Samsung Galaxy A5 (2017) / Recenzja

Testy Samsunga Galaxy A5 oraz A5 (2016) wspominam bardzo miło. Są to niewątpliwie bardzo dobre urządzenia ze sporymi możliwościami. Czy testy tegorocznej A5 również wypadły po mojej myśli? Czy jest to smartfon wart naszej uwagi? Zobaczcie sami! 🙂

Wideo z recenzją

Obudowa

Co znajdziemy na obudowie Samsunga Galaxy A5 (2017)? O tym za moment, najpierw złóżmy literki i cyfry w symbol, mianowicie I, 8, 6 oraz P w IP68!

Obudowa Samsunga Galaxy A5 z 2017 roku została wykonana w taki sposób, aby zapewnić zgodność z normą IP68. „6” to synonim pełnej ochrony przed wnikaniem kurzu do wnętrza telefonu, natomiast „8” to oznaczenie możliwości zanurzenia urządzenia w wodzie, ale trzeba zaznaczyć, że producent wskazuje, że nie należy zanurzać smartfona w wodzie dłużej niż 30 minut oraz głębiej niż 1,5 metra.

Magiczny symbol powstał, tego co za sobą niesie nie ujrzymy gołym okiem, bo ciężko zobaczyć wodoodporność… no chyba, że w postaci powiadomienia, że telefon wykrył wilgoć, dlatego przejdźmy do tego co można zobaczyć trzymając A5 (2017) w ręku.

Przede wszystkim zobaczymy, że przód i tył smarfona został wykonany, że szkła (dla bardziej zainteresowanych ze szkła Gorilla Glass 4), a cała ramka telefonu z metalu. Niestety już teraz są widoczne na nich liczne zadrapania – aż strach pomyśleć co będzie za jakiś czas!

Na przodzie pod wyświetlaczem Super AMOLED 5,2″ znajdziemy fizyczny przycisk Home z wbudowanym skanerem linii papilarnych, natomiast nad ekranem logo producenta, głośnik do rozmów, aparat do selfie i podstawowe czujniki.

Na tyle urządzenia swoje miejsce standardowo znalazł aparat główny wraz z diodą doświetlającą. Poniżej aparatu nasze oczy ujrzą logo producenta, a na dole plecków kilka symboli i oznaczeń.

Na górze urządzenia producent umieścił tackę na kartę pamięci – microSD do 256 GB. Dolna krawędź została zatrudniona do trzymania dwóch złączy: słuchawkowego oraz USB typu C.

Producent zdecydował się na umiejscowienie głośnika na prawej krawędzi urządzenia nad przyciskiem zasilania. Miejsce nietypowe? Może tak, ale jak każde, ma zapewne swoje wady i zalety. Do zalet zaliczyć można to, że jest on dobrze słyszalny przy położeniu smartfona na stole (jak głośnik jest na tyle to jednak dźwięk jest przytłumiony), ale za to trzymając telefon w ręce nietrudno go zasłonić – wtedy dźwięki stają się nagle mega ciche. A gdzie się ukryły przyciski głośności i tacka na kartę nano sim? To wszystko znalazło się na lewej krawędzi A5 (2017).

Aparat

Samsung Galaxy A5 (2017) w erze Instagrama i Snapchata? Jak sobie raczą aparaty w tym smartfonie z wykonywaniem zdjęć? O tym za momencik, najpierw kilka słów jakie matryce zamieszkały w tym urządzeniu.

W A5 2017 znajdziemy nie tylko 16-megapikselowy aparat główny, ale również na przodzie znajdziemy aparat z taką samą liczbą pikseli! Aparat główny w Samsungu Galaxy A5 (2017) wykonuje zdjęcia w dość dobrej jakości, na których bez problemu odnajdziemy dużo szczegółów. Aparat ten pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości Full HD z zapisywaniem 30 klatek na sekundę.

Aparat frontowy w tym smartfonie wykonuje fotografie podobnej jakości do tych robionych aparatem głównym. Zarzucić można jednak przedniemu aparatowi problemy z wyostrzaniem zdjęć. Dodatkowo przy fotografowaniu nocą musimy być przygotowani na sporą ilość szumów. Odwzorowanie kolorów na zdjęciach wykonywanych aparatami, które kryją się w Galaxy A5 (2017) jest dość dobre, lecz czasami barwy mogłyby być cieplejsze. Do zalet możemy natomiast zaliczyć fakt… że możemy wykonywać zdjęcia na basenie i pod wodą! 😉

Aplikacja aparatu została wyposażona w różne tryby do wykonywania zdjęć. Używając aparatu głównego mamy do dyspozycji tryby takie jak: auto, panorama, hyperlapse, HDR, tryb nocny, jedzenie czy dla osób bardziej wymagających tryb profesjonalny, natomiast w przypadku aparatu do selfie: autoportret, autoportret panoramiczny oraz tryb nocny. W aplikacji aparatu została zaimplementowana ciekawa funkcja przełączania pomiędzy aparatem głównym a frontowym, wystarczy przejechać palcem po ekranie góra-dół lub dół-góra, aparaty możemy również przestawić klikając dwukrotnie przycisk Home.

