Recenzja HTC U12+ po 4 miesiącach użytkowania ??

HTC U12+ to dość nietypowy smartfon, który wyróżnia się między innymi cyfrowymi przyciskami oraz gestami na bocznych krawędziach. A czym jeszcze się wyróżnia i czy warto się zainteresować tym urządzeniem? Tego oraz wiele więcej o tym telefonie dowiecie się z tej recenzji!

Wideo z recenzją

Obudowa

Szkło na obudowie HTC U12+ znalazło się na przodzie i tyle, zaś ramki zostały wykonane z metalu. Na przodzie jest to szkło Corning Gorilla Glass 3. Obudowa tego urządzenia jest wykonana bardzo dobrze a wszystkie elementy spasowane zostały perfekcyjnie. Jest ona dość smukła przez co dobrze leży w dłoni, jednak trzymając dłużej urządzenie w dłoni poczujemy jego sporawą wagę, czyli około 188 gramów. Szkło, które znalazło się na pleckach smartfonu wygląda bardzo ładnie, ale tylko do momentu gdy jest czyste, a zmienia się szybko to szybko bo lubi zbierać odciski palców. Zaletą konstrukcji obudowy jest zaś jest zgodność z certyfikatem IP68, co oznacza odporność na kurz, zachlapania oraz zanurzenie w wodzie o głębokości 1,5 m na czas nie dłuższy niż 30 minut.

HTC U12+ / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Na lewej krawędzi HTC U12+ znalazła się tacka w której możemy umieścić dwie karty nanoSIM lub jedną nanoSIM i jedną microSD, zaś na przeciwległym boku znajdziemy przyciski głośności i przycisk zasilania, który ma małe nacięcia przez co trudniej go pomylić z pozostałymi dwoma klawiszami. W tym momencie trzeba się zatrzymać na chwilę, ponieważ wspomniane przyciski nie do końca są zwykłymi przyciskami. Faktycznie pełnią swoje funkcje tak jak o tym wspomniałem wcześniej, jednak nie są one klikalne a reagują jedynie na siłę nacisku, a to ze względu na to, że HTC postanowiło umieścić w tym modelu telefonu przyciski cyfrowe.

Krawędzie boczne w tym urządzeniu są dość wyjątkowe ponieważ znalazły się w nich moduły odpowiedzialne za obsługę Edge Sense, o którym więcej w dalszej części.

Na dolnej krawędzi umieszczony został głośnik multimedialny, złącze USB typu C oraz mikrofon, drugi mikrofon zlokalizowany został na górnej krawędzi.

W tym smartfonie na żadnej krawędzi niestety nie zdecydowano się na umieszczenie złącza słuchawkowego. W zestawie jednak postanowiono dołączyć słuchawki ze złączem USB typu C ale przejściówki z USB typu C na złącze słuchawkowe już niestety nie znajdziemy w pudełku.

Na tyle smartfonu znalazł się aparat główny, który składa się z dwóch matryc, dwutonowa dioda LED, skaner linii papilarnych, dwa mikrofony, czujniki oraz logo producenta. Aparat nie wystaje poza obudowę, wystaje jedynie sama ramka, która jest wokół niego co sprawia, że jest mniejsze ryzyko porysowania szkiełka chroniącego matryce aparatu.

HTC U12+ / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Po odwróceniu telefonu, ujrzymy duży wyświetlacz, który jest otoczony po bokach bardzo wąskimi ramkami. Nad i pod ekranem są one już znacznie większe. Nad wyświetlaczem umieszczono dwie soczewki kamerki do selfie, głośnik do rozmów, który jest jednocześnie drugim głośnikiem multimedialny, diodę powiadomień oraz podstawowe czujniki.

Przechodząc już do samego wyświetlacza, to w HTC U12+ znajdziemy 6 calowy ekran o rozdzielczości 2880 x 1440 pikseli (Quad HD+), który jest wykonany w proporcjach 18:9. Charakteryzuje się on bardzo dobrymi kolorami, zadowalającymi kątami widzenia oraz przyzwoitymi poziomami jasności wyświetlacza.

