Xiaomi Redmi 5 – najlepszy smartfon za 600 złotych? ??

Xiaomi Redmi 5 to smartfon należący do dość tanich urządzeń a za razem dość przyzwoicie działających. Ale czy na tyle przyzwoicie żeby móc się zainteresować tym urządzeniem podczas wybierania nowego telefonu na kilka najbliższych miesięcy lub nawet lat. O tym oraz o innych możliwościach tego smartfonu dowiecie się z tej recenzji!

Wideo z recenzją

Obudowa

Do wykonania obudowy Xiaomi Redmi 5 został wykorzystany metal, tworzywo sztuczne oraz szkło. Szkło znajdziemy jedynie na przodzie urządzania, zaś tworzywo sztuczne na krawędziach smartfonu oraz na małych wstawkach na górze i dole tyłu telefonu. Resztę plecków wykonano z metalu.

Xiaomi Redmi 5 / fot. Kapsologicznie.pl

Wykonanie tego smartfonu, jak na takie budżetowe urządzenie, jest rewelacyjne, ponieważ nic nie skrzypi, nie trzeszczy a wszystkie elementy obudowy zostały spasowane idealnie.

Na tyle urządzenia został umieszczony okrągły skaner linii papilarnych a nad nim dioda doświetlająca LED. W górnej części plecków umieszczony został aparat główny, zaś w dolnej części logo MI oraz podstawowe symbole i oznaczenia.

Klawisze głośności oraz przycisk zasilania znalazły się na prawej krawędzi smartfonu, a na przeciwległej krawędzi producent umieścił tackę na dwie karty nanoSIM lub jedną nanoSIM i jedną microSD, ponieważ zamontowany został w tym urządzeniu hybrydowy slot na karty.

Na dolej krawędzi znajdziemy złącze microUSB, głośnik multimedialny oraz mikrofon. Na górnej krawędzi producent umieścił złącze słuchawkowe, drugi mikrofon oraz port podczerwieni.

Na froncie Xiaomi Redmi 5 umieszczono ekran o przekątnej 5,7 cala o rozdzielczości 1440 na 720 wykonany w technologi IPS i proporcjach 18:9. Nad wyświetlaczem znajdziemy kamerkę do selfie, podstawowe czujniki, diodę doświetlającą LED oraz głośnik do rozmów, natomiast pod ekranem nie mamy żadnych elementów.

Xiaomi Redmi 5 / fot. Kapsologicznie.pl

Wyświetlacz w Xiaomi Redmi 5 charakteryzuje się dobrymi kolorami oraz kątami widzenia, a minimalna i maksymalna jasność ekranu w tym smartfonie pozwala bez problemu korzystać z urządzenia w różnych warunkach oświetleniowych.

 

Aparat

W Xiaomi Redmi 5 znalazł się aparat główny o rozdzielczości 12 megapikseli, który charakteryzuje się przysłoną f/2.2. Na przodzie zaś umieszczono 5 megapikselową kamerkę do selfie.

Xiaomi Redmi 5 / fot. Kapsologicznie.pl

Jakość zdjęć wykonanych aparatem głównym jest całkiem niezła. Jak na tę kategorię cenową nie ma się za bardzo do czego przyczepić. Zdjęcia charakteryzują się dość dużą szczegółowością z ładnymi kolorami. Fotografie są ostre, a mniejsze elementy aparat wyostrza bez większego problemu.

Zdjęcia wykonane kamerką do selfie są już trochę gorszej jakości, są mniej szczegółowe i z mniejszym nasyceniem kolorów, jednak do zwykłych selfiaków ten aparat spokojnie powinien wystarczyć.

Aplikacja aparatu w Xiaomi Redmi 5 została wyposażona w trochę funkcji. Znajdziemy w niej tryby takiej jak: panorama, samowyzwalacz, poziomica, odcień skóry, HHT, sceneria czy Tilt-Shift. Ten ostatni tryb to nic innego jak rozmywanie krawędzi wokół wyostrzanego obiektu.

Producent nie zapomniał również o umieszczeniu w aplikacji trybu ręcznego, jednak nie jest on zbyt rozbudowany.

 

 

Czytnik linii papilarnych

Skaner linii papilarnych w Xiaomi Redmi 5, tak jak wspomniałem wcześniej, jest okrągły i umieszczony na pleckach urządzenia. Działa on bardzo dobrze, ponieważ bez żadnego problemu rozpoznaje odcisk palca i praktycznie od razu odblokowuje smartfona. Czytnik linii papilarnych jest cały czas aktywny przez co nie musimy podświetlać ekranu aby odblokować smartfona.

Poza podstawową funkcją skanera linii papilarnych jaką jest odblokowywanie urządzenia możemy również do wykorzystać do odblokowywania aplikacji, które wcześniej zablokowaliśmy przed dostępem do nich niepowołanych osób. Żadnych innych funkcji dla skanera w tym urządzeniu nie znajdziemy.

