Huawei Nova / Recenzja

Huawei Nova wyróżnia się stosunkowo małą przekątną wyświetlacza oraz dość dobrymi podzespołami. A jak to się sprawdza w praktyce? Czy smartfon jest wat naszej uwagi? Wszystko i więcej w tej recenzji! 🙂

Wideo z recenzją

Obudowa

Huawei Nova został wykonany w większości z metalu. Na tyle urządzenia, poza metalem, znalazła się wstawka wykonana ze szkła, w której został umieszczony aparat główny o rozdzielczości 12 Mpix oraz jedna dioda doświetlająca LED. W dolnej części plecków urządzenia dodatkowo znalazła się wstawka z tworzywa sztucznego oraz logo producenta i kilka symboli. Ramki telefonu, podobnie jak jego tył, zostały wykonane z metalu. Na przodzie znajdziemy 5 calowy wyświetlacz pokryty szkłem hartowanym, niestety nie jest to Corning Gorilla Glass. Nad ekranem znajdziemy głośnik do rozmów, diodę powiadomień oraz kamerkę do selfie o rozdzielczości 8 Mpix, natomiast pod ekranem został umieszczony napis Huawei.

Na lewej krawędzi producent umieścił tackę na dwie karty nano sim lub po jednej: rozszerzającej pamięć – microSD oraz nano sim. Na przeciwległej krawędzi znalazły się natomiast przyciski głośności i zasilania.

W razie potrzeby naładowania akumulatora w smartfonie należy przygotować przewód ze złączem USB typu C, a następnie znaleźć na dolnej krawędzi urządzenia odpowiedni port. Po prawej stronie od tego portu umieszczony został głośnik mono, który pozwoli użytkownikowi posłuchać muzyki. Niestety głośnik charakteryzuje się słabą jakością dźwięków, które dodatkowo są dość ciche. Jeżeli warunki nie pozwalają na słuchanie utworów na głośniku, to na górze urządzenia znalazło się standardowe złącze słuchawkowe. Poza wspomnianym złączem, na górze urządzenia swoje miejsce znalazł również mikrofon.

Aparat

W Huawei Nova umieszczony został 12-megapikselowy aparat główny, który pozwala na wykonanie dość dobrych zdjęć z dużą szczegółowością w dobrych warunkach oświetleniowych. Kolory są również wystarczająco żywe, a wyostranie małych elementów stoi na wysokim poziomie. Przy gorszych warunkach na fotografiach pojawiają się szumy. Warto wspomnieć, że aparat główny umożliwia nagrywanie wideo w jakości 4K.

Producent zadbał również o aparat dla osób, którym zależy na selfiakach poprzez zamontowanie na przodzie urządzenia aparatu o 8-megapikselowej matrycy. Aparat frontowy, podobnie jak aparat główny, radzi sobie dobrze z wykonywaniem zdjęć dość dobrze, ale jakość zdjęć głównie uzależniona jest od warunków oświetleniowych. Selfie wykonywanym przy dobrym oświetleniu nie można niczego zarzucić, ponieważ są wyraźnie, z dobrymi kolorami i pełne szczegółów.

W aplikacji aparatu znajdziemy szereg trybów, które możemy użyć przy wykonywaniu zdjęć. Używając aparatu frontowego mamy do dyspozycji makijaż, makijaż cyfrowy, lustro. Aparat główny dostarcza takie tryby jak: malowanie światłem, makijaż cyfrowy, tryb poklatkowy, jak również panorama, super noc, HDR, zaawansowany, ostrość na wszystko, znak wodny, zwolnione tempo, notatka audio, dobry posiłek i na koniec rozpoznawanie dokumentów. W trybie zaawansowanym znalazły się wszystkie najważniejsze funkcje, które pozwolą na dostosowanie naszego zdjęcia. Jeżeli będziemy chcieli zrobić szybko kilka pojedynczych zdjęć, to może nam się to nie udać ze względu na wolne zapisywanie zdjęć w urządzeniu.

Czytnik linii papilarnych

Umiejscowienie, precyzja oraz szybkość działania czytnika linii papilarnych w Huawei Nova zasługuje na dużą pochwałę. Lekkie dotknięcie palcem skanera powoduje błyskawiczne odblokowanie urządzenia lub wykonanie innego działania, które producent zaimplementował w dodatkową funkcjonalność tego czytnika.

