Archos 55 Diamond Selfie / Recenzja

Archos 55 Diamond Selfie jak sama nazwa wskazuje został stworzony przede wszystkim do robienia selfiaków. Ale czy jakość tych zdjęć jest na tyle dobra żeby zdecydować się na zakup tego urządzenia? A może warto rozpatrzeć inne urządzenia, które lepiej sobie dają radę i możemy je kupić w cenie Archosa 55 Diamond Selfie, czyli około 1000 złotych? Tego oraz wiele więcej o tym smartfonie dowiecie się z tej recenzji? 

Wideo z recenzją

Obudowa

Archos 55 Diamond Selfie został wykonany ze szkła oraz metalu. Krawędzie urządzenia zostały wykonane z metalu, przód i tył ze szkła. Przód smartfona pokryty został szkłem wzmacnianym Dragontrail. Tył urządzenia również szkłem, które wg tego co podaje producent jest odporne na zarysowania ale w praktyce ta odporność wygląda zdecydowanie inaczej.

Obudowa ogólnie została wykonana dobrze, wszystko zostało spasowane prawidłowo, jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że smartfon perfekcyjnie zbiera odciski palców, co jednak nie wygląda najlepiej przy codziennym korzystaniu.

Na tyle Archosa 55 Diamond Selfie znalazł się aparat główny, dioda doświetlająca LED, skaner linii papilarnych, logo producenta głośnik multimedialny oraz podstawowe symbole i oznaczenia.

Na lewej krawędzi smartfona znalazła się tacka na karty SIM oraz micro SD. Ze względu, że urządzenie to jest dual sim, mamy możliwość włożenia dwóch kart SIM. Jednej nano SIM oraz drugiej micro SIM lub gdy nie korzystamy z dwóch kart SIM to możemy włożyć do telefonu kartę micro SIM oraz micro SD.

Na przeciwległej krawędzi Archosa 55 Diamond Selfie znalazły się przyciski głośności oraz przycisk zasilania.

Na górnej krawędzi producent umieścił złącze słuchawkowe, zaś na dolnej złącze microUSB. Na dolnej krawędzi znalazły się również wycięcia, które mogły by wskazywać, że ukryły się tam głośniki, lecz niestety głośników tam nie, jedynie jest to imitacja. 

Przód urządzenia to miejsce dla wyświetlacza o przekątnej 5,5 cala, który jest rozdzielczości Full HD. Co do jakości wyświetlacza to nie ma co się przyczepić, ponieważ kolory są dość dobre, wszystko jest odpowiednio ostre, kąty widzenia również są ok. Jasność minimalna i maksymalna w tym urządzeniu powinna spełnić oczekiwania każdego użytkownika tego smartfonu.

Poza ekranem na przodzie znalazł się głośnik do rozmów oraz kamerka do selfie. Nie mogło zabraknąć aparatu frontowego w tym urządzeniu, ponieważ już sama nazwa smartfona wskazuje, że został on stworzony z myślą o robieniu selfie. A jak sobie daje radę z robieniem, o tym za moment.

Warto też zaznaczyć, że Archos 55 Diamond Selfie nie należy do najlżejszych smarfonów, co bardzo czuć gdy używa się go trochę dłużej.

Aparat

Archosie 55 Diamond Selfie znalazł się aparat główny o rozdzielczości 16 megapiskseli, natomiast na przodzie urządzenia znalazła się kamerka do selfie o rozdzielczości 8 megapikseli.

Aparat frontowy jak sama nazwa tego urządzenia wskazuje został stworzony do wykonywania selfiaków. Ale czy te selfiaki są na tyle dobre, żeby faktycznie ten smartfon mógł być uważany za urządzenie do wykonywania fajnych selfiaków? Została nawet zastosowana ekranowa lampa błyskowa i jak twierdzi producent ma to pomóc przy wykonywaniu zdjęć w trudnych warunkach.

Aparat główny zaś dodatkowo został wyposażony w technologię Qualcomm Ubifocus, która ma sprawiać, że jak nie korzystamy z autofocusu to aparat wykonuje 5 zdjęć wyostrzonych na różne punkty, a następnie są one konwertowane na jedną fotografię. Po wykonaniu zdjęcia mamy możliwość wybrania pola ostrości na nim.

Fotografie wykonane Archosem 55 Diamond Selfie nie robią wielkiego szału. Odwzorowanie kolorów na zdjęciach jest takie sobie, ponieważ kolory te wyglądają na dość wyblakłe w większości przypadków. Gdy kolory są w miarę realne to znowu zdjęcie robi się trochę ciemne. Fotografie nie należą również do zbytnio ostrych, widać na nich szumy. Trzeba dodać, że ma problemy z wyostrzaniem małych elementów.

Zdjęcia zrobione kamerką frontową Archosa55 Diamond Selfie są zdecydowanie lepsze od fotografii wykonywanych aparatem głównym lecz do perfekcji im trochę brakuje. Umieszczenie „Seflie” w nazwie tego urządzenia na pewno trochę było chwytem marketingowym ale trochę też przełożyło się na jakość owych selfiaków.