HTC U12+ / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Warto pochwalić producenta za dorzucenie do zestawu przezroczystego etui ochronnego, jest ono wycięte na bocznych krawędziach, a to ze względu na ich funkcjonalność, ale o tym trochę później.

 

Aparat

Aparat główny w HTC U12+ posiada dwie matryce, pierwsza jest 12 megapikselowa z przysłoną f/1.75, dodatkowo jest szerokokątna z technologią HTC UltraPixel 4, zaś druga to teleobiektyw i jest o rozdzielczości 16 megapikseli z przysłoną f/2.6. Aparat pozwala na kręcenie filmów w rozdzielczości 4K w 60 klatkach na sekundę.

HTC U12+ / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Aparat ten został dodatkowo wyposażony w UltraSzybki Autofokus 2, który ma zapewniać wysoki poziom szczegółowości i klarowności, nawet w ruchy przy praktycznie każdych warunkach oświetleniowych. Znalazł się też laserowy autofokus żeby jeszcze dokładniej móc ustawić ostrość, nawet w ciemności. Nie zabrakło także optycznej i elektronicznej stabilizacji ekranu.

Zastosowano również 2-krotny zoom optyczny i 10-krotny zoom cyfrowy, ale lepiej móc się skupić na detalach fotografowanego obiektu.

Kamerka do selfie, podobnie jak aparat główny, posiada dwie soczewki, jednak obie dysponują rozdzielczością 8 megapikseli i przysłoną f/2.0.

Do jakości zdjęć wykonywanych aparatem głównym nie mam totalnie żadnych zastrzeżeń. HTC U12+ to smartfon, który wykonuje świetne fotografie niezależnie od warunków oświetleniowych i typu fotografowanego obiektu. Korzystając z HTC U12+ byłem zawsze przekonany o tym, że zdjęcia, które zrobię będą całkowicie satysfakcjonujące.

Są one pełne szczegółów, z naturalnie nasyconymi kolorami i dużą ostrością. Żadnych problemów nie ma też z wyostrzeniem mniejszych elementów. Dodatkowo możemy nagrywać niezłej jakości filmy w 4K, jedynym ograniczeniem jest maksymalny czas trwania, który wynosi 6 minut.

Kamerka frontowa wykonuje ładne zdjęcia, ale korzystałem ze smartfonów pod tym względem radzącymi sobie lepiej. Zdjęcia są szczegółowe i ostre, ale kolorystyka mogłaby być cieplejsza. Poza tym w gorszych warunkach oświetleniowych jakość trochę spada.

Aplikacja aparatu nie jakoś bardzo rozbudowana, ale znajdziemy w niej kilka ciekawych trybów takich jak: panorama, pro, wideo, hyperlapse, zwolnione tempo.

Czytnik linii papilarnych

Skaner linii papilarnych w HTC U12+ jest zlokalizowany w takim miejscu, że nie ma żadnego problemu z trafieniem w go gdy chcemy odblokować urządzenie. Sam proces odblokowywania tego smartfonu przebiega bardzo dobrze i szybko. Odcisk palca przez czytnik jest rozpoznawany błyskawicznie i prawidłowo a sam telefon jest odblokowywany natychmiast. Skaner jest cały czas aktywny przez co nie musimy tracić czasu na podświetlanie ekranu gdy chcemy uzyskać dostęp do smartfonu.

Poza podstawowym odblokowywaniem urządzenia, czytnik linii papilarnych możemy również wykorzystać do wykonywania selfie w aplikacji Aparatu czy podświetlenia ekranu na zablokowanym wyświetlaczu przez dotknięcie skanera innym palcem niż ten, który służy nam do odblokowywania telefonu.

 


Bateria

3500 mAh – o takiej pojemności akumulator znalazł się we wnętrzu HTC U12+, ale na ile jest on wydajny?

HTC U12+ / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Po jednym pełnym cyklu ładowania, korzystając trochę z transmisji danych i trochę z WiFi oraz mając jasność ekranu ustawioną mniej więcej na połowie możliwej jesteśmy w stanie osiągnąć czas pracy na ekranie na poziomie około 4 godzin. Gdy będziemy korzystać z samego WiFi to czas ten ulegnie wydłużeniu do około 5 godzin.

