Sony Xperia Z2 – recenzja starszego, nadal świetnego urządzenia

Sony Xperia Z2 jest nieco starszym urządzeniem. Ale czy zawsze starsze oznacza gorsze? W tym wypadku tak nie jest! Zapraszam do recenzji tego urządzenia 🙂

Specyfikacja techniczna

  • Wyświetlacz: 5,2-calowy o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli
  • Procesor: czterordzeniowy Qualcomm Snapdragon 801 o częstotliwości taktowania 2,3 GHz
  • Pamięć RAM: 3 GB
  • Pamięć wbudowana: 16 GB
  • Aparat: Główny 20,7 Mpix, frontowy 2,2 Mpix
  • Bateria: 3200 mAh
  • Złącza: micro USB, słuchawkowe, MicroSD
  • Moduły: WI-FI, Bluetooth 4.0, NFC
  • System operacyjny: Android 4.4.2 KitKat / 5.0 Lollipop

Budowa

Sony Xperia Z2, podobnie jak inne urządzenia z serii „Z” jest wykonana bardzo dobrze. Na przodzie oraz tyle znajdziemy szkło, które w moim odczuciu jest dużo bardziej wytrzymałe od tego, które znajdziemy w nowszym modelu Xperia Z3, której recenzję znajdziecie już od dłuższego czasu na moim blogu.

Screenshot9

Ramki urządzenia wykonane są w większości z metalu, które nadaje smartfonowi sporo elegancji podkreśla, że jest to produkt z wyższej półki. Jedynie na rogach znajdziemy wstawki z tworzywa sztucznego – jest to niezbędne do prawidłowego działania niektórych modułów łączności.

Na froncie, oprócz wyświetlacza o przekątnej 5,2 cala znajdziemy aparat do selfie, podstawowe czujniki oraz dwa głośniki: od góry oraz od dołu. Są one nieco bliżej krawędzi od Xperii Z3, moim zdaniem wygląda to dużo lepiej. Ciekawostką jest to, że w pod górną maskownicą znajdziemy również diodę LED, co prezentuje się rewelacyjnie.

Na tyle umieszczono aparat o matrycy 20,7 Mpix wraz z diodą LED Umieszczono tu również symbol od anteny NFC, logo Sony, a na samym dole napis Xperia.

Screenshot8 Screenshot7 Screenshot5 Screenshot18 Screenshot17

Na górnym boku gości standardowe złącze słuchawkowe jack 3,5mm oraz mikrofon. Na prawej krawędzi producent postanowił umieścić większość najpotrzebniejszych dodatków, czyli charakterystyczny, okrągły klawisz zasilania, dwa przyciski do sterowania głośnością, a także fizyczny spust migawki aparatu. Nad tym zestawem klawiszy znajdziemy jeszcze zaślepkę, za którą umieszczono slot na karty Micro SD. Na przeciwległym boku znajdziemy kolejną zaślepkę, tym razem z miejscem na karty Micro SIM oraz złączem Micro USB do ładowania i przesyłania plików na komputer. Niżej umieszczono magnetyczne złącze do ładowania, a na samym dole znajdziemy miejsce na smycz. Na dolnym boku widoczne są trzy dziurki, za którymi umieszczono mikrofon.

Screenshot11

Wyświetlacz w Sony Xperia Z2 jest bardzo dobry, lecz nie perfekcyjny. Na pochwałę zasługuje na pewno spora rozdzielczość (1920 x 1080 pikseli), przez co zobaczenie pojedynczych punktów jest niemal niemożliwe. Dodatkowo ekran charakteryzuje się świetnymi kątami widzenia, bardzo żywymi kolorami oraz perfekcyjną czułością na dotyk. Jedyną wadą jest dość przeciętna jasność, przez co odczytanie jakichkolwiek treści w słońcu graniczy z cudem.

