Recenzja hybrydy tabletu i konsoli, czyli jak sprawuje się Archos Gamepad 2

Od czasu odpakowania Archosa Gamepad 2 minęło już sporo czasu, przyszedł więc czas na opisanie moich przemyśleń na temat tego urządzenia. Czy ta hybryda tabletu i konsolo do gier jest warta swojej ceny? Czy sprawdza się w codziennym użytkowaniu? Zachęcam do zapoznania się z recenzją.

Specyfikacja techniczna

 • Wyświetlacz: 7-calowy IPS o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli
 • Procesor: czterordzeniowy Rockchip RK 3188 o taktowaniu 1,6 GHz
 • Pamięć RAM: 2 GB
 • Pamięć wbudowana: 16 GB z rozbudową o max 64 GB przy użyciu karty MicroSD
 • Aparat: frontowy 0,3 Mpix
 • Bateria: 5000 mAh
 • Złącza: micro USB, słuchawkowe, mini HDMI, MicroSD
 • Moduły: WI-FI, Bluetooth 4.0
 • System operacyjny: Android 4.2.2 Jelly Bean

Budowa

Archos Gamepad 2 został wykonany niemal w całości z tworzywa sztucznego, który jest wykonany bardzo przyzwoicie. Tył w większości pokrywa teksturowany plastik, który jest miły w dotyku i nie zbiera żadnych odcisków palców. Reszta zaś jest, niestety, wykonana z świecącego tworzywa, bardzo podatnego na „łapanie” odcisków. Na przodzie znajdziemy prawdopodobnie szkło, na którym nie znalazłem jak dotąd ani jednej rysy. Oprócz szklanej pokrywy wyświetlacza, na froncie znajdziemy kilka przycisków funkcyjnych, które są stworzone stricte do ułatwienia nam gry. Przyznam, że są one bardzo wygodne i wykonane dość porządnie. Oprócz nich swoje miejsce znalazły dwa głośniki, a nad wyświetlaczem soczewka aparatu.

 

DSC07529 DSC07535 DSC07517 DSC07528 DSC07532

Od góry znajdziemy slot na kartę MicroSD, złącze mini HDMI, gniazdo słuchawkowe oraz port micro USB. Małą uwagę mam co do spasowania całości obudowy. Naciskając na jakąś część obudowy nie trudni jest usłyszeć, że tworzywo wydaje dość nieprzyjemny dźwięk. Sporą wadą jest również bardzo mocne nagrzewanie się urządzenia, szczególnie na tyle. Podczas przede wszystkim grania, ale również po kilkuminutowym korzystania z przeglądarki internetowej, tablet wręcz parzy w ręce, co nie jest zbyt przyjemne.

Wyświetlacz

W Archosie Gamepad 2 znajdziemy 5-calowy wyświetlacz IPS, który może poszczycić się rozdzielczością na poziomie 1280 x 800 pikseli. Przyznam szczerze, że jest to całkowicie wystarczająca przekątna do komfortowego grania, czy przeglądania stron internetowych. Co do jasności nie mam żadnych zastrzeżeń. Jest ona na tyle wysoka, że ekran jest czytelny w słoneczny dzień, a jednocześnie możemy go przyciemnić na tyle, że nie „oślepi” nas, gdy chcemy na przykład obejrzeć jakiś film w nocy. Oczywiście mamy możliwość włączenia automatycznej jasności ekranu w zależności od aktualnych warunków oświetleniowych. Kąty widzenia też są bardzo przyzwoite. Chcąc używać urządzenia przechylając w którąś stronę nie musimy się obawiać, że wyświetlane treści będą nieczytelne. Jedyne zastrzeżenie mogę mieć do intensywności kolorów. Testowany przeze mnie Archos Gamepad 2 wyświetla dość blade, mało naturalne kolory.

System i multimedia

Archos Gamepad 2  został wyposażony w system operacyjny Android w wersji 4.2.2 Jelly Bean. Jest to niestety już nieco przestarzały system, wiec nie możemy korzystać z wszystkich funkcji znanych z wyższych wersji Androida. Najbardziej brakuje mi możliwości wysunięcia paska powiadomień w każdej aplikacji, co w jest zazwyczaj możliwe po podwójnym przeciągnięciu od góry wyświetlacza. Przydałoby się również lekkie odświeżenie oprawy graficznej interfejsu.

