Czy warto kupić Archos Diamond Alpha? / Recenzja

Archos Diamond Alpha to dość ciekawa i ładnie wyglądająca propozycja smartfonu, ale czy jest on wart uwagi? Czy warto wziąć go pod uwagę przy wybieraniu nowego smartfonu? Tego oraz wiele więcej o tym urządzeniu dowiesz się z recenzji! 

Wideo z recenzją

Obudowa

Obudowa Archosa Diamond Alpha została wykonana z metalu oraz rzecz jasna ze szkła na przodzie urządzenia. Jeżeli chodzi o szkło to jest to Corning Gorilla Glass 3. Na pleckach urządzenia jedynie znajdziemy dwie wstawki z tworzywa sztucznego. Całość obudowy została wykonana bardzo dobrze, wszystko jest dobrze spasowane, nic nie skrzypi ani nie trzeszczy, jedynie delikatne dźwięki wydają klawisze zasilania i głośności.

Na tyle urządzenia znalazły się dwie soczewki aparatu głównego, które zostały umieszczone w elipsie ze szkła. Ten element na pleckach jest ładnie eksponowany przez czerwony metal na krawędziach tego szkiełka. Poza tym na tyle znalazła się dioda doświetlająca LED, skaner linii papilarnych oraz logo producenta.

Na górnej krawędzi tego urządzenia znalazło się złącze słuchawkowe oraz mikrofon, na przeciwległej krawędzi producent zaś umieścił złącze USB typu C, a w jego sąsiedztwie w wycięciach głośnik multimedialny oraz drugi mikrofon.

Archos Diamond Alpha / fot. Kacper Żarski

Tacka na dwie karty nanoSIM lub jedną nanoSIM i jedną microSD znalazła się na lewej krawędzi smatfonu, na prawej zaś umieszczone zostały przyciski głośności i przycisk zasilania.

Przód Archosa Diamond Alpha to przede wszystkim wyświetlacz o przekątnej 5,2 cala, który jest w rozdzielczości Full HD. Kolory oraz kąty widzenia są na zadowalającym poziomie, złego słowa również nie można powiedzieć o poziomach jasności wyświetlacza.

W górnej części przodu urządzenia znalazła się kamerka do selfie, głośnik do rozmów oraz podstawowe czujniki. Pod wyświetlaczem zaś umieszczone zostały dotykowe, podświetlane przyciski funkcyjne. Przycisk ostatnich aplikacji oraz wstecz to tylko mały świecący punkt, jednak przycisk Home to już trochę większy świecący okrąg. Klawisz Home dodatkowo służy w tym urządzeniu za diodę powiadomień, gdy mamy jakieś powiadomienie okrąg ten będzie pulsować.

Aparat

W Archosie Diamond Alpha został zamontowany aparat główny, który składa się z dwóch matryc, jedna i druga jest o rozdzielczości 13 megapikseli – jedna jest monochromatyczna a druga kolorowa. Aparat ten posiada przysłonę 2,2 oraz autofocus. Przedni aparat zaś ma matrycę o rozdzielczości 16 megapikseli oraz przysłonę 2,0. Przy pomocy tego urządzenia możemy nagrywać aparatem głównym filmy w rozdzielczości 4K.

Zdjęcia wykonane aparatem głównym na pierwszy rzut oka nie należą do najgorszych, są dość ostre, szczegółowe i mają poprawne kolory. Jednak, gdy przybliżmy trochę zdjęcie dojrzymy, że zdjęcie już nie jest takie ostre, pojawiają się szumy i poszarpane krawędzie.  Ale ogólnie aparat dobrze sobie radzi z wykonywaniem zdjęć, bez problemu również aplikacja aparatu radzi sobie z wyostrzeniem w wybranym przez nas miejscu.

Aplikacja aparatu w Archosie Diamond Alpha ma trochę ciekawych funkcji ale ze względu, że tłumaczenie nakładki systemowej jest słabe, to nad niektórymi funkcjami się trzeba zastanowić do czego służą.

Dla aparatu głównego mamy dostępne takie tryby jak zdjęcie, wideo, portret, pro oraz camera-family. W trybie camera-family znajdziemy jeszcze kilkanaście innych trybów, np: wielokrotna ekspozycja, wolna migawka, gwiazdy, film poklatkowy, zwolnione tempo, makrofotografia.

Korzystając z aparatu frontowego możemy użyć trybu zdjęcie, portret lub wideo. Pozostałe tryby nie są obsługiwane przez przednią kamerkę.

 

Czytnik linii papilarnych

Skaner linii papilarnych w tym urządzeniu nie należy do perfekcyjnych ale można powiedzieć, że działa całkiem w porządku. W większości przypadków rozpoznaje palec bez żadnego problemu, ale zdarzają się sytuacje, że nie może rozpoznać odcisku, gdzie chwilę wcześniej ten sam odcisk był rozpoznany od razu. Warto zauważyć, że możemy w ustawieniach wybrać czy czytnik jest aktywny, więc nie ma konieczności podświetlania ekranu, czy chcemy najpierw podświetlić a dopiero odblokować urządzenie. Jeżeli chodzi zaś o szybkość odblokowania urządzenia od poprawnego rozpoznania odcisku to tutaj bywa różnie, na ogół trwa to kilka chwil, ale bywa też tak, że myśli trochę dłużej niż większości przypadków.

Do dodatkowej funkcjonalności czytnika linii papilarnych na pewno można zaliczyć odblokowywanie aplikacji, które zostały przez nas zablokowane przed przypadkowym dostępem niepowołanych osób. Ponadto można skaner wykorzystać do wykonywania zdjęć oraz robienia zrzutów ekranu.

