Recenzja Xiaomi Mi Box 4K! ??

Podłączanie telefonu czy komputera do telewizora aby obejrzeć jakiś film czy poprzeglądać zdjęcie może być dość uciążliwe dla osób, które mają telewizor bez obsługi Smart TV. Z pomocą w tej sytuacji może przyjść rozwiązanie jakim jest Xiaomi Mi Box. Czy to urządzenie może być alternatywą dla telewizorów bez Smart TV? Jakie daje on nam możliwości i czy jest wart naszej uwagi? Tego oraz wiele więcej dowiecie się z tej recenzji!

Wideorecenzja

 

Obudowa 

Xiaomi Mi Box wykonany został z matowego tworzywa sztuczne. Tworzywo to wygląda na bardzo dobre jakościowo, a dodatkowo jest ładne i przyjemne w dotyku. Całe urządzenie zostało wykonane w sposób bardzo minimalistyczny. Od góry urządzenia umieszczone zostało tylko logo Mi, przez co Mi Box wygląda jeszcze bardziej stylowo.

Xiaomi Mi Box 4K / fot. Kacper Żarski – Kapsologicznie.pl

Na spodzie urządzenia znalazła się podkładka antypoślizgowa a w niej producent umieścił podstawowe symbole i oznaczenia. Na przedniej krawędź tego „multimedialnego pudełka” umieszczona została jedynie dioda informacyjna.

Tylna krawędź urządzenia to miejsce dla szeregu złącz, a wśród nich znajdziemy: jedno USB, jedno HDMI, złącze ładowanie oraz gniazdo AV. Szkoda jedynie, że producent zdecydował się na umieszczenie w tym urządzeniu tylko jednego złącza USB. W Mi Box’ie znalazł się moduł WiFi dzięki, któremu sprzęt łączy się z Internetem.

Xiaomi Mi Box 4K / fot. Kacper Żarski – Kapsologicznie.pl

 

Pilot 

Do Mi Box’a producent dołączył w zestawie pilota, dzięki któremu bez żadnego problemu będziemy mogli nawigować po systemie tego „pudełka multimedialnego”, a komunikacja pilota z Mi Box’em odbywa się za pośrednictwem Bluetooth.

Pilot, który znalazł się w zestawie, jest wykonany dokładnie z tego samego materiału co Mi Box. Pilot jest podłużny i z zaoblonymi krawędziami co sprawia, że jest dość smukły. Dodatkowo jest lekki przez co dobrze leży w dłoni i korzystanie z niego nie sprawia dyskomfortu.

Xiaomi Mi Box 4K / fot. Kacper Żarski – Kapsologicznie.pl

Na pilocie znalazło się kilka klawiszy, a są to klawisz zasilania, 4-kierunkowy przycisk z centralnym klawiszem OK oraz klawisz do sterowania głośnością. Znalazły się jeszcze 3 klawisze, które trochę przypominają przyciski funkcyjne w Androidzie – wstecz, home i wyszukiwanie głosowe.Pierwsze uruchomienie i konfiguracja

Konfiguracja Xiaomi Mi Box’a przy pierwszym uruchomieniu odbywa się bardzo szybko w kilku prostych krokach.

Po włączeniu Mi Box’a należy sparować pilot z urządzeniem, kolejnym krokiem jest wybór języka w którym chcemy korzystać z tego „pudełka multimedialnego”. Następnie zostaniemy zapytani czy mamy telefon lub tablet z Androidem, które może zostać wykorzystane do skonfigurowania Mi Box’a.

Wybierając opcję skonfigurowania za pomocą urządzenia z Androidem na ekranie pojawią konkretne wskazówki jakie czynności należy wykonać w celu zakończenia konfiguracji Mi Box’a. Po poprawnym wykonaniu tych czynności zostaniemy poinformowani, że już przesyłane są dane i informacje o koncie.