System

Sony Xperia Z2 działa pod kontrolą systemu operacyjnego Android w wersji 4.4 KitKat, jednak niektóre egzemplarze otrzymały już aktualizację do wersji 5.0.2 Lollipop. Ja osobiście mam tą przyjemność, że mam do dyspozycji dwa modele z różnymi wersjami systemu. A właściwie miałem – egzemplarz z KitKatem zalałem nagrywając podwodne sceny. Co do funkcjonalności to w obu modelach nie znajdziemy żadnych dodatków, których nie znałbym z wcześniejszych modeli lub z nieco nowszej Xperii Z3. Jednak i tak możliwości tego smartfona są spore, a niektóre funkcje bardzo ciekawe.

Screenshot16

Największym, najbardziej lubianym przeze mnie dodatkiem są tak zwane drobne aplikacje. Są to małe okienka z miniaturowymi wersjami podstawowych programów, takich jak przeglądarka internetowa, mail, kalkulator, czy na przykład kalendarz. Możemy uruchomić kilka takich okienek, a następnie dowolnie przesuwać je po ekranie, zmieniać ich wielkość, minimalizować je lub całkiem zamykać. Poza tym wszystko jest takie samo jak w większości urządzeń od Sony, testowałem już kilka smartfonów więc myślę, że opisywanie tego samego w kółko mija się z celem.

W kwestii płynności to, prawdę mówiąc, nie mam żadnych, nawet najmniejszych zastrzeżeń. Sony Xperia Z2 to bardzo wydajny smartfon, który pozwala na uruchomienie kilkunastu aplikacji w tym samym momencie i mimo tego, że większość z nich cały czas będzie pracowała w tle, to telefon nie złapie ani jednej, najmniejszej zadyszki. Podczas testów, zarówno wersja z KitKatem jak i Lollipopem działała zawsze bardzo płynnie przy codziennym, standardowym użytkowaniu, jak i w przypadku bardziej wymagających gier.

Aparat

Sony Xperia Z2 posiada 20,7-megapikselowy aparat, czyli taką samą matrycę jak w nowszym modelu Xperia Z3. Co do jakości zdjęć nie mam żadnych zastrzeżeń, wychodzą one pełne szczegółów, z świetnym odwzorowaniem kolorów. Jednak tak samo, jak w większości aparatów w smartfonach idealna jakość zdjęć jest osiągalna tylko przy bardzo dobrym, najlepiej dziennym oświetleniu. W nieco bardziej pochmurny dzień, po zachodzie słońca lub przy sztucznym świetle musimy być przygotowani na to, że jakość wykonywanych fotografii diametralnie spadnie. Dodatkowo zaimplementowana w smartfonie dioda LED nie radzi sobie z precyzyjnym oświetleniem fotografowanego obiektu, przez co zdjęcia zazwyczaj wychodzą bardzo prześwietlone.

Testując Sony Xperia Z3 byłem bardzo zawiedziony wyostrzaniem mniejszych elementów – aparat nie radził sobie z tym prawie w ogóle, ale to być może wada tylko mojego egzemplarza. W przypadku Sony Xperia Z2, ku mojemu zaskoczeniu jest sporo lepiej. Fotografując nie miałem niemal żadnych problemów z uchwyceniem mniejszych elementów, na przykład owadów na kwiatach.

Screenshot13

Kolejnym zaskoczeniem jest działanie fizycznego spustu migawki. W Sony Xperia Z3 był on nieco „twardy”, przez co naciskając go musieliśmy to zrobić dużo mocniej, co czasami powodowało poruszenie smartfonem, a w efekcie rozmazane zdjęcie. W Sony Xperia Z2 klawisz jest dużo miększy, wystarczy lekko wcisnąć aby wykonać zdjęcie. Fajny jest do tego również tryb wykonywania zdjęć seryjnych, które możemy „cykać” w standardowym trybie i przeciętną szybkością, albo w trybie dużej prędkości wykonywania zdjęć seryjnych. Po włączeniu drugiej opcji możemy zrobić nawet kilka zdjęć w ciągu jednej sekundy (w zależności od poziomu oświetlenia), przez co łatwiej uchwycimy na przykład elementy w ruchu.

Filmy nagrywane Sony Xperia Z2 również są bardzo dobre, płynne i pełne szczegółów. W trybie ręcznym możemy za to ustawić z jaką prędkością będą nagrywane filmy – do dyspozycji mamy 30 lub 60 klatek na sekundę. Chciałem do recenzji dorzucić podwodny film, ale z powodu zalania urządzenia takiego filmu nie mogę zaprezentować.