Czytnik linii papilarnych

Skaner linii papilarnych w Samsungu Galaxy A5 2017 działa bardzo specyficznie, ponieważ raz odczytuje odcisk palca perfekcyjnie i od razu odblokowuje urządzenie, a nie raz nie odczytuje odcisku palca, próbując nawet kilkoma palcami, które mamy skonfigurowane do potencjalnego użycia. Często się zdarza, że trzeba odblokować urządzenie pinem/wzorem, ponieważ skaner nie chce odczytać odcisku z skonfigurowanego palca, bo nie może go rozpoznać lub informuje, że należy oczyścić skaner z zabrudzeń.

Zaletą skanera jest, że możemy odblokować urządzenie bez konieczności podświetlania ekranu smarfona, natomiast do wad jeszcze możemy zaliczyć możliwość skonfigurowania jedynie 3 palców, którymi będziemy mogli odblokowywać urządzenie.

Bateria

W Samsungu Galaxy A5 2017 zamontowana została bateria o pojemności 3000 mAh, która pozwala, przy trybie mieszanym (czyli trochę na Wi-Fi, trochę na transmisji danych oraz połowie możliwej jasności ekranu( na uzyskanie około 6,5 h pracy na ekranie. Jeżeli korzystamy z dostępu do Internetu tylko poprzez Wi-Fi, to jesteśmy wstanie wynik pracy na ekranie zwiększyć nawet do 8 godzin. W przypadku, gdy nasza bateria będzie bliska rozładowaniu, a my potrzebujemy mieć szybko w miarę naładowany telefon to możemy skorzystać z funkcji szybkiego ładowania, która znalazła się w tym smarfonie.

System, płynność, multimedia

Co się kryje w obudowie Samsunga Galaxy A5 (2017)?

W obudowie został ukryty procesor Exynos 7880, który jest taktowany zegarem 1,9 GHz oraz ma osiem rdzeni. Dodatkowo w obudowie ukryte zostały 3 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci wbudowanej, z czego dla użytkownika jest przeznaczone ok. 23 GB. Wspomniane podzespoły pozwalają na płynne działanie smarfona, dzięki nim aplikacje nie zamykają się samoczynnie, a więc możemy komfortowo korzystać z naszego Samsunga Galaxy A5 2017.

Smarfon pracuje w oparciu o system Android 6.0.1 Marshmallow, który dodatkowo jest wzbogacony o nakładkę od Samsunga – Touchwiz.

Wśród aplikacji i funkcji, które znajdziemy w Samsungu Galaxy A5 2017, warto zwrócić uwagę na:

  • obsługę jedną ręką, która pozwala zmniejszyć ekran do lewej lub prawej dolnej krawędzi ekranu;
  • Always on display;
  • możliwość dostosowania wyglądu naszego smarfona do naszych upodobań dzięki motywom – Samsung Themes
  • multiwindow;
  • preinstalowane w systemie aplikacje Microsoftu: Word, Excel, PowerPoint, OneNote, OneDrive oraz Skype;
  • Samsung Health;
  • Galaxy Apps dzięki, któremu mamy dostęp do jeszcze większej ilości aplikacji.

Warto również zaznaczyć, że jeżeli zdarzy się Wam nie używać telefonu ponad 24 godziny, to smartfon nie pozwoli odblokować się odciskiem palca, tylko będzie wymagać wpisania PINu.Podsumowanie

Samsung Galaxy A5 (2017) kosztuje aktualnie około 1800 zł, jeżeli cena była by niższa o około 300 zł, smarfon był by godny polecenia, ponieważ aktualna cena jest trochę wygórowana jak na budżetowego smarfona. Jednakże, na pochwałę zasługuje bateria w tym urządzeniu oraz dość dobrze działające aparaty. W smarfonie nie znalazła się dioda powiadomień, ale można uznać, że jej zadania spełnia Always on display. Minusem zapewne jest działanie skanera linii papilarnych.

A co Wy myślicie o Samsungu Galaxy A5 z 2017 roku? Dajcie koniecznie znać w komentarzach.

[buybox-widget category=”electronics” ean=”8806088601205″]