Dodatkowe funkcje skanera zostały podzielone na dwie kategorie: przytrzymanie oraz przesunięcie palcem. Przytrzymując palec na czytniku mamy możliwość zatrzymania alarmu, odebrania połączenia oraz wykonania zdjęcia lub nagrania filmu, natomiast przesuwając palcem po czytniku w różnych kierunkach możemy przeglądać zdjęcia lub wysuwać i chować panel powiadomień.

Funkcja skanera linii papilarnych, która przypadła mi najbardziej do gustu podczas testów, to możliwość wykorzystania odcisków palców do blokowania dostępu do konkretnych aplikacji. Poza blokowaniem aplikacji, jest również możliwość blokowania folderów, która posiadamy na urządzeniu.

Bateria

Huawei Nova został wyposażony w akumulator o pojemności 3020 mAh, który pozwala, w zależności od intensywności użytkowania, na około dwa dni pracy po jednym ładowaniu. Oczywiście mowa o standardowym użytkowaniu smartfona, czyli włączony Internet czy to po Wi-Fi czy transmisji danych, pełna synchronizacja oraz jasność ekranu ustawiona w okolicach połowy możliwego podświetlenia. Takie użytkowanie pozwala na uzyskania około 6,5-7 godzin pracy na ekranie. Osiągnięcie takich wyników zdecydowanie można ocenić na korzyść tego urządzenia.

System, płynność, multimedia

W Huawei Novie znajdziemy Androida 7.0 Nougat wraz z nakładką systemową EMUI 5.0, natomiast we wnętrzu urządzenia ukryty został ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 625 z grafiką Adreno 506. Dodatkowo a wyposażeni u smartfona znalazły się 3 GB pamięci RAM oraz 32 GB miejsca na pliki systemowe i użytkownika.  Wspomniane parametry pozwalają na płynne korzystanie z telefonu o czym przekonałem się podczas testów. Ponadto w tym okresie nie odnotowałem żadnego zatrzymania aplikacji, ani lagowania systemu.

Wśród aplikacji i funkcji, które znajdziemy w Huawei Novie, warto zwrócić uwagę na:

  • możliwość dostosowania wyglądu naszego smarfona poprzez zmianę motywu;
  • sterowanie ruchem, które zawiera w sobie podstawowe gesty takie jak: odwróć, aby wyciszyć połączenia przychodzące jak również alarmy; podnieść, aby ściszyć dzwonek czy przyłóż do ucha, aby odebrać lub nawiązać połączenie.
  • poza podstawowym katalogiem gestów ruchu, znajdziemy trzy gesty, które należy wykonać knykciem (staw łączący części palca): gest podzielonego ekranu, rysuj określoną literę, aby uruchomić przypisaną do niej aplikację oraz inteligentne zrzuty ekranu;
  • obsługę jedną ręką: zmniejszenie ekranu do lewego lub dolnego rogu ekranu w zależności, w którą stronę przeciągniemy palcem po pasku nawigacyjnym;
  • kontrolę głosową, w której znajdziemy m.in. funkcję szybkiego łączenia – przy wygaszonym ekranie, przytrzymanie przycisku zmniejszania głośności, a po usłyszeniu dźwięku wypowiedzenia nazwy kontaktu osoby z którą zamierzamy się połączyć;
  • styl ekranu głównego – w zależności od upodobań i przyzwyczajeń możemy korzystać z typowego dla Huaweia stylu ekranu, czyli wszystkie aplikacje na ekranie głównym lub stylu klasycznego, gdzie aplikacje trafiają do szuflady;
  • możliwość tworzenia kont użytkowników oraz konta gościa;
  • blokadę aplikacji, która już była wspomniana przy możliwościach czytnika linii papilarnych.Podsumowanie

Huawei Nova to bardzo ciekawy smartfon z wieloma zaletami. Przede wszystkim jest to płynnie działające urządzenie ze sporymi dodatkami, poza tym mamy do dyspozycji całkiem niezłe aparaty, świetny skaner linii papilarnych, a całość zamknięta w dobrze wykonanej obudowie.

Jak każde urządzenie także Huawei Nova ma kilka wad. Jest to przede wszystkim wolne zapisywanie zdjęć oraz bardzo słaby głośnik multimedialny. Biorąc jednak cenę i możliwości urządzenia mogę wam śmiało polecić tego smartfona!

A co Wy myślicie o Huawei Novie? Dajcie koniecznie znać w komentarzach.

[buybox-widget category=”electronics” ean=”6901443151455″]

Huawei Nova

9.2

Ogólna ocena

9.2/10