Zdjęcia wykonywane frontowym aparatem w Sony Xperia Z2 są akceptowalne, aczkolwiek nie są jakieś wyśmienite. Fotografie możemy zrobić dzięki 2,2-megapikselowej matrycy,która w moim odczuciu jest dużo lepsza od tej, którą umieszczono w nowszej Zetce. Wracając jednak do Z2 mogę powiedzieć, że w dobrym, dziennym świetle zdjęcia wychodzą przyzwoite, jedynie mam czasem wrażenie, że kolory są trochę wyblakłe. Natomiast w gorszym świetle jakość strasznie spada, ale to raczej norma.

Poniżej znajdziecie kilka przykładowych zdjęć i filmów wykonanych aparatami w Sony Xperaa Z2, oceńcie sami, czy są one dobrej jakości 🙂 .

Akumulator

Do tej pory miałem trzy smartfony z logo Sony na obudowie. Teraz miałem dwa egzemplarze Sony Xperia Z2 i muszę powiedzieć, że żaden ze smartfonów jeszcze mnie nie zawiódł w kwestii zaimplementowanego akumulatora. Za każdym razem mogłem uzyskać około 5 godzin na wyświetlaczu, przez co mogłem ładować telefon co około 1,5-2 dni. Jest to dla mnie całkowicie zadowalający wynik. Jedno trzeba przyznać japońskiemu producentowi, baterie w tych nowszych smartfonach są naprawdę bardzo dobre.

Podsumowanie

Sony Xperia Z2 to świetny smartfon, który charakteryzuje się bardzo dużą płynnością, świetnym aparatem oraz rewelacyjną baterią. Jednak jak każdy smartfon również ten model ma jakieś wady. Jedną z nich, która najbardziej może być dla niektórych uciążliwa to to, że tył urządzenia bardzo szybko się grzeje, szczególnie podczas grania lub wykonywania zdjęć. Ja się jednak już w sumie przyzwyczaiłem do tego, że obecne smartfony lubią się nagrzewać, więc wadę tą mogę po części wykluczyć.

Po raz któryś przy okazji recenzji tabletów czy smartfonów muszę powiedzieć, że bardzo brakuje mi nieco większej multizadaniowości, a mianowicie możliwości uruchamiania dwóch aplikacji jednocześnie na połowie ekranu. Niby mamy w smartfonach od Sony „drobne aplikacje”, ale lista obsługiwanych programów jest bardzo mała, a działanie i wygoda używania nie tak duża, jak w przypadku dwóch aplikacji uruchomionych jednocześnie na podzielonym na dwie części wyświetlaczu.

Screenshot15

Muszę też wspomnieć o tym, że mój egzemplarz miał problemy ze szczelnością w wodzie. Jednak mam nadzieję, że to tylko pojedynczy przypadek i takie sytuacje nie będą się powtarzały.

Nie mniej jednak z czystym sumieniem modę polecić Sony Xperia Z2. Jest to świetny smartfon, który zrobił na mnie dużo większe wrażenie niż nowszy model Z3. W moim odczuciu starszy model jest nieco lepiej wykonany, ma lepiej działający aparat i przede wszystkim aktualnie dużo niższą cenę. Jeśli szukacie smartfona, który będzie działał bardzo dobrze i nie musicie mieć najnowszego smartfona dostępnego na rynku, to Sony Xperia Z2 jest idealnym wyborem!

Zachęcam Was do zostawiania Waszych opinii na temat tego smartfona i oczywiście poniżej umieszczam film z recenzją smartfona. Miłego oglądania 🙂 .

Sony Xperia Z2

+/- 1500 złotych
8

Budowa

8.0/10

Wyświetlacz

8.0/10

Płynność działania

8.0/10

Bateria

9.0/10

Finkcjonalność

7.0/10

Zalety

  • Świetna bateria
  • Dobry aparat główny
  • Spora płynność

Wady

  • Przeciętny aparat frontowy
  • Zalanie :C