Bateria

Archos Diamond Alpha został wyposażony w akumulator o pojemności 2950 mAh. Bateria ta pozwala na uzyskanie około 4-4,5 godziny pracy na ekranie w trybie mieszanym, czyli mniej więcej po połowie WiFi i transmisja danych, zaś jasność ekranu na połowie możliwej. Gdy mamy możliwość korzystania cały czas z WiFi to ten czas może ulec wydłużeniu nawet do około 5-5,5 godziny. A korzystając z samej transmisji danych jesteśmy wstanie osiągnąć 3-3,5 godziny pracy na ekranie.

System, płynność, multimedia

Archosie Diamond Alpha został zainstalowany system operacyjny Android 6.0.1 Marshmallow z nakładką systemową nubia Ul V4.0. Jak na smartfon, który miał swoją premierę w III kwartale 2017 roku to umieszczenie w nim Androida 6.0.1 Marshmallow można uznać za jakieś nieporozumienie.

Smartfon działa w oparciu o procesor Qualcomm Snapdragon 652 taktowany zegarem 1.8 GHz, grafikę Adreno 510 oraz 4 GB pamięci RAM. W urządzeniu tym została umieszczona pamięć wbudowana o pojemności 64 GB, którą możemy rozbudować kartą microSD (karta do 256 GB).

Archos Diamond Alpha działa w miarę płynnie, nic się nie przycina. Warto jednak zauważyć, że smartfon pomimo, że ma 4 GB pamięci to i tak potrafi zamykać aplikacje działające w tle czy np. po włączeniu karty w chromie potrafią się przeładować.

Wśród aplikacji i funkcji, które znalazły się w Archosie Diamond Alpha, warto zwrócić uwagę na:

 • możliwość wybrania układu pulpitu – czy będzie 4×5 czy 5×5 ikonek na pulpicie;
 • aktywne krawędzie, czyli gesty na krawędziach, które wywołują różne działania:
  • przytrzymanie krawędzi i przeciągnięcie do środka podwala na przejście do innego pulpitu,
  • przeciągnięcie w górę lub dół po krawędzi w zależności od wybranej przez nas opcji pozwoli przełączyć pomiędzy aplikacjami w tle, bądź uruchomi  konkretną aplikację, którą wcześniej wybraliśmy dla danego ruchu;
  • przeciągnięcie dwukrotnie po krawędzi spowoduje zamknięcie aplikacji działających w tle,
  • przeciągnięcie równocześnie po obu krawędziach umożliwia regulację jasności wyświetlacza,
  • dwukrotne tapnięcie na krawędzi działa przycisk wstecz;
 • możliwość podzielenia ekranu na pół, dzięki czemu możemy korzystać z dwóch aplikacji równocześnie;
 • opcję zmiany miejscami klawiszy wstecz i ostatnie aplikacje;
 • gesty dotykowe, które pozwalają na:
  • zablokowanie urządzenia gdy zakryjemy dłonią przód smartfonu,
  • wykonanie zrzutu ekranu po przeciągnięciu trzema palcami po ekranie w górę,
  • przełączanie się pomiędzy otwartymi aplikacjami przeciągając palcami po ekranie trzema palcami w lewo lub prawo;
 • klonowanie aplikacji, czyli możemy mieć dwie aplikacje z różnymi kontami. Niestety ten smartfon nie pozwala na sklonowanie dowolnej aplikacji;
 • możliwość zablokowania aplikacji przed przypadkowym wejściem do nich osób niepowołanych.

Trzeba zaznaczyć, że wiele rzeczy w systemie tego smartfona jest słabo przetłumaczona lub w ogóle, bywają miejsca, że trzeba się chwilę dłużej zastanowić co to za funkcja w wyniku złego tłumaczenia.

W Archosie Diamond Alpha znalazło się NFC, więc płatności za pomocą telefonu są jak najbardziej możliwe. Jednak trzeba zwrócić uwagę, że NFC w tym urządzeniu działa dość przeciętnie, wielokrotnie mi się zdarzyło, że po prostu nie mogłem dokonać płatności telefonem. W aplikacji Google Pay za to pojawiały się komunikaty coś nie nie działa, spróbuj dołożyć telefon jeszcze raz.


Podsumowanie

Archos Diamond Alpha aktualnie można kupić za około 1,5 tysiąca złotych.

Patrząc na cenę tego urządzenia należy się zastanowić, czy Archos Diamond Alpha jest wart naszej uwagi. Przyczynia się do tego przede wszystkim to, że jest to dość nowy smartfon, a posiada nadal dość starego Androida. Kolejną wadą tego urządzenia jest dość słabo przetłumaczona nakładka systemowa, a w wielu miejscach jest ona w ogóle nie przetłumaczona.

Zaletą na pewno jest dość funkcjonalna nakładka systemowa, która daje sporo dodatków. Skaner linii papilarnych pomimo, że nie działa zawsze perfekcyjnie, aparaty, design wykonania smartfona, czy działanie systemu również w jakimś stopniu można uznać za zalety tego urządzenia.

Jednak za tą ceną, spokojnie kupimy smartfona, który będzie dawał nam więcej możliwości.

Dajcie znać w komentarzach co Wy sądzicie o tym urządzeniu!

Archos Diamond Alpha

1499
8.2

Ogólna ocena

8.2/10

Zalety

 • Płynnie działający system
 • Całkiem dobre aparaty
 • Wydajny akumulator
 • USB typu C
 • Obecność NFC

Wady

 • Stary system operacyjny
 • Słabe działanie NFC
 • Przeciętne przetłumaczenie nakładki systemowej