Sony Xperia Z3 Compact to jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy telefon z małą przekątną ekranu. Czy smartfon przypadł mi do gustu, czy mógłbym z niego dłużej korzystać? Wszystkiego dowiecie sie w tej recenzji.
SPECYFIKACJA TECHNICZNA
Wyświetlacz: 4,6-calowy o rozdzielczości 720 x 1280 pikseli
Procesor: czterordzeniowy Qualcomm Snapdragon 801 o częstotliwości taktowania 2,5 GHz
Pamięć RAM: 2 GB
Pamięć wbudowana: 16 GB
Aparat: Główny 20,7 Mpix, frontowy 2,2 Mpix
Bateria: 2600 mAh
Złącza: micro USB, słuchawkowe, MicroSD
Moduły: WI-FI, Bluetooth 4.0, NFC
System operacyjny: Android 4.4 KitKat/5.0 Lollipop/5.1 Lollipop
BUDOWA
Sony Xperia Z3 Compact wygląda niemal identycznie jak większość urządzeń tego japońskiego producenta. Na przodzie znajdziemy wyświetlacz o przekątnej 4,7 cala i rozdzielczosci 1280 x 720 pikseli, nad nim znajdziemy podstawowe czujniki i kamerkę do wideorozmów czy selfie, a także głośnik. Pod ekranem znajdziemy drugi głośnik do multimediów.
Na prawej krawędzi urządzenia znajdziemy wszystkie standardowe klawisze: głośności, zasilania oraz fizyczny spust migawki aparatu. Od góry umieszczono złącze słuchawkowe i mikrofon, a na lewym boku znalazło się miejsce dla dwóch zaślepek – za jedną umieszczono slot na karte micro sd i złącze micro USB, za drugą znajdziemy kartę nano SIM. Na dole producent ulokował drugi mikrofon i miejsce na smycz.
Na tyle znajdziemy przede wszystkim aparat o rozdzielczości 20,7 Mpix z diodą LED. Pod nim umieszczono logo NFC oraz napis Sony.
Całość prezentuje się świetnie, czerwony kolor bardzo przypadł mi do gustu, a dodatkowo telefon świetnie leży w dłoni. Jedynie szkoda, że tył nie jest zabezpieczony lepszym szkłem – to zastosowane w Z3 Compact bardzo łatwo zbiera rysy.
Wyświetlacz w tym smartfonie jest bardzo dobry. Niby rozdzielczość nie dorównuje najlepszym smartfonom, ale na tak małym wyświetlaczu i tak nie widać pojedynczych pikseli. Co do kolorów i kątów widzenia nie mam żadnych zastrzeżeń, jedynie jasność mogłaby być nieco większa.
SYSTEM
System w Sony Xperii Z3 Compact jest identyczny jak w większości urządzeń tego producenta. Mamy tu wszystkie standardowe dodatki, jak możliwość zmieniania motywów, czy tak zwane drobne aplikacje, czyli miniaturowe wersje podstawowych programów, takich jak kalkulator, zegar, czy przeglądarka internetowa.
Płynność systemu stoi na najwyższym poziomie – ani razu nie zdarzyło się, żeby coś się przycięło, czy jakaś aplikacja się przeładowała. Jest to zasługa dobrej specyfikacji, czyli między innymi procesor Qualcomm Snapdragon 800 oraz 2GB pamięci RAM.
Wszystkie testowane przeze mnie gry również charakteryzowały się sporą płynnością. Asphalt 8, Mortal Combat X, czy na przykład … działały bez jakiejkolwiek ścinek i lagów. Niestety nawet po bardzo krótkim czasie grania tył urządzenia dość mocno się nagrzewał, co nie zawsze jest przyjemne dla ręki. Poniżej kilka zrzutów z testów syntetycznych.
Głośniki w Sony Xperia Z3 Compact grają bardzo czysto i głośno. Ich lokalizacja jest moim zdaniem bardzo trafiona, ponieważ dźwięk nie jest tłumiony przy położeniu telefonu na stolik.
APARAT
Sony Xperia Z3 Compact posiada dobry aparat główny o rozdzielczości 20,7 Mpix. Jest on robić w stanie przyzwoite zdjęcia, które charakteryzują się, niestety, przeciętną ilością szczegółów (szczególnie nocą) i słabym odwzorowaniem kolorów (są lekko wyblakłe). Ogólnie nie jest źle, ale po takiej ilości megapikseli spodziewałem się nieco więcej… Udowadnia to, że sama liczba pikseli to nie wszystko ;-). Nagrania wykonywane tą kamerką również wychodzą zadowalająco, ale nic więcej. Co ważne, możemy wykonywać filmy także w wodzie.
Przedni aparat, czyli 2,2-megapikselowa matryca nie robi na mnie zbyt dobrego wrażenia. Przy dzisiejszych smartfonach kamerka o takiej rozdzielczości może zawieść niektóre osoby.
Poniżej umieszczam kilka przykładowych zdjęć i nagrań (również w wodze).
AKUMULATOR
Bateria w Xperii Z3 Compact jest rewelacyjna, z resztą jak w większości urządzeń z logo Sony na obudowie. Przy moim standardowym użytkowaniu, czyli cały czas włączona transmisja danych, chyba, że w pobliżu znajdę WI-FI, do tego dochodzi synchronizacja i jasność na najwyższym poziomie jestem w stanie ładować telefon nawet co dwa dni. Na cały czas włączonym wyświetlaczu smartfon jest w stanie działać natomiast około 5-6godzin, co mnie całkowicie satysfakcjonuje.
PODSUMOWANIE
Sony Xperia Z3 Compact kosztuje około 1600zł. Czy to jest dobra cena za to urządzenie? Myślę, że jak najbardziej tak! Jeśli szukacie smartfona z dobrą specyfikacją, a jednocześnie małą przekątną wyswietlacza to myślę, że Z3 Compact będzie idealnym wyborem.
W tym smartfonie mamy świetny aparat główny, rewelacyjną baterię i bardzo płynny, funkcjonalny system. Do ideału brakuje mi jedynie lepszej frontowej kamerki, lepszego szkła na tyle i mniej grzejącego się procesora.
Dajcie znać co Wy sądzicie o Xperii Z3 Compact. Poniżej umieszczam standardowo film z recenzją, miłego oglądania :).