Oppo A9 2020 / fot. Kacper Żarski

Recenzja Oppo A9 2020 – świetny smartfon za mniej niż 1000 złotych! ??

Zapraszam na recenzję Oppo A9 2020. W swojej cenie jest to solidna propozycja dobrego smartfona, jednak z kilkoma drobnymi niedociągnięciami. Co warto wiedzieć o tym smartfonie? Jak sprawdza się w codziennej pracy? Czy warto go kupić? O wszystkim co ważne przeczytacie w tym teście!

Wideo z recenzją Oppo A9 2020

Obudowa

Do wykonania obudowy Oppo A9 2020 producent wykorzystał szkło, które znalazło się na przodzie oraz tyle urządzenia. Użyty został również metal, który posłużył do wykonania ramek smartfonu. Całość obudowy prezentuje się bardzo elegancko a dodatkowo wygląda na dość solidną.

Oppo A9 2020 / fot. Kacper Żarski
Oppo A9 2020 / fot. Kacper Żarski

Na tyle smartfonu umieszczono aparat główny. Jest on zlokalizowany w szklanej wstawce, która niestety znacznie odstaje od obudowy. Ponadto na tyle znalazł się delikatnie zagłębiony skaner linii papilarnych. Zagłębienie to ułatwia odnalezienie skanera co sprawia, że korzystanie z niego jest bardziej komfortowe. Po za tymi elementami jest jeszcze dioda doświetlająca, logo producenta oraz klika symboli i oznaczeń.

Oppo A9 2020 / fot. Kacper Żarski
Oppo A9 2020 / fot. Kacper Żarski

Na prawej krawędzi swoje miejsce znalazł klawisz zasilania, natomiast na przeciwległym boku umieszczono przyciski głośności oraz tackę na karty. We wspomnianej tace można umieścić dwie karty nano sim oraz jedną mircoSD w tym samym czasie.

Od góry Oppo A9 2020 nie znalazły się żadne elementy. Złącze słuchawkowe oraz złącze zasilania w postaci USB typu C umiejscowione zostały na dolnej krawędzi smartfonu. Dodatkowo ja ten krawędzi jest jeszcze głośnik multimedialny oraz mikrofon.

Na froncie Oppo A9 2020 umieszczono wyświetlacz o przekątnej 6,5 cala i rozdzielczości 720 na 1600 pikseli. Wokół wyświetlacza są stosunkowo wąskie ramki, jedynie dolna jest minimalnie szersza. Od góry ekranu umieszczono wcięcie w którym swoje miejsce znalazła kamerka do selfie, a nad nią głośnik do rozmów. Głośnik ten jest równocześnie drugim głośnikiem multimedialnym.

Oppo A9 2020 / fot. Kacper Żarski
Oppo A9 2020 / fot. Kacper Żarski

Głośniki w tym smartfonie grają bardzo dobrze, jakość odtwarzanych multimediów jest znakomitym poziomie, co zdecydowanie zasługuje na pochwałę.


System i działanie

W Oppo A9 2020 zainstalowany został system operacyjny Android 9 Pie, który został wzbogacony nakładką producenta. Nakładka ta zmienia trochę wygląd systemu a dodatkowo rozbudowuje go o dodatkowe funkcje.

Oppo A9 2020 / fot. Kacper Żarski
Oppo A9 2020 / fot. Kacper Żarski

I można wspomnieć o takich dodatkach jak:

 • regulacja kolorów wyświetlacza,
 • filtr światła niebieskiego,
 • tryb ciemny,
 • inteligentny pasek boczny – wysuwane okienko z ikonkami szybkiego dostępu,
 • Gesty i ruchy:
  • gesty na wyłączonym ekranie:
   • Stuknij dwukrotnie aby włączyć ekran,
   • Narysuj O, aby włączyć aparat,
   • Narysuj V aby włączyć latarkę,
   • Sterowanie muzyką – narysuj || pauza, < > przełącz utwór
  • Podnieś aby włączyć ekran,
  • 3-palcowy zrzut ekranu.
 • cyfrowy dobrostan,
 • klonowanie aplikacji – ale można sklonować jedynie takie aplikacje jak: Facebook, Instagram, Messenger oraz Skype,
 • przestrzeń gier.


Płynność działania systemu w Oppo A9 2020 jest na zaskakująco wysokim poziomie. Aplikacje są uruchamiane szybko i długo utrzymywane w pamięci, ponadto aplikacje się nie zamykają samoczynnie. Wszystko to sprawia, że korzysta się z tego smartfonu bardzo komfortowe na co dzień.

Moduły łączności działają prawidłowo, WiFi, transmisja danych czy połączenia telefoniczne przebiegają bez żadnych problemów. Warto również wspomnieć, że Oppo A9 2020 zostało wyposażone w moduł NFC dzięki czemu możemy dokonywać płatności zbliżeniowych tym urządzeniem podczas zakupów w sklepach. Moduł ten działa prawidłowo i podczas testowania smartfonu nie doświadczyłem żadnych problemów z dokonywaniem płatności w ten sposób.

Oppo A9 2020 / fot. Kacper Żarski
Oppo A9 2020 / fot. Kacper Żarski

Jeżeli chodzi natomiast o podzespoły tego urządzenia to mamy do dyspozycji procesor Snapdragon 665, grafikę Adreno 610, 4 GB pamięci RAM oraz 128 GB pamięci wbudowanej, którą można dodatkowo rozszerzyć przy pomocy karty pamięci.

