Czy Huawei P20 Lite to najlepszy średniak na rynku? ??

Huawei P20 Lite jest smukło wyglądający smartfonem z wcięciem w ekranie. Jakie daje on nam możliwości? Czy warto wydać na niego 1600 złotych? Tego oraz więcej dowiecie się z tej recenzji!

Wideo z recenzją

Obudowa

Huawei P20 lite został wykonany z metalu oraz szkła. Szkło zostało umieszczone na przodzie i tyle urządzenia, natomiast metal znalazł się na krawędziach smartfonu. Szkło na tym telefonie bardzo lubi zbierać zabrudzenia, jednak jest ono w miarę odporne na zarysowania, ponieważ przez cały okres testów nie odnotowałem na nim żadnej rysy. Obudowa ogólnie została wykonana dobrze, wszystko zostało spasowane idealnie, nic nie skrzypi, nic nie trzeszczy.

Huawei P20 Lite / fot. Kacper Żarski – Kapsologicznie.pl

Na tyle Huawei P20 lite umieszczony został aparat główny, który wyposażony jest w dwie soczewki aparatu. Oprócz aparatu na tyle znalazły się dioda doświetlająca LED, logo producenta, skaner linii papilarnych, informacje o aparacie oraz podstawowe symbole.

Huawei P20 Lite / fot. Kacper Żarski – Kapsologicznie.pl

Na lewej krawędzi smartfonu umieszczona została tacka na dwie karty nanoSIM lub jedną nanoSIM i jedną microSD, ponieważ producent umieścił w tym urządzeniu slot hybrydowy na karty sim. Na przeciwległej krawędzi umieszczono przyciski głośności oraz przycisk zasilania.

Na dolnej krawędzi zamontowane zostało złącze słuchawkowe oraz złącze USB typu C. Poza złączami znalazł się również głośnik multimedialny oraz mikrofon. Drugi mikrofon umieszczono na górnej krawędzi.

Na przodzie Huawei P20 lite umieszczony został wyświetlacz o przekątnej 5,84 cala i jest on w rozdzielczości Full HD+, ekran ten został stworzony w technologii IPS. Wyświetlacz ten wykonany został w proporcjach 19:9. Te dość niestandardowe proporcje są spowodowane umieszczeniem na górze ekranu wcięcia na wzór tego, który stworzono w iPhone X. We wcięciu tym umieszczono głośnik do rozmów, aparat do selfie oraz podstawowe czujniki. Pod wyświetlaczem zaś umieszczono logo producenta.

Huawei P20 Lite / fot. Kacper Żarski – Kapsologicznie.pl

Wyświetlacz w Huawei P20 lite charakteryzuje się ładnymi i nasyconymi kolorami, kąty widzenia są na zadowalającym poziomie. Minimalna i maksymalna jasność ekranu jest na odpowiednim poziomie co pozwala na komfortowe używanie smartfona w różnych warunkach oświetleniowych.

Huawei P20 Lite / fot. Kacper Żarski – Kapsologicznie.pl

Aparat

Aparat główny w tym smartfonie posiada dwie soczewki. Jedna soczewka aparatu głównego ma 16 megapikseli, zaś druga 2 megapiksele. Soczewki te charakteryzują się przysłoną f/2.2. na przodzie telefonu umieszczono kamerkę do selfie w której zastosowano matrycę o rozdzielczości 16 megapikseli i posiada ona przysłonę f/2.0.

Huawei P20 Lite / fot. Kacper Żarski – Kapsologicznie.pl

Jakość zdjęć wykonanych aparatem głównych jest całkiem niezła, kolory są ładne, szczegółowość poszczególnych fotografii również jest całkiem niezła. Pochwalić także należy aparat za to, że całkiem dobrze radzi sobie z wyostrzaniem małych elementów.

Gorzej wypada ten aparat w sytuacji gdy przybliżymy konkretne elementy na zdjęciach, ponieważ pojawiają się poszarpane krawędzie i trochę gorsza ostrość przez co te zdjęcia nie są idealne. Najgorzej sytuacja się przedstawia w sztucznym świetle, wtedy fotografie stają się mało szczegółowe, widoczne jest ziarno i szumy.

Fotografie wykonane kamerką do selfie są ładne, mają żywe i dość naturalne kolory. Dodatkowo są ostre pełne szczegółów. Jakość spada w słabszym świetle, ale nie aż tak bardzo.

Aplikacja aparatu w Huawei P20 lite dość dobrze wyposażona. Ma w sobie sporo ciekawych trybów, które można wykorzystać przy robieniu zdjęć, m.in. profesjonalne zdjęcia, profesjonalny film, obiektyw AR (pozwala na dodawanie do zdjęcia zabawnych i kolorowych efektów), malowanie światłem, zwolnione tempo czy tryb poklatkowy.

W aplikacji znajdziemy również tryb portretowy za pomocą, którego rozmażemy tło czy tryb małej przysłony dzięki któremu rozmażemy krawędzie zdjęcia.

Czytnik linii papilarnych

Skaner linii papilarnych w tym smartfonie działa dość dobrze, ale nie perfekcyjnie. W większości przypadków do rozpoznania odcisku wystarczy delikatne dotknięcie palcem do skanera. Zdarzają się jednak sytuacje, że musimy przytrzymać chwilę dłużej palec na czytniku. Po prawidłowym rozpoznaniu odcisku palca smartfon jest odblokowywany błyskawicznie. Skaner jest cały czas aktywny jest nie ma konieczności podświetlania ekranu żeby odblokować naszego smartfona.

