Allview X4 Soul Mini 3GB / Recenzja

Allview X4 Soul Mini 3GB to smartfon kosztujący zaledwie 700 złotych, a teoretycznie oferujący sporo. A jak wygląda to w praktyce? Czy warto się nim zainteresować? Zobaczcie sami!

Wideo z recenzją

Obudowa

Obudowa Allview X4 Soul Mini 3GB to połączenie metalu, tworzywa sztucznego oraz oczywiście szkła, którym został pokryty przód urządzenia. Tył urządzenia oraz lewa i prawa krawędź urządzenia zostały wykonane z metalu, na górze i dole smartfona zaś znalazły się wstawki z tworzywa sztucznego. Konstrukcja plecków i krawędzi pod względem użytych materiałów do ich wykonania jest już nam znana z testowanego wcześniej Asusa Zenfone 3 Max 5,5 (ZC553KL).

Na górnej wstawce na pleckach Allview X4 Soul Mini 3GB znalazły się aparat główny wraz z jedną diodą doświetlająca. Poniżej, na metalowej części urządzenia, został umieszczony okrągły skaner linii papilarnych, a pod nim logo producenta, natomiast na dole tej części nazwa smartfona oraz podstawowe symbole i oznaczenia. Na dolnej wstawce z tworzywa sztucznego producent umieścił jedynie głośnik mono.

Dolna krawędź Allview X4 Soul Mini 3GB  to miejsce na mikrofon oraz złącze microUSB, zaś na górnej krawędzi znalazło się złącze słuchawkowe.

Na lewej krawędź smartfona odnajdziemy tackę na dwie karty sim: microSIM oraz nanoSIM lub kartę pamięci microSD oraz kartę nanoSIM. Klawisze głośności oraz zasilania zostały z kolei umieszczone na prawej krawędzi Allview X4 Soul Mini 3GB. Warto jednak zauważyć, że nie zostały one dobrze spasowane gdyż słychać i czuć, że mają luz.

Przód testowanego urządzenia to przede wszystkim 5 calowy wyświetlacz, który został pokryty szkłem chroniącym przez zarysowaniami – Asahi Dragontrail. Poza nim na przodzie znalazła się również kamerka do selfie, głośnik do rozmów, dioda powiadomień (widoczna tylko wtedy jak mamy jakieś nieodczytane wiadomości) oraz podstawowe czujniki.

Ogólnie obudowa Allview X4 Soul Mini 3GB została dobrze spasowana, nic się nie rusza, nie odstaje oraz nie słychać żadnych trzasków (poza wcześniej wspomnianymi klawiszami).

Aparat

X4 Soul Mini 3GB od Allview został wyposażony w aparat główny o 13-megapiselowej matrycy, natomiast z przodu urządzenia znalazł się 8-megapikselowy aparat.

Aplikacja aparatu w tym smartfonie nie należy do zbytnio wypasionych i rozbudowanych, ponieważ dla aparatu głównego mamy do dyspozycji tylko tryby takie jak: normalny, pięknej twarzy, panoramiczny i HDR. Tryby dla aparatu frontowego zostały pozbawione trybu panoramicznego. Niestety dla aparatu głównego producent nie przewidział dla bardziej wymagających użytkowników trybu manualnego.

Selfiaki wykonywane za pomocą przedniego aparatu w tym urządzeniu należą do dość przeciętnych, ze względu na to, że pojawiają się na nich liczne szumy, nie zbyt ostre, jak również kolory na tych fotografiach są trochę wyblaknięte. Aparat główny w Allview X4 Soul Mini 3GB radzi sobie lepiej niż frontowy, ale do perfekcji dużo mu brakuje. Zdjęcia na ogół są dość szczegółowe i ostre, ale zawierają też drobne ilości szumów. Odwzorowanie kolorów jest dobre, ale nie na takim poziomie żeby można było powiedzieć, że zdjęcia wykonane aparatem głównym poprawnie prezentują rzeczywiste kolory. Z wyostrzaniem mniejszych elementów smartfon radzi sobie znakomicie, natomiast problemy pojawiają się przy zdjęciach pod światło – są one mocno prześwietlone.

