Asus Zenfone Live / Recenzja

Asus Zenfone Live to typowy średniopółkowy smartfon, którego możemy kupić już za 600 złotych. Czy jednak warto brać go pod uwagę przy zakupie nowego urządzenia? Odpowiedź na to znajdziecie w tej recenzji.

Wideo z recenzją

Obudowa

Tył oraz boczne krawędzie Asusa Zenfone Live zostały wykonane z tworzywa sztucznego.

Na pleckach urządzenia znalazł się aparat główny wraz z jedną diodą doświetlającą. Dodatkowo na tyle urządzenia znajdziemy logo producenta oraz kilkoma danymi technicznymi. Tworzywo sztuczne użyte do wykonania tego urządzenia wygląda na dość odporne lecz podczas testowania pojawiły się na pleckach minimalne zarysowania.

Na lewej krawędzi Asusa Zenfone Live znajdziemy tackę na: dwie karty nanoSIM lub nanoSIM i microSD, natomiast na prawej krawędzi zostały umieszczone przyciski zasilania i głośności.

Górna krawędź urządzenia to miejsce dla złącza słuchawkowego oraz mikrofonu, na dolnej zaś producent umieścił głośnik mono, mikrofon oraz w charakterystyczny dla siebie sposób złącze microUSB – czyli obrócone o 180 stopni względem tradycyjnego montowania tego złącza.

Asus Zenfone Live został wyposażony w 5 calowy wyświetlacz nad którym znalazł się głośnik do rozmów, dioda doświetlająca, aparat frontowy, podstawowe czujniki oraz niewidoczna gołym okiem dioda powiadomień – zobaczyć ją można dopiero po uzyskaniu powiadomienia. Pod wyświetlaczem znalazły się dotykowe przyciski funkcyjne, niestety producent nie zdecydował się na zamontowanie w nich podświetlanie.

Aparat

Na przodzie Asusa Zenfone Live mamy do dyspozycji 5-megapikselowy aparat frontowy, który jest wspierany jedną diodą doświetlającą. Dioda ta może również zostać wykorzystana jako latarka :).

Aparat główny w tym urządzeniu został wyposażony w 13-megapikselową matrycę. Przy tym aparacie również mamy diodę doświetlającą do wykonywania zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych.

Oba aparaty pozwalają na nagrywanie filmów w rozdzielczości Full HD.

W aplikacji aparatu producent zaimplementował trochę ciekawych trybów – każdy powinien znaleźć odpowiedni dla siebie w danej sytuacji. Dla aparatu głównego znajdziemy takie tryby jak: automatyczny, HDR Pro, upiększanie, duża rozdzielczość, dzieci, słabe oświetlenie, kod QR, noc, efekt, selfie, panoramy czy upływ czasu. Dla frontowego mam do dyspozycji: upiększenie, automatyczny, noc, HDR Pro, efekt, słabe oświetlenie oraz upływ czasu.

Niestety dla jednego i drugiego aparatu nie znajdziemy możliwości wybrania trybu manualnego.

Aplikacja sama proponuje często włączenie konkretnego trybu w zależności o warunków wykonywania zdjęcia, tryb HDR Pro czy słabe oświetlenie są proponowane bardzo często.

A jak te aparaty sobie radzą z wykonywaniem zdjęć? Kolory są dość przeciętne, a szczegółowość zdjęć na średnim poziomie. Dodatkowo pojawiają się czasem problemy z wyostrzaniem małych elementów, poza tym fotografie mają sporo szumów. Jednak czasem zdarzy się również, że uda nam się wykonać całkiem niezłą fotkę – wszystko tak na prawdę zależy od warunków oświetleniowych i od fotografowanego obiektu.

Ogólnie mówiąc w kwestii aparatu nie jest źle, ale nie wyróżnia się on totalnie niczym od konkurencji. Po prostu jest, wykonuje jakieś zdjęcia, ale wielkiego szału nie ma.