System w Archosie Gamepad 2 jest niemal „czystym” Androidem. W tablecie znajdziemy jedynie kilka dodatków od producenta, które są niezbędne do używania przycisków funkcyjnych. Niestety w samym systemie nie mamy zbyt wielu dodatków. Najciekawszą, jak dla mnie, aplikacją jest Game Zone, w którym znajdziemy całą masę gier dostosowanych pod dedykowane przyciski, z podziałem na kilka kategorii. Po wybraniu interesującej nas gry zostajemy przeniesieni do sklepu Google Play. Niestety niektóre z nich nie są dostępne do pobrania, ponieważ wyskakuje błąd o nieistniejącej aplikacji.

Bardzo podoba mi się możliwość ustawieniu kilku profili użytkowników. W taki sposób jestem w stanie posiadać jedno konto tylko dla siebie, a drugie dla innych osób, które od czasu do czasu chciałyby skorzystać z mojego urządzenia. Muszę przyznać, że przechodzenie między poszczególnymi profilami odbywa się bardzo szybko i prawie w ogóle nie musimy czekać na przeładowanie.

Jeśli chodzi o stabilność i płynność systemu to jestem nieco rozczarowany. Kilka, jeśli nie kilkanaście razy zdarzyło mi się, że system, podczas poruszaniu się po pulpicie po prostu „nie wyrabiał”. Widoczne były klatkowania, a nawet czasem przeładowania interfejsu. Co do płynności przeglądarki internetowej to, że tak powiem, niczego „nie urywa”.  Strony ładują się z przeciętną prędkością, a przewijanie treści nie jest zbyt szybkie, powiedziałbym wręcz, że przeglądarka nie pozwala na komfortowe przeglądanie internetu…

W systemie brakuje mi bardzo, jak z resztą w większości urządzeń, multizadaniowości. Na 7-calowym wyświetlaczu myślę, że podział ekranu na dwie części, by korzystać z dwóch aplikacji lub chociaż wyskakujące, chociaż podstawowe programy, byłyby mile widziane.

Archos Gamepad 2 to prawdziwie multimedialny tablet. Dzięki umieszczonym po bokach wyświetlacza, ale również na górnej krawędzi przyciskom mamy możliwość bardzo wygodnego grania w gry. Przez czas, kiedy urządzenie było u mnie na testy szczególnie upodobałem sobie gry wyścigowe, przede wszystkim Asphalt 8. Muszę przyznać, że gry charakteryzują się na prawdę bardzo dużą płynnością i podczas ponad dwóch tygodni tylko raz zdarzyło się, że tablet nie poradził sobie z jakąś grą i po prostu „złapał ścinkę”. Powtarzam jednak, takie coś zdarzyło się tylko raz, w pozostałych przypadkach nie mogłem narzekać na brak płynności w grach.

Według producenta Archos Gamepad 2 odtwarza następujące formaty filmów: H.264 HD (do 1080p, 30fps), MPEG-42 HD (do 1080p, 30fps), AVI, MP4, MOV, 3GP, MPG, PS, TS, MKV, FLV oraz pozwala na uruchomienie muzyki w formatach: MP3, WAV (PCM/ADPCM), AAC3, AAC+ 5.13, OGG Vorbis, FLAC. Oprócz tego urządzenie pozwala otworzyć grafiki o rozszerzeniach: JPEG, BMP, PNG, GIF.

Jeśli chodzi natomiast o wbudowane głośniki to grają one przyzwoicie. Głośność jest zadowalająca, a jakość odtwarzanych dźwięków, według mnie, jest bardzo dobra. Zastanawia mnie jednak jedna rzecz. Gdy całkowicie wyciszymy dźwięki z tabletu, to klikając w dowolne miejsce na ekranie, głośniki zaczynają wydawać mało przyjemny, syczący dźwięk. Nie jest on zbyt głośny (słychać go tylko, gdy jest w miarę cicho), ale nie zmienia to faktu, że jednak jest i czasem może irytować.