Aplikacja aparatu w Archosie 55 Diamond Selfie posiada dużo różnych trybów. Są to: automat, HDR, Makro+, funkcja OptiZoompionowo, poziomo, sport, kwiaty, podświetlenie, blask świecy, zachód słońca, noc, plaża, śnieg. Oprócz tego w aplikacji aparatu znalazł się jeszcze tryb upiększania twarzy. Dodatkowo dla bardziej wymagających w ustawieniach znalazła się opcja dostosowania ISO, ekspozycji oraz balansu bieli.

Czytnik linii papilarnych

Tak jak wspomniałem przy opisywaniu obudowy w smartfonie znalazł się skaner linii papilarnych na pleckach urządzenia. A jak działa? Czy ma dodatkowe funkcje?

Co do działania, to czytnik w Archosie 55 Diamond Selfie nie działa za bardzo rewelacyjnie. Nie raz wystarczy delikatne dołożenie palca żeby odcisk został poprawnie odczytany, ale częściej jednak trzeba troszeczkę mocniej przytrzymać palec na czytniku a nawet spróbować kilkukrotnie, żeby smartfon został odblokowany. Gdy już uda się poprawnie odczytać odcisk to smartfon jest odblokowywany po chwili. Warto zaznaczyć, że skaner w tym urządzeniu jest cały czas aktywny, więc nie mamy potrzeby podświetlania ekranu aby odblokować smartfona.

Jeżeli chodzi natomiast o dodatkową funkcjonalność skanera, to takiej nie udało mi się znaleźć w tym urządzeniu.

Bateria

W Archosie 55 Diamond Selfie została zamontowana bateria o pojemności 3000 mAh. Po jednym ładowaniu jesteśmy w stanie uzyskać około 5 godzin pracy na ekranie gdy korzystamy z WiFi oraz transmisji danych mniej więcej po połowie a jasność ekranu jest ustawiona w okolicach połowy możliwej.  Gdy nie będziemy korzystać z transmisji danych, a tylko z samego WiFi to jesteśmy w stanie ten czas wydłużyć do około 6-6,5 godziny.

System, płynność, multimedia

Archosie 55 Diamond Selfie znalazł się system operacyjny Android 6.0.1 Marshmallow bez żadnej nakładki od producenta.

Smartfon ten działa w oparciu o podzespoły takie jak: procesor Qualcomm Snapdragon 430, grafikę Adreno 505, 4 GB pamięci RAM oraz 64 GB pamięci wbudowanej.

A jak te podzespoły sobie radzą w codziennym użytkowaniu smartfona?

Smartfon podczas normalnego codziennego korzystania sprawdza się całkiem dobrze. Wszystkie aplikacje z których korzystałem na co dzień w tym urządzeniu działały poprawnie, płynnie i żadna aplikacja podczas testów nie dokonała zatrzymania. Przy codziennym użytkowaniu raczej każdy powinien być zadowolony z płynności działania tego smartfona.

W Archosie 55 Diamond Selfie znajdziemy praktycznie czystego Androida, więc nie ma co za bardzo szukać w tym smartfonie dodatkowych ciekawych funkcji i innych dodatków.

Jedynie można wspomnieć, że mamy możliwość uruchomienia aparatu poprzez dwukrotne wciśnięcie klawisza zasilania.

W tym urządzeniu znajdziemy preinstalowane przez producenta takie aplikacje jak: Archos Video, Galeria oraz Pliki.

W systemie znajdziemy pojedyncze słowa lub wyrażenia, które nie zostały przetłumaczone na język polski.

Osoby, które korzystają z Android Pay lub innych aplikacji, które wykorzystują NFC, mogą Archosa 55 Diamond Selfie od razu odrzucić z listy potencjalnych telefonów które mogą kupić, ze względu na to, że nie znalazł się ten moduł w tym urządzeniu.Podsumowanie

Archos 55 Diamond Selfie można aktualnie kupić za około 1 tysiąc złotych. Jest do trochę za dużo jak na to urządzenie, ponieważ smartfon ten nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym. Aparat główny w tym urządzeniu należy do dość przeciętnych, w systemie nie znajdziemy zbytnio dodatkowych funkcji i urozmaiceń. Ponadto skaner linii papilarnych działa bardzo różnie, raz odblokowuje smartfona, raz ma z tym spore problemy. Jedynie pochwalić można aparat frontowy oraz czas pracy na baterii. Jednak patrząc na Archosa 55 Diamond Selfie jako całość to nie zasługuje on na polecenie i warto poszukać innych urządzeń w tej cenie.

A co Wy sądzicie o Archosie 55 Diamond Selfie? Dajcie znać koniecznie w komentarzach. 

[buybox-widget category=”electronics” ean=”0690590033009″]

 

Archos 55 Diamond Selfie

8

BUDOWA

7.5/10

WYŚWIETLACZ

8.5/10

PŁYNNOŚĆ DZIAŁANIA

8.0/10

BATERIA

9.0/10

FUNKCJONALNOŚĆ

7.0/10

Zalety

  • dual SIM
  • obecność skanera linii papilarnych
  • dobry czas pracy na ekranie

Wady

  • brak NFC
  • toporna obudowa, bardzo zbierająca odciski palców
  • brak dodatkowych funkcjonalności w systemie
  • działanie skanera linii papilarnych