Wykorzystując samą transmisję danych do łączenia się z Internetem to czas pracy na ekranie będzie oscylowało w okolicach 3 godzin, a w bardziej słoneczne dni jak zwiększymy jasność ekranu to czas potrafił nawet spaść do 2,5 godziny.

W sytuacji łączności cały czas przez WiFi i zmniejszenia trochę jasności ekranu bez problemu uzyskamy około 5,5 godziny pracy na ekranie.

Urządzenie wspiera szybkie ładowanie przez zastosowanie technologii Quick Charge 3.0 a ładowarka dzięki której naładujemy akumulator w smartfonie w szybki sposób została dołączona do zestawu.

 

System, płynność, multimedia

HTC U12+ wyposażony został w ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 845, grafikę Adreno 630 oraz 6GB pamięci RAM. Na pliki przewidziano 64 GB pamięci wewnętrznej z czego około 13 GB zajmuje system.

A system jaki się znalazł w tym smartfonie to Android 8.0 Oreo. Został on wzbogacony o nakładkę systemową od producenta czyli HTC Sense.

HTC U12+ / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Urządzenie działa bardzo płynnie, wszystkie aplikacje ładują się bez problemowo i bez zbędnego czekania. Przełączanie pomiędzy aplikacjami też jest komfortowe, ponieważ są utrzymywane w pamięci RAM dzięki czemu nie muszą się przeładowywać po przełączeniu. Wszystkie te czynniki sprawiają, że korzystanie ze smartfona odbywa się bardzo komfortowo.

Wspomniana nakłada wprowadza do systemu kilka ciekawych funkcji i urozmaiceń a są nimi między innymi:

 • opcje paska nawigacyjnego – pasek nawigacyjny w tym urządzeniu składa się z dwóch paneli. Pierwszy panel to ten, który jest cały czas widoczny na wyświetlaczu, zaś drugi panel zobaczymy gdy przeciągniemy palcem po pasu od prawej do lewej krawędzi. Układ przycisków możemy dowolnie sobie konfigurować – ograniczeniem jest 5 ikonek na panelu, a mamy do dyspozycji poza podstawowymi 3 klawiszami nawigacyjnymi jeszcze:
  • pokaż/ukryj pasek nawigacyjny,
  • rejestrator ekranu,
  • szybkie ustawienia,
  • zrzut ekranu,
  • powiadomienie (wysuwa belkę powiadomień),
  • tryb obsługi jedną ręką,
  • wyłączenie ekranu.
 • rozpoznawanie twarzy za pomocą, które będzie można odblokowywać telefon;
 • tryb obsługi jedną ręką;
 • inteligentny ekran, czyli pokazywanie powiadomień na wyłączonym wyświetlaczu. Ekran ten może pojawiać się po podniesieniu telefonu do góry bądź będzie wyświetlany cały czas, lecz możemy go ograniczyć do wyświetlania zgodnie z ustalonym harmonogramem. Dodatkowo możemy również wybrać jeden z ośmiu stylów zegara;
 • filtr światła niebieskiego;
 • gesty Motion Launch – czyli gesty na wyłączonym ekranie, a w nich znajdziemy:
  • wybudzenie ekranu po dwukrotnym dotknięcie wyświetlacza,
  • przejście do ekranu odblokowywania po przesuniemy palcem w górę,
  • bezpośrednie przejście do ekranu głównego po przesunięciu palcem w lewo,
  • uruchomienie BlinkFeed po przesunięciu w prawo palcem,
  • włączenie aparatu po szybkim przesunięciu palcem w dół,
   Powyższe funkcje, w zależności od tego jak mamy skonfigurowany wyświetlacz będą działać od razu na wygaszonym, w przypadku ustawionego inteligentnego ekranu cały czas, lub po podniesieniu telefonu do pozycji pionowej w przypadku gdy mamy włączone uruchamianie inteligentnego ekranu po podniesieniu urządzenia;
 • szybkie uruchamianie aparatu po kliknięciu dwa razy przycisk zasilania;
 • HTC BoomSound dla wbudowanych głośników – pozwala przełączać głośniki pomiędzy trybem muzyki oraz trybem kina domowego, zmiana ta powoduje inny sposób grania głośników;
 • HTC USonic z aktywną redukcją szumów – pozwala dopasować dźwięk w słuchawkach do swoich preferencji po podłączeniu słuchawek obsługujących HTC USonic;
 • aplikacja Boost+ w której znajdziemy zwiększenie wydajności, optymalizator zużycia energii, zarządzanie aplikacji, usuwanie śmieci oraz blokowanie aplikacji przed dostępem do nich niepowołanych osób,
 • Edge Sense 2.0 – czyli krawędzie z dodatkowymi funkcjami.

