zlikwidowało ten problem.

Funkcjonalność systemu mogłaby być nieco większa – zabrakło mi jakiś funkcji multizadaniowości. Ogólnie mówiąc producent mało dodał dodatków od siebie – głównie zostały wprowadzone tylko zmiany wizualne.

Akumulator to największa zaleta Sony Xperia XZ! Po jednym ładowaniu akumulatora jesteśmy w stanie osiągnąć wyniki na poziomie 6 godzin, a mi nawet udało się osiągnąć raz aż 7 godzin na wyświetlaczu. Uważam to za rewelacyjny wynik, dzięki któremu jeden dzień bez problemu smartfon wytrzyma z dala od ładowarki, a przy nieco oszczędniejszym użytkowaniu możemy uzyskać nawet 2-3 dni.



Słowem podsumowania – Sony Xperia XZ kosztuje aktualnie około 2500 zł. Czy jest do dobra cena? Może nieco zawyżona, biorąc pod uwagę powyższe niedoskonałości. Jednak nie da się ukryć, że Xperia XZ to bardzo dobry smartfon, który, przede wszystkim, ma świetny akumulator, dobre aparaty i może zapewnić płynne działanie. Wiec jeśli wymienione przeze mnie wady nie przeszkadzają Wam, to na pewno będziecie zadowoleni z tego urządzenia. A co Wy myślicie o Sony Xperia XZ? Zostawcie swoją opinię w komentarzu! 😀

[buybox-widget category=”electronics” ean=”7311271572770″]