Czytnik linii papilarnych

Skaner linii papilarnych w Allview X4 Soul Mini 3GB w miarę dobrze, ale na pewno nie perfekcyjnie, ponieważ w sporadycznie zdarzają się sytuacje, że ma problem z odczytaniem i wyskakuje komunikat, że było zbyt wiele prób. Warto jednak powiedzieć, że aby odblokować urządzenie za pomocą skanera nie potrzebujemy wcześniej podświetlać ekranu.

Po poprawnym odczytaniu naszego odcisku palca, smartfon dopiero po krótkiej chwili się podświetla, natomiast jeżeli nie może odczytać i pojawia się komunikat o zbyt wielu próbach, ekran się nie podświetla ale za to jest charakterystyczna dla tego komunikatu wibracja.

Dość oporna jest sama konfiguracja nowego odcisku palca, która trwa dość długo i nieco mocniej czasem musimy dotknąć skaner. Na szczęście odcisk palca konfiguruje się tylko raz, więc można trochę na tę wadę przymknąć oko.

Bateria

W Allview X4 Soul Mini 3GB została wbudowana bateria o pojemności 2500 mAh, która przy tradycyjnym moim korzystaniu, czyli włączona pełna synchronizacja, jasność ekranu mniej więcej na połowie możliwej jasności, praca na dwóch kartach SIM oraz większość czasu na Wi-Fi, pozwala na uzyskanie około 3,5-4 h godziny pracy na ekranie. Gdy więcej korzystania z transmisji danych, to czas ten się zdecydowanie skraca.

System, płynność, multimedia

Allview X4 Soul Mini 3GB pracuje w oparciu o system operacyjny Android 7.0 Nougat wzbogacony o nakładkę producenta, który jest obsługiwany przez podzespoły takie jak: procesor Quad-Core, kartę graficzną Mali T720, 3 GB pamięci RAM, natomiast na system oraz pliki użytkownika smartfona przeznaczone jest 16 GB.

Wśród aplikacji i funkcji, które znajdziemy w Allview X4 Soul Mini 3GB, warto zwrócić uwagę na:

 • szybkie uruchamianie aparatu bez odblokowywania smartfona dzięki dwukrotnemu wciśnięciu przycisku zasilania;
 • możliwość zdefiniowania kliku użytkowników smartona oraz uruchomienie trybu gościa;
 • inteligentne przesuwanie w lewo, prawo, górę i dół oraz inteligentne rysowanie „O”, „W”, „M”, „e”, „C” po wyłączonym ekranie, które wywołują konkretne działania, a dwukrotne kliknięcie w ekran podświetla go;
 • inteligentne okno etui;
 • preinstalowane w urządzeniu aplikacje: WPS Office; Siebo Home; Radio FM; Rejestrator dzwięku; antywirus Bitdefender.Podsumowanie

Allview X4 Soul Mini 3GB kosztuje aktualnie około 700 złotych. Za tą cenę otrzymujemy smartfona z dobrze wykonaną obudową, całkiem płynnie działającym systemem oraz dość dobrym skanerem linii papilarnych. Przyzwoite są też aparaty, chociaż do perfekcji im trochę brakuje, nieco lepszy mógłby być też akumulator.

Biorąc jednak cenę myślę, że Allview X4 Soul Mini 3GB jest dość ciekawą propozycją średniakowego smartfona, którego można brać śmiało pod uwagę przy zakupie nowego urządzenia. A co Wy o nim myślicie? Dajcie koniecznie znać w komentarzach! 🙂

[buybox-widget category=”electronics” ean=”5948790013068″]

Allview X4 Soul Mini 3GB

8

BUDOWA

9.0/10

WYŚWIETLACZ

7.8/10

PŁYNNOŚĆ DZIAŁANIA

7.5/10

BATERIA

7.7/10

FUNKCJONALNOŚĆ

7.9/10

Zalety

 • dioda powiadomień
 • dual SIM
 • skaner linii papilarnych
 • dobrze wykonana obudowa

Wady

 • przeciętna bateria
 • przeciętne aparaty
 • brak NFC