Bateria

Asus Zenfone Live jest dość cienki i zarazem lekki, więc nie ma się co spodziewać gigantycznej baterii w tym urządzeniu. Producentowi udało się zamontować wewnątrz tego urządzenia akumulator o pojemności 2650 mAh. Pomimo nie za dużej baterii jesteśmy w stanie uzyskać nawet do 5 godzin pracy na ekranie korzystając z samego Wi-Fi, gdy zaczynamy korzystać dodatkowo z transmisji danych i ta relacja jest tak pół na pół, to czas pracy na ekranie spada tak do około 4-4,5h. Oczywiście wyniki te były uzyskiwane przy włączonej pełnej synchronizacji, a jasność wyświetlacza była ustawiona na około połowie możliwej.

System, płynność, multimedia

Asus Zenfone Live w swym wnętrzu ma ukryty procesor Qualcomm Snapdragon 400 taktowany zegarem 1.4 GHz. Urządzenie to zostało wyposażone w grafikę Adreno 306 oraz 2 GB pamięci RAM, a pamięć wewnętrzna ma 16 GB pojemności. Warto zauważyć, że z tym urządzeniem możemy skorzystać z promocji 100GB za darmo w Google Drive przez dwa lata.

System operacyjny w tym smartfonie to Android 6.0.1 Marshmallow z nakładką systemową od producenta – ZenUl.

Jeżeli chodzi o płynność i działanie tego smarfona to nie możemy powiedzieć o nim za dużo złego przy normalnym korzystaniu z typowych aplikacji, zdarzają się momenty, że urządzenie troszeczkę zamuli, ale też nie należy za dużo wymagać od takiego budżetowca.

Nakładka systemowa ZenUl w tym smartfonie wprowadza kilka ciekawych rozwiązań. Wśród tych funkcji i aplikacji warto zwrócić uwagę na:

 • możliwość wybudzenia ekranu po dwukrotnym stuknięciu w niego lub przesunięciu palcem po ekranie do góry;
 • uruchamianie aplikacji rysując na wygaszonym ekranie „W”, „S”, „e”, „C”, „Z” oraz „V”;
 • ciekawie brzmiąca opcja „Ręce do góry” pozwala na odebranie połączenia po przyłożeniu smartfona do ucha, natomiast odwrócenie telefonu wyciszy dźwięk powiadomień i połączeń;
 • tryb jednoręczny;
 • motywy;
 • wykonywanie zrzutu ekranu poprzez przytrzymanie przycisku ostatnich aplikacji;
 • dwukrotne stuknięcie w ekran, które powoduje wygaszenie oraz wybudzenie ekranu;
 • możliwość blokowania dostępu do aplikacji bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania;
 • tryb dzieci;
 • Asus ZenFit, która pomoże kontrolować aktywności fizyczne;
 • BeautyLive, która służy do upiększania wideo na żywo (aplikacja jest dostępna tylko w tym
 • smartfonie).
Podsumowanie

Cena Asusa Zenfone Live aktualnie wynosi około 600 zł. Za tę cenę możemy Wam go śmiało polecić, ponieważ jet to urządzenie z dość płynnie działającym systemem, dobrym akumulatorem, obsługą dwóch kart sim jednocześnie oraz przyjemną w obsłudze nakładką systemową. Jedynie szkoda, że w urządzeniu nie znajdziemy wbudowanego skanera linii papilarnych oraz opcji wielozadaniowości, a obudowa nie jest wykonana nieco lepiej.

Ogólnie jednak myślę, że smartfon jest wart swojej ceny. A Wy co myślicie o Zenfone Live? Dajcie koniecznie znać w komentarzach! 😉

[buybox-widget category=”electronics” ean=”4712900701845″]

Asus Zenfone Live

8.1

BUDOWA

7.8/10

WYŚWIETLACZ

8.0/10

PŁYNNOŚĆ DZIAŁANIA

7.5/10

BATERIA

8.5/10

FUNKCJONALNOŚĆ

8.5/10

Zalety

 • dioda powiadomień
 • dobry czas pracy na ekranie
 • dość płynny system
 • dual sim

Wady

 • brak wielozadaniowości
 • brak skanera linii papilarnych
 • grzanie się obudowy
 • brak NFC