Odblokowywanie Oppo A9 2020

Oppo A9 2020 można między innymi odblokowywać przy pomocy skanera linii papilarnych czy też przy użyciu rozpoznawania twarzy.

Oppo A9 2020 / fot. Kacper Żarski
Oppo A9 2020 / fot. Kacper Żarski

Skaner linii papilarnych jest cały czas aktywny więc nie musimy podświetlać ekranu aby móc odblokować urządzenie. Rozpoznawanie twarzy zaś staje się aktywne po podniesieniu telefonu do góry, gdy uaktywnimy taką opcję w ustawieniach. Jedno i drugie rozwiązanie działa dość szybko i bez problemu rozpoznaje odcisk palca czy twarz. Korzystanie z jednej czy drugiej opcji pozwala na szybkie i komfortowe dostanie się do smartfonu.

Bateria

Smartfon jest zasilany akumulatorem o pojemności 5000 mAh. Pozwala on na uzyskanie około 8-9 godzin pracy na ekranie korzystając po mniej więcej połowie z transmisji danych i sieci WiFi.

Wykorzystując samo WiFi do łączenia się Internetem uzyskamy nawet około 11 godzin. Czas ten spadnie do około 7 godzin gdy będziemy używać transmisji danych a ekran będzie miał większy poziom podświetlenia.

Aparaty

Aparat główny składa się z 4 matryc, który pozwala na wykonywanie zdjęć z wykorzystaniem szerokiego kąta 119 stopni a dodatkowo zastosowano tryb Night Mode 2.0 aby poprawić jakość zdjęć nocnych.

Oppo A9 2020 / fot. Kacper Żarski
Oppo A9 2020 / fot. Kacper Żarski

Wspomniane matryce mają rozdzielczość:

 • 48 megapikseli i przysłonę F/1.8,
 • 8 megapikseli i przysłonę F/2.25,
 • 2 megapiksele i przysłonę F/2.4,
 • 2 megapiksele i przysłonę F/2.4.

Aparaty te zostały tak skomponowane aby pozwalały na wykonywanie fotografii w każdych warunkach. A jak to się przekłada na faktyczną jakość wykonywanych fotografii?

Zdjęcia na ogół są dobrej jakości, są szczegółowe, mają ładne kolory. Fotografie z użyciem szerokiego kąta powodują utratę szczegółowości. Nocne zdjęcia również są przeciętnej jakości, światła na nich niestety się rozczepiają i są mało ostre. Przy zdjęciach makro pojawia się problem przy wyostrzaniu, ponieważ aparat nie zawsze chce odpowiednio tego dokonać.

Ogólnie aparat sobie dobrze, jednak w tej cenie urządzenia można znaleźć smartfony, które sobie lepiej radzą z wykonywaniem zdjęć.

Przechodząc natomiast do kamerki do selfie to mamy do dyspozycji aparat o rozdzielczości 16 megapikseli z przysłoną F/2.0. Kamerka ta sprawdza się całkiem dobre, charakteryzują się szczegółowością i naturalnymi kolorami.

Podsumowanie

Oppo A9 2020 można kupić w oficjalnej dystrybucji za około 1 tysiąc złotych. Za tę cenę jest to urządzenie warte uwagi, ponieważ działa bardzo płynnie, akumulator ma rewelacyjny, który w większości przypadków pozwala na około dwa dni pracy. Ponadto mamy świetnie działające moduły łączności. Jest moduł NFC, który perfekcyjnie się sprawdza w codziennym użytkowaniu.

Oppo A9 2020 / fot. Kacper Żarski
Oppo A9 2020 / fot. Kacper Żarski

Warto również pamiętać o zastosowanych rozwiązaniach do odblokowywania smartfona – skaner linii papilarnych i rozpoznawanie twarzy – które pozwalają na szybkie i komfortowe dostanie się do urządzenia.

Nie zabrakło również złącza słuchawkowego czy niehybrydowego dualSIM. Warto wspomnieć, że producent dołącza elastyczne przezroczyste etui oraz nakleja na ekran folię ochroną.

Oppo A9 2020 / fot. Kacper Żarski
Oppo A9 2020 / fot. Kacper Żarski

Jak każdy sprzęt i ten musi mieć jakieś słabe strony. W tym wypadku aparaty mogłyby nieco lepsze, ponieważ wykonywane zdjęcia nie są najlepszej jakości.


Ogólnie Oppo A9 2020 jest ciekawą propozycją smartfonu, którą można wziąć pod uwagę przy poszukiwaniu nowego telefonu.

Daj znać w komentarzach co Ty sądzisz o tym smartfonie! Czy zdecydował/a byś się go kupić czy jednak wybrał/a byś coś innego?

Aktualna cena:

Oppo A9 2020

8.6

Działanie

9.5/10

Aparat

7.5/10

Ekran

8.0/10

Bateria

9.5/10

Zalety

 • Płynność działania
 • Szybkie rozpoznawanie twarzy i skaner linii papilarnych
 • NFC, niehybrydowe DualSIM, złącze słuchawkowe
 • Etui i folia w zestawie
 • Bateria

Wady

 • Aparat mógłby robić nieco ładniejsze zdjęcia
 • Dla niektórych - wcięcie w ekranie
 • Brak wodoodpornej obudowy
 • Rozdzielczość ekranu