 

Bateria

3300 mAh – takiej pojemności akumulator został zamontowany w Xiaomi Redmi 5. Bateria ta pozwala po jednym cyklu ładowania na uzyskanie około 6,5-7 godzin pracy na ekranie gdy korzystamy trochę z transmisji danych oraz trochę z WiFi a jasność ekranu mamy ustawioną na około połowie możliwej. Przy pełnym korzystaniu z WiFi może ten czas wydłużyć do około 7,5 godziny a nawet 8 godzin, a w sytuacji gdy do połączenia z Internetem wykorzystujemy tylko transmisję danych czas pracy na ekranie spada do około 5,5 godziny.

Warto wspomnieć, że w Xiaomi Redmi 5 został wbudowany moduł szybkiego ładowania.

System, płynność, multimedia

W Xiaomi Redmi 5 został zainstalowany system operacyjny Android 7.1.2 Nougat wraz nakładą systemową od Xiaomi, czyli MIUI 9.

Za działanie systemu w tym smartfonie odpowiada procesor Qualcomm Snapdragon 450, który jest wspierany przez 3 GB pamięci ram oraz grafikę Adreno 506. W urządzeniu producent zaimplementował 32 GB pamięci wbudowanej.

Xiaomi Redmi 5 / fot. Kapsologicznie.pl

Smartfon o dziwo, że na pierwszy rzut oka może na takiego nie wyglądać jest dość płynny i komfortowo się z niego korzysta. System działa bez większych problemów lecz jakiejś drobne przycinki podczas testów się przytrafiły.

Wśród aplikacji i funkcji, które znajdziemy w Xiaomi Redmi 5, warto zwrócić uwagę na:

 • wyświetlacz pełnoekranowy, czyli nawigacja systemowa odbywa się za pomocą gestów po ekranie, a nie dzięki przyciskom. W ten sposób uzyskujemy dodatkowe miejsce na ekranie, które normalnie zajmował by pasek z przyciskami.
  • Do ekranu głównego przejdziemy do przesunięciu palcem po ekranie w górę od dolnej krawędzi.
  • Ostatnie aplikacje zobaczymy po przesunięciu palcem po ekranie w górę od dolnej krawędzi, jednak musimy przytrzymać palec na ekranie.
  • Funkcję wstecz uzyskamy przesuwając w lewo lub w prawo od bocznych krawędzi ekranu.
 • tryb jednoręczny, który pozwoli nam zmniejszyć ekran do jednej z trzech wielkości: 4,5 cala, 4 cale lub 3,5 cala. Z trybu jednoręcznego jednak nie możemy skorzystać kiedy mamy włączone nawigowanie po systemie za pomocą gestów.
 • sklonowane aplikacje, czyli opcję dzięki której mamy możliwość zalogowania się na dwa konta do tej samej aplikacji.
 • blokowanie aplikacji – z pomocą tej funkcji uchronimy wybrane przez nas aplikacje przed dostępem do nich osób nieuprawnionych.
 • możliwość wykonania zrzutu ekranu za pomocą przesunięcia po ekranie trzema palcami.
 • panel Sterowania, czyli aplikację do usuwania zbędnych plików, skanowania bezpieczeństwa, optymalizacji działania urządzenia, monitorowania zużycia danych czy także użycia energii przez smartfona.
 • pilot Mi – port podczerwieni, który jest w tym smartfonie daje nam możliwość wykorzystania telefonu jako pilot i sterowania nim takimi urządzeniami jak: Mi TV/Mi Box, TV, dekodery, klimatyzacje, wentylatory, odbiorniki A/V, odtwarzacze DVD, projektory czy aparaty.

W urządzeniu niestety zabrakło modułu NFC, przez co osoby lubiące płatności telefonem mogą być zawiedzione, że NFC nie znalazło się w tym modelu smartfona.


Podsumowanie

Xiaomi Redmi 5 można kupić aktualnie około 600 złotych. Za tę cenę jest to sprzęt warty uwagi, ponieważ dostajemy dość płynny smartfon, przyzwoicie wykonane. Dodatkowo aparaty dobrze wykonują zdjęcia, a bateria pozwala na długi czas pracy na ekranie.

Xiaomi Redmi 5 / fot. Kapsologicznie.pl

Smartfon ten przy aktualnej cenie i możliwościach jakich oferuje jest jak najbardziej godny polecenia. Dajcie znać w komentarzach co Wy sądzicie o tym urządzeniu i czy według Was opłaca się zainwestować w ten telefon.

 

Xiaomi Redmi 5

8.5

Ogólna ocena

8.5/10

Zalety

 • dość płynny system
 • dobry czas pracy na baterii
 • przyzwoity aparat główny

Wady

 • brak NFC