Edge Sense 2.0…

to nie tylko bajer w funkcjonalności ale również opcje, które na co dzień całkiem się przydają.

Funkcjonalność Edge Sense 2.0 możemy wykorzystać w każdej aplikacji, i w każdej aplikacji może być wybrana inna funkcja dla danego gestu na krawędziach smartfonu. Opcja ta umożliwia nam uruchamianie funkcji poprzez ściskanie krawędzi, co jest jeszcze podzielone na poziomy nacisku, ale także można użyć dwukrotnego dotknięcia i przytrzymania bocznych krawędzi.

Edge Sense 2.0 pozwala na:

 • uruchomienie wybranej aplikacji lub aktywowanie funkcji telefonu po krótkim ściśnięciu,
 • ściśnięcie i przytrzymanie, które uruchomi wybraną aplikację lub uaktywni funkcję urządzenia,
 • takie same działania możemy dostosować w każdej aplikacji, którą mamy zainstalowaną, a wtedy gesty te będą uruchamiać konkretne opcje wewnątrz aplikacji (opcja ta działa aktualnie w wersji beta, więc jest możliwe, że mogą się trafić jakiejś błędy w działaniu),
 • przytrzymanie krawędzi, które spowoduje dwa działania – ekran zostanie utrzymany cały czas w danej pozycji i/lub nie zostanie wygaszony,
 • wykonanie konkretnego zadanie po dwukrotnym dotknięciu krawędzi – opcja ta bardzo fajnie sprawdza się z wykonywaniem zrzutów ekranu.

Smartfon ten nie pozwala na wykonywanie zrzutów ekranu przy pomocy przycisku zasilania oraz zmniejszania głośności, więc Edge Sense 2.0 lub przesuwany pasek nawigacyjny są bardzo pomocne w tym zakresie.

Smartfon został wyposażony w moduł NFC przez co płatności mobile tym urządzeniem będą w pełni możliwe, a jeżeli chodzi o głośniki multimedialne w tym telefonie to jest naprawdę bardzo dobrze. Dźwięki płynące z głośników są bardzo czyste oraz głębokie i dość głośne przy najwyższym możliwym poziomie. Dodatkowo są one wykonane w technologii BoomSound, dzięki czemu mamy możliwość przełączania się pomiędzy dwoma trybami – muzyki oraz kina domowego o których wspominałem już wcześniej.


Podsumowanie

Aktualnie HTC U12+ można kupić za około 3 tysięcy złotych. Za tę cenę otrzymujemy smartfon, który robi dość dobre wrażenie i charakteryzuje się rozbudowanym Edge Sense 2.0, cyfrowymi klawiszami, rewelacyjną jakością dźwięku z głośników multimedialnych, ale również płynnym systemem i aparatami, które robią zdjęcia wysokiej jakości.

Natomiast wadą tego urządzenia jest brak złącza słuchawkowego, a bateria jak na flagowego smartfona mogła by być trochę lepsza.

Dajcie znać w komentarzach co Wy sądzicie o HTC U12+. Czy według Was jest to urządzenie warte zainteresowania, a może już posiadacie ten telefon i możecie się pochwalić swoimi odczuciami i spostrzeżeniami?

Zobacz aktualną cenę

 

HTC U12+

9.6

Ogólna ocena

9.6/10