Jeśli chodzi o programy benchmarkowe, to Archos Gamepad 2 zdobył w poszczególnych programach następującą ilość punktów

 • AnTuTu – 25074 pkt
 • Velamo: przeglądarka – 1763 pkt; Multicore – 1157; Metal 624 pkt
 • 3DMark: IceStorm – 2696 pkt; IceStorm Extreme – 2836; IceStorm Unlimited – 3982 pkt
 • NenaMark 1: 57,8 fps
 • NenaMark 2: 57,8 fps
 • Quadrant: 5227 pkt

Komunikacja

Z modułów, które mogą służyć do komunikacji, w Archosie znajdziemy jedynie moduł Bluetooth oraz WI-FI. Jeśli chodzi o pierwszy, to nie mam totalnie żadnych zastrzeżeń. Pliki przesyłają się na prawdę błyskawicznie, tak samo szybko możemy odbierać jakieś dane wysyłane z innego urządzenia. W kwestii WI-FI mogę powiedzieć tyle, że będąc blisko routera pliki pobierają się na prawdę szybko. Używając jednak tabletu w innym pokoju, w którym routera nie mamy, musimy się uzbroić w nieco więcej cierpliwości.

Aparat

W Archosie Gamepad 2 znajdziemy dość przeciętną kamerkę na froncie urządzenia, o matrycy zaledwie 0,3 Mpix. Zdjęcia wykonywane tą soczewką nie są zbyt dobrej jakości, dodatkowo obraz jest bardzo przybliżony. Żeby zrobić zdjęcie całej twarzy musiałem wystawić swoje ręce jak tylko daleko się dało. Na tyle niestety zabrakło jakiegokolwiek aparatu. Jeśli chodzi o aplikację do obsługi kamerki, jest ona dość standardowa, jak na urządzenie z „prawie czystym” Androidem przystało. Oprócz wykonania zdjęcia, możemy oczywiście nagrać film. Teoretycznie dostępna jest również funkcja wykonania zdjęcia panoramicznego, w praktyce jednak, chcąc wykonać takie zdjęcie, wyskakuje nam komunikat, że aplikacja aparat została zatrzymana. Poniżej znajdziecie kilka przykładowych zdjęć.

Akumulator

Akumulator w Archosie Gamepad 2 to na prawdę coś wspaniałego. Tablet, podczas grania z wyłączonym WI-FI oraz z minimalną jasnością ekranu był w stanie wytrzymać aż 8 godzin. Moim zdaniem jest to świetny wynik. Czas ten skraca się jednak, gdy ustawimy najwyższą jasność wyświetlacza, oraz włączymy całkowitą synchronizację z siecią. Wtedy tablet wytrzymuje mniej więcej 3 godziny ciągłej pracy. Taki wynik jest już dość przeciętny…

Podsumowanie

Po ponad dwóch tygodniach, odkąd Archos Gamepad 2 jest u mnie w domu uważam, że jest to na prawdę bardzo dobre urządzenie. Przede wszystkim tablet ten jest wręcz idealny do grania w gry, dzięki dedykowanym do tego przyciskom. Urządzenie nadaje się również bardzo dobrze do korzystania ze wszystkich portali społecznościowych, do pisania (przyznam szczerze, że większość tej recenzji została napisana właśnie na Archosie) oraz do oglądania filmów. Jedynie co, to jestem zawiedziony płynnością systemu przy przewijaniu stron na ekranie głównym oraz działaniem przeglądarki internetowej, która czasem potrzebuje trochę czasu, by załadować, czy przewinąć jakąś stronę. Jednak jeśli szukacie urządzenia stworzonego typowo do gier, to z czystym sercem mogę polecić Archosa Gamepad 2. Sporym minusem jest jednak ograniczona dostępność urządzenia w Polsce. Niestety w chwili obecnej nie ma żadnego sklepu, w którym można by zakupić taki sprzęt. Udało mi się jedynie dowiedzieć, że w najbliższym czasie tablet wróci na półki sklepowe, nie znam jednak dokładnej daty…

Dajcie znać co Wy sądzicie o takim urządzeniu. Poniżej oczywiście znajdziecie film z recenzją opisywanego przeze mnie urządzenia.

Archos Gamepad 2

7.7

Wygląd

7.0/10

Wykonanie

6.0/10

Płynność systemu

6.5/10

Płynność gier

10.0/10

Bateria

9.0/10

Zalety

 • Bateria
 • Płynne działanie gier
 • Komfortowe granie

Wady

 • Mała płynność systemu (szczególnie pulpit)
 • Wolno działająca przeglądarka internetowa
 • Słabo działające WI-FI
 • Słaby aparat