Ostatnim krokiem jest zaakceptowanie regulaminu oraz wyrażenie zgody bądź nie na korzystanie przez Mi Box’a z naszej lokalizacji. Gdy przejdziemy przez te czynności Xiaomi Mi Box będzie już gotowy do używania.

 

System i działanie

W Xiaomi Mi Box zainstalowany został system Android TV 8.0 Oreo. Podzespoły jakie znalazły się w tym malutkim pudełku multimedialnym to procesor Amlogic Cortex-A53, grafika Mali 450, 2 GB RAM, 8 GB pamięci wbudowanej. System ten oraz podzespoły odpowiadają za świetne działanie urządzenia, interfejs działa bez żadnego problemu. Internet również działa bez zarzutów, filmy są ładowane płynnie i odtwarzają się bez zacinania. Warto dodać, że maksymalnie można odtwarzać filmy w rozdzielczości 4K z 60 klatkami na sekundę.

Wszelkie aplikacje jakie chcemy sobie zainstalować na Mi Box’ie znajdziemy w Sklepie Play. Znajdziemy tam sporo różnych aplikacji, ale niektóre programy, które znamy ze smartfonowego Androida, są niedostępne, ponieważ sklep w Android TV jest bardzo okrojony. Pomimo, że to Android TV to nie znajdziemy Chrome co jest bardzo dziwne.  Znajdziemy jednak bez problemu w Sklepie Play większość najpopularniejszych apek takich jak Netflix, Spotify, Ipla (ale z tych najpopularniejszych nie znajdziemy już na przykład Playera czy HBO GO). Brakuje także bardziej rozbudowanych przeglądarek zdjęć z dysków zewnętrznych (nie radzi sobie z obsługą większej ilości zdjęć).

Xiaomi Mi Box 4K / fot. Kacper Żarski – Kapsologicznie.pl

Poza takimi aplikacjami do filmów czy muzyki, są proste gry do sterowania których wykorzystywany jest pilot. Będzie to ciekawym dodatkiem głównie dla dzieci, gry te nie robią takiego wrażenia jak w przypadku prawdziwych konsol.

W przypadku, gdy nie znajdziemy interesującej nas aplikacji w Sklepie Play, z pomocą idzie Google Cast. Przy użyciu tej funkcji bez problemu możemy w bardzo prosty sposób z telefonu z Androidem czy z Chrome na komputerze przesłać interesujące nas treści na telewizor.

Fajnym rozwiązaniem jest, że Mi Box automatycznie włącza telewizora gdy jest podłączony po HDMI, gdy załączymy urządzenie za pomocą pilota lub rozpoczniemy przesyłanie za pomocą Google Cast.


Podsumowanie

Xiaomi Mi Box 4K można aktualnie kupić za około 300 złotych. Urządzenie świetnie się sprawdza do przekazywania stron online z komputer czy smartfonu, oglądania filmów z YouTube, Netflix. Bez problemu również sobie radzi z odtwarzaniem muzyki, ze Spotify, czy innych źródeł. Nie jest to jednak multimedialny kombajn, raczej urządzenie działające głównie online. W offline pojawiają się bowiem problemy z odczytywaniem większej liczby zdjęć, więcej muzyki, filmów z dysków czy innych pamięci zewnętrznych.

Xiaomi Mi Box 4K / fot. Kacper Żarski – Kapsologicznie.pl

Xiaomi Mi Box jest jak najbardziej wart naszej uwagi w szczególności, że jego cena nie jest wygórowana. Urządzenie to powinno w pełni być wystarczające w codziennym użytkowaniu dla osób, które mają telewizor bez funkcji Smart TV a chciałyby mieć taką funkcjonalność w swoim telewizorze.

Xiaomi Mi Box 4K

8.8

Ogólna ocena

8.8/10

Zalety

  • port USB
  • design
  • wykonanie
  • cena
  • Google Cast

Wady

  • szkoda, że tylko jedno USB
  • okrojony Sklep Play