Czytnik linii papilarnych poza odblokowywaniem smartfona ma również kilka dodatkowych funkcji za pomocą gestów. Do tych funkcji można zaliczyć:

 • odblokowywanie aplikacji do których dostęp został zablokowany przed niepowołanymi osobami,
 • uzyskiwanie dostępu do sejfu,
 • wykonywanie zdjęć poprzez dotykanie czytnika palcem,
 • odbieranie połączeniem lub zatrzymywanie alarmów przytrzymując palec na skanerze,
 • wysunięcie belki powiadomień poprzez przesunięcie dowolnym palcem po skanerze w dół, przeciwny ruch schowa panel powiadomień, zaś dwukrotne dotknięcie skanera spowoduje usunięcie powiadomień,
 • przeglądanie zdjęć przesuwając dowolnym palcem po czytniku w lewo lub prawo.


Bateria

W Huawei P20 lite zamontowana została bateria o pojemności 3 000 mAh. Akumulator ten po jednym cyklu ładowania pozwala uzyskać 3,5-4 godziny pracy na ekranie kiedy korzystamy trochę z WiFi i trochę z transmisji danych oraz jasność ekranu mamy ustanowioną na mniej więcej połowę możliwej. Kiedy mamy możliwość korzystania cały czas z WiFi jesteśmy w stanie osiągnąć około 4,5 godziny pracy na ekranie. W przypadku korzystania z samej transmisji danych czas pracy na ekranie jaki możemy uzyskać kształtuje się na poziomie około 3 godzin.

Warto dodać, że smartfon został wyposażony w moduł szybkiego ładowania dzięki, któremu dużo szybciej będziemy mogli nakarmić nasz telefon energią, a odpowiednia do tego ładowarka została dołączona do zestawu.

 

System, płynność, multimedia

W Huawei P20 lite zainstalowany został system operacyjny Android 8.0 Oreo wraz z nakładką systemową od Huawei – EMUI 8. System ten działa w oparciu o procesor Kirin 659, grafikę Mali-T830 MP2 oraz 4 GB pamięci RAM. W urządzeniu znalazły się 64 GB pamięci wbudowanej.

Huawei P20 Lite / fot. Kacper Żarski – Kapsologicznie.pl

Smartfon działa dobrze ale nie perfekcyjnie, zdarzają się sytuacje, że potrzebuje chwili na zastanowienie przy włączaniu się aplikacji.

Wśród aplikacji i funkcji, które znajdziemy w Huawei P20 lite, warto zwrócić uwagę na:

 • aplikację bliźniaczą – czyli opcję dzięki, której możemy korzystać z dwóch różnych kont w jednej aplikacji,
 • ochronę wzroku – czyli filtr światła niebieskiego dzięki któremu mamy złagodzić zmęczenie oczu,
 • opcję „wyłączenia” wcięcia przez przyciemnienie obszarów po obu stronach wcięcia, opcja przyda się osobom, którym nie zbytnio do gustu przypada wcięcie na ekranie,
 • możliwość dostosowania stylu ekranu głównego, czy chcemy mieć ikonki wszystkich aplikacji na pulpitach czy też wrzucone do jednej szuflady z aplikacjami,
 • blokowanie aplikacji – funkcja ta pozwala zablokować wybrane aplikacje przed dostępem do nich niepowołanych osób,
 • możliwość utworzenia kilku kont użytkowników smartfona czy też konta gościa,
 • miniaturowy podgląd ekranu czyli opcja dzięki której mamy mieć możliwość obsługi telefonu jedną ręką,
 • rozpoznawanie twarzy – które działa dość dobrze i praktycznie zawsze prawidłowo twarz, a działa już po podświetleniu ekranu,
 • sterowanie ruchem wśród którego znajdziemy:
  • odwróć – za pomocą tej opcji wyciszymy połączenia przychodzące lub alarmy,
  • podnieś – z funkcją zmniejszmy głośność dzwonka połączeń przychodzących lub alarmów po podniesieniu urządzenia do góry, opcja ta służy również do wybudzenia ekranu,
  • przyłóż – podczas połączenia przychodzącego gdy dołożymy telefon do ucha zostanie odebrane połączenie; w podobny sposób zostanie wykonane połączenie gdy wybierzemy osobę do której chcemy zadzwonić;
  • zrzut ekranu trzema palcami – gdy przeciągniemy trzema palcami w dół po ekranie zostanie wykonany zrzut ekranu.

W smartfonie został zaimplementowany moduł NFC czyli płatności za pomocą telefonu będą możliwe, więc osoby preferujące tę formę płatności będą zadowolone.

Podsumowanie

Huawei P20 lite kosztuje aktualnie około 1600 zł. W zamian za tę kwotę otrzymujemy smukłego smartfona z dość przyzwoicie działającym systemem oraz z wydajnym akumulatorem (chociaż mimo wszystko mógłby być nieco lepszy). Oprócz tego aparaty, które nie najgorzej sobie radzą z wykonywaniem zdjęć. Jednak to nadal jest przyzwoite, a nie idealne – za taką cenę powinno być znacznie lepsze. Więc na chwilę obecną cena jest stanowczo za wysoka za to urządzenie, a na rynku jest sporo innych urządzeń, które powinny się sprawdzić dużo lepiej w codziennym użytkowaniu. Smartfon ten będzie ciekawą propozycją, ale dopiero, jak jego cena trochę spadnie.

Dajcie znać w komentarzach co Wy sądzicie o tym smartfonie? Czy wybrali byście go czy jednak zdecydowali się na jakieś inne urządzenie?

Huawei P20 Lite / fot. Kacper Żarski – Kapsologicznie.pl

 

 

Huawei P20 lite

8.2

Ogólna ocena

8.2/10

Zalety

 • NFC
 • tryb szybkiego ładowania
 • dość płynny system
 • Android 8.0 Oreo

Wady

 • cena
 • akumulator mógłby być lepszy
 • przeciętna jakość zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych