Sony Xperia XZ Premium / Recencja

Zapraszam na test Sony Xperii XZ Premium, czyli najlepszego jak dotąd smartfona z logo Sony na obudowie. Wyróżnia go, przede wszystkim, nagrywanie w trybie Slow Motion nawet do 960 klatek na sekundę! A co jeszcze może nam zaoferować? Zobaczcie sami.

Wideo z recenzją

Obudowa

Bryła Sony Xperii XZ Premium została wykonana dość dobrze ale nie perfekcyjnie. Producent zdecydował się na wykonanie jej z trzech materiałów: szkła – Corning Gorilla 5 – na przodzie i tyle, metalu na górze i dole oraz tworzywa sztucznego na krawędziach bocznych. Zastosowanie tworzywa sztucznego w tej klasie urządzenia jest dość zaskakujące. Warto zauważyć, że smartfon ten jest zgodny z certyfikatem IP65/68, czyli jest odporny na wodę i kurz.

Na lewej krawędzi smartfonu znajdziemy przyciski głośności, przycisk zasilania z wbudowanym skanerem linii papilarnych oraz fizyczny spust migawki aparatu. Na prawej krawędzi znalazły się tacki na kartę nanoSIM oraz microSD.

Górna krawędź to miejsce dla złącza słuchawkowego, a dolna złącza USB typu C.

Na tyle urządzenia znalazł się aparat główny, dioda doświetlająca, czujnik RGB oraz logo producenta i znaczek NFC.

Na przodzie smartfonu został umieszczony 5,5 calowy wyświetlacz o rozdzielczości 4K. Nad nim znalazł się aparat do selfie, podstawowe czujniki oraz logo producenta. Nad i pod wyświetlaczem zostały umieszczone głośniki stereo.

Urządzenie jest dostępne w kilku wersjach kolorystycznych. Najbardziej nietypowym i wyróżniającym się kolorem jest jednak srebrny – tył wygląda jak typowe lusterko. Świetnie to wygląda ;).

Aparat

Podwójne naciśnięcie przycisku zasilania powoduje uruchomienie aparatu i możemy od razu przejść do wykonywania zdjęć przy pomocy dwóch dość dobrze wykonanych matryc aparatu na przodzie i tyle urządzenia.

Na tyle urządzenia znalazł się aparat główny o matrycy 19 megapikseli, który wykonuje zdjęcia o bardzo dobrej jakości lecz nie perfekcyjnej. Szczegółowość fotografii wykonywanych tym urządzeniem jest na wysokim poziomie. Kolory na większości zdjęć są odpowiednio odwzorowanie, lecz zdarzają się przypadki, że kolory są dość wyblaknięte. Aparat bez problemu radzi sobie z odwzorowaniem małych elementów na zdjęciach. Przy gorszych warunkach oświetleniowych fotografie nadal wychodzą całkiem w porządku ale możemy również na nich zauważyć drobne szumy. Co do działania łapania ostrości to trzeba niekiedy się trochę pobawić, aby aparat wyostrzył to co chcemy i naciskając spust migawki nie wyostrzy nam ponownie. Warto zauważyć, że ten smartfon daje nam możliwość nagrywania w jakości 4K. Dodatkowo aparat główny w urządzeniu dostarcza nam tryb super slow-motion, a co to takiego o tym już za moment.

Aparat frontowy w tym smartfonie posiada matrycę o rozdzielczości 13 megapikseli dzięki której jesteśmy w stanie wykonać selfiaki w dość zadowalającej jakości, ponieważ kamerka do selfie daje sobie podobnie radę z wykonywaniem zdjęć jak aparat główny w tym urządzeniu.

Aplikacja aparatu w Sony Xperii XZ Premium jest dość prosta, ale znalazł się w niej tryb manualny dla osób bardziej wymagających. Poza trybem manualnym znalazł się również efekt AR, efekt kreatywny, sound photo, panoramiczny oraz wideo 4K.

O co chodzi z tym trybem super slow-motion?

Przede wszystkim o to, że daje on nam możliwość nagrywania w dużym zwolnieniu, a mianowicie nawet do 960 kl/s.

Super slow-motion został podzielony na:

 • bardzo zwolnione tempo – nagrywanie wideo z różną szybkością po przełączeniu na 960 kl/s;
 • bardzo zwolnione jedno ujęcie;
 • zwolnione tempo – nagrywanie wideo w normalnym tempie z opcją spowolnienia całego wideo do 120 kl/s.

Korzystając z super slow-motion nie nagramy niestety całego wideo w zwolnionym tempie, możemy zaledwie wprowadzić pięciosekundowe spowolnienia w naszym filmie, plus taki, że nie ma ograniczeń co do ilości tych pięciosekundowych spowolnień.

Włączając opcję nagrywania w super slow-motion zauważymy spadek jakości w porównaniu do normalnego wideo jak również to, że nagranie będzie w mniejszym formacie, przez co uchwycimy mniej elementów na naszym nagraniu.

Czytnik linii papilarnych

Skaner linii papilarnych w Sony Xperii XZ Premium należy do tych skanerów do których użycia należy najpierw podświetlić ekran, ponieważ przy zablokowanym urządzeniu skaner pozostaje nieaktywny.

Czytnik linii papilarnych w tym urządzeniu zasługuje na pochwałę za praktycznie perfekcyjne działanie, ale zdarzają się przypadki, że skaner nie radzi sobie z odczytaniem naszego odcisku. Ale gdy odcisk zostanie już prawidłowo zidentyfikowany, urządzenie odblokowuje się praktycznie natychmiast.

Producent przy opcjach skanera linii papilarnych podaje informację, ze czytnik ten może również wykorzystany do blokowania aplikacji oraz autoryzacji zakupów. Problem jednak w tym, że producent zapomniał chyba dodać skrót do tych funkcji w ustawieniach, ponieważ nie udało nam się znaleźć miejsca gdzie można było by te funkcje uaktywnić.

Bateria

W urządzeniu zamontowana została bateria o pojemności 3230 mAh, która pozwala na jednym cyklu ładowania osiągnąć nawet 8h pracy na ekranie przy korzystaniu z samego WiFi i jasności ekranu mniej więcej na połowie. Gdy zaczynamy korzystać z transmisji ten wynik zaczyna spadać i korzystając mniej więcej po połowie z transmisji danych i WiFi możemy uzyskać 6,5-7 godzin pracy na wyświetlaczu.

System, płynność, multimedia

W Sony Xperii XZ Premium została wyposażona w procesor Qualcomm Snapdragon 835 z grafiką Adreno 540, poza procesorem znalazło się 4 GB RAM oraz 64 GB pamięci wbudowanej. Sony zastosowało w tym urządzeniu system Android 7.1.1 Nougat. Całość działa na prawdę bardzo płynie, działaniu tego smartfonu nie możemy zbytnio nic zarzucić. Aplikacje działają poprawnie, nie zatrzymują się.

Wśród aplikacji i funkcji, które znajdziemy w Sony Xperii XZ Premium, warto zwrócić uwagę na:

 • szybkie włączenie aparatu poprzez dwukrotne wciśnięcie klawisza zasilania;
 • aplikację Lifelog, która pozwala kontrolować aktywność fizyczną;
 • motywy;
 • tryb rękawiczek;
 • możliwość skonfigurowania 5 użytkowników smartfonu oraz gościa;
 • stuknij i zapłać, czyli możlwiość dokonywania płatności zbliżeniowych przy wykorzystaniu NFC po wcześniejszym skonfigurowaniu aplikacji płatniczej;
 • inteligentne sterowanie podświetleniem ekranu – np. gdy trzymamy telefon w dłoni oraz oglądamy zdjęcia bez dotykania ekranu, ekran się nie wygasi, w sytuacji odłożenia telefonu, ekran wygasi się wg ustalonego przez nas czasu;
 • inteligentną obsługę połączeń dzięki której możemy: odebrać połączenie przykładając telefon do ucha, odrzucić połączenie potrząsając urządzenie, jak również wyłączyć dzwonek odwracając urządzenie spodem do góry;
 • preinstalowane aplikacje przez producenta: PlayStation, Amazon, What’s New, Pogoda, Wiadomości, Lifelog, Movie Creator, Szkic, Xperia Lounge oraz AVG Protection.Podsumowanie

Sony Xperia XZ Premium kosztuje aktualnie około 3200 złotych. Sporo… Trzeba jednak pamiętać, że to najlepsze urządzenie z logo Sony na obudowie. Teoretycznie mamy nowszą Xperię XZ1, ale patrząc na ich specyfikację, Xperia XZ Premium jest nieco lepsza.

Co jednak wyróżnia to urządzenie? Szczerze mówiąc mało co. Jedynie tryb Super Slow Motion oraz wspomniana już obudowa wyglądająca jak lusterko.

Do dyspozycji mamy świetnie działający system, dobrą baterię, całkiem niezłe aparaty. Niestety całość została zapakowana w obudowę jakby z innej epoki, wyglądające ciągle tak samo biorąc pod uwagę wygląd poprzednich flagowców. Przede wszystkim boli fakt, że wokół wyświetlacza mamy bardzo szerokie ramki – nie wygląda to dobrze przy konkurencyjnych bezramkowych urządzeniach.

Xperia XZ Premium jest bardzo dobrym smartfonem, ale biorąc pod uwagę jego cenę kilka razy bym się zastanowił, czy warto kupić tego smartfona. Mimo tego, że to świetny sprzęt – 3200 złotych to dużo, jak dla mnie za dużo, biorąc pod uwagę, że wprowadza on bardzo mało rewolucyjności. Mogę polecić Xperię XZ Premium, ale i tak cena jest według mnie nieco wygórowana.

A co Wy myślicie o tym smartfonie? Dajcie znać w komentarzach 😉

[buybox-widget category=”electronics” ean=”7311271586456″]

Sony Xperii XZ Premium

8.7

BUDOWA

7.5/10

WYŚWIETLACZ

9.2/10

PŁYNNOŚĆ DZIAŁANIA

9.2/10

BATERIA

9.8/10

FUNKCJONALNOŚĆ

8.0/10

Zalety

 • aparaty
 • certyfikaty IP65/68
 • dobry czas pracy na ekranie
 • skaner linii papilarnych

Wady

 • brak dual sim
 • brak ciągłego nagrywania w super slow-motion
 • grube ramki, kanciaste krawędzie
 • brak innowacyjności