SodaStream Terra, SodaStream Art, SodaStream Duo, saturatory do wody / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Co musisz wiedzieć o saturatorach SodaStream oraz syropach? Porównanie ekspresów Terra, Art i Duo ??

Jeśli pijecie dużo wody gazowanej lub napojów, powinniście poznać SodaStream. To saturatory do wody, które zamieniają wodę niegazowaną w gazowaną. Wszystko za pomocą kilku wciśnięć przycisku lub dźwigni, bez żadnego dodatkowego zasilania. Co więcej, do takiej wody możemy dolać dedykowane syropy i w prosty sposób uzyskać napoje, takie jak Pepsi, 7up, Mirinda czy od Lipton Ice Tea z bąbelkami. Ciekawi szczegółów? Który ekspres SodaStream wybrać – SodaStream Terra, SodaStream Art czy SodaStream Duo? Jakie są różnice między urządzeniami SodaStream? Zapraszam na test!

Wideorecenzja

Czym jest SodaStream?

SodaStream to saturator do wody, który pozwala w prosty sposób zamienić zwykłą wodę w gazowaną. Całość przebiega w bardzo prosty sposób, ponieważ wystarczy wcisnąć przycisk na obudowie, a gaz z zamontowanej na tyle butli od razu nagazuje wodę w butelce. Najbardziej istotne jest jednak to, że wcale nie potrzebujemy dostępu do prądu czy chociażby baterii!

Ekspresy SodaStream działają całkowicie samodzielnie i jeden cylinder z gazem spokojnie pozwoli na uzyskanie około 60 litrów wody gazowanej. Co więcej, takie butle w prosty sposób możemy wymienić w jednym z ponad 800 autoryzowanych punktów lub nawet przez Internet przy pomocy kuriera. Na ten moment w ofercie znajdziemy trzy modele expresów SodaStream: Art, Terra oraz Duo.

Saturatory do wody SodaStream Terra, SodaStream Art, SodaStream Duo / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Czym wyróżnia się SodaStream Art?

SodaStream Art już na pierwszy rzut oka jest modelem o wyjątkowej budowie. Jest tak dlatego, że w odróżnieniu od pozostałych ekspresów, tutaj gaz do wody podajemy poprzez naciśnięcie dźwigni umieszczonej z boku. Dzięki niej sprzęt też zyskuje retro charakter, który może świetnie wpasować się w wiele wnętrz. Dodatkowo całość ma zgrabne wymiary, przez co nie zajmuje zbyt dużo miejsca i zmieści się nawet w mniejszych pomieszczeniach.

W opakowaniu, poza samym ekspresem, znajdziemy instrukcję obsługi, jedną butelkę w kolorze ekspresu wraz z zakrętką oraz butlę z gazem. Mamy więc wszystko, co potrzebne do korzystania z urządzenia.

Aby móc zacząć gazować wodę, musimy zamontować cylinder z gazem w obudowie. W tym celu zdejmujemy zabezpieczenie na cylindrze oraz otwieramy tylną część obudowy ekspresu. Mamy tam specjalny zaczep Quick Connect, który pozwala na szybkie zamontowanie butli. Wystarczy podnieść dźwignię do góry, wsunąć nabój w zaczep, następnie nacisnąć dźwignię do dołu i całość jest praktycznie gotowa do użytku. Wystarczy już tylko zamknąć obudowę, napełnić butelkę wodą do linii zaznaczonej na butelce i umieścić ją na przodzie ekspresu.

A jak to zrobić? Najpierw musimy pociągnąć do siebie uchwyt na butelki przy pomocy specjalnego elementu. Następnie wsuwamy butelkę w górny zatrzask i dopychamy całość w stronę ekspresu. Nie musimy tutaj nic wkręcać czy przytrzymywać, całość jest skonstruowana tak, żeby jak najłatwiej dało się uzyskać wodę gazowaną. Teraz wystarczy już tylko nacisnąć dźwignię od boku, przytrzymać przez około sekundę, a następnie ją puścić.


Czynność powtarzamy od 3 do 5 razy, w zależności od tego, jak mocno gazowaną wodę chcemy uzyskać. Na koniec odciągamy butelkę do siebie i wysuwamy całość do dołu. No i mamy już butelkę gazowanej wody. W zestawie otrzymujemy butelkę o pojemności 1 litra, jednak realnie wlewamy tutaj 840 ml wody. Musi zostać trochę miejsca, żeby podczas gazowania, woda nie wylała się z butelki. Poza tym pozostałe miejsce możemy uzupełnić syropami smakowymi, o których nieco później.

SodaStream Art w trakcie bąbelkowania / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

SodaStream Art jest dostępny w czterech kolorach, czyli czarnym, białym, niebieskim oraz czerwonym. Do tego modelu będą pasowały butelki litrowe, ale także mniejsze, o pojemności pół litra. Możemy je dokupić osobno, jednak czasami też można trafić na promocję, w ramach której w zestawie dostajemy dodatkowe butelki gratis albo w niższej cenie.

Najtańszy sposób na gazowaną wodę w domu – SodaStream Terra

SodaStream Terra wyróżnia się prostą, jednolitą obudową w całości z tworzywa sztucznego. Bez dodatkowej dźwigni od boku, dzięki czemu całość zajmuje jeszcze mniej miejsca. Jest to najbardziej ekonomiczny, podstawowy model, ale dalej zachowujący takie same możliwości przygotowywania wody gazowanej.

Tak samo w opakowaniu otrzymujemy instrukcję obsługi, ekspres do wody gazowanej, butelkę z zakrętką oraz pełny cylinder z gazem. Identycznie jak w modelu Art, tutaj też całość działa bez zasilania. Podobnie wygląda również sposób montażu butli.

Sam proces gazowania wody jest już delikatnie inny i polega na wciskaniu przycisku na górze obudowy. Wystarczy tak samo od 3 do 5 jednosekundowych wciśnięć i gazowana woda jest gotowa do spożycia.

SodaStream Terra w trakcie korzystania / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Ekspres SodaStream Terra jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych, czyli w czarnym i białym kolorze. Pasują do niego tak samo litrowe oraz półlitrowe butelki.

SodaStream Duo ze szklaną karafką na wodę

SodaStream Duo to najdroższy, ale też najbardziej elegancki i najmocniej „bajerancki” model. Wygląda totalnie inaczej, jest świetnie wykonany i czuć, że mamy tutaj do czynienia ze sprzętem klasy premium. Jest tak głównie dlatego, że nie umieszczamy tutaj już butelki od góry, korzystając z zaczepów i specjalnych uchwytów. Tutaj mamy metalową osłonkę, do której wkładamy butelkę i to w niej przebiega proces bąbelkowania.

Saturator do wody SodaStream Duo od spodu - dysza nasycająca / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Osłonka odchyla się automatycznie w naszą stronę po uniesieniu głowicy nasycającej. Gdy zwolnimy zaczep przekręcając uchwyt w prawą stronę, głowica unosi się w górę automatycznie w bardzo płynny sposób, co jest niesamowicie satysfakcjonującym procesem.

W kolejnym kroku umieszczamy butlę z wodą w osłonie, odchylamy całość w stronę ekspresu, a następnie opuszczamy głowicę, delikatnie przesuwając ją do dołu. Teraz musimy przekręcić uchwyt montażowy w lewą stronę i możemy przejść do gazowania. Podobnie jak w modelu Terra, tutaj też mamy przycisk na górze obudowy. Wciskamy go od 3 do 5 razy, a następnie ponownie zwalniamy blokadę głowicy nasycającej i możemy wyjąć butelkę z gazowaną wodą.

Kolejną znaczącą różnicą w SodaStream Duo jest zestaw akcesoriów. Instrukcja obsługi, ekspres i butelka z tworzywa sztucznego to nie wszystko. Tutaj otrzymujemy także litrową szklaną karafkę, która jeszcze bardziej podkreśla wyjątkowość tego modelu. Taki zestaw staje się jeszcze bardziej uniwersalny, ponieważ tej szklanej karafki możemy używać w domu, a plastikową butelkę zabierać ze sobą, gdy gdzieś wychodzimy. Ważną informacją jest to, że do tego modelu pasują wyłącznie litrowe butelki, a dostępne wersje kolorystyczne to czarny i biały.

Oczywiście w opakowaniu otrzymujemy także pełny cylinder z dwutlenkiem węgla. Standardowo montujemy pod osłoną na tyle obudowy, korzystając z dedykowanych zaczepów.

Cylinder z gazem SodaStream Quick Connect

W ekspresach SodaStream zastosowano technologię Quick Connect, która maksymalnie przyspiesza proces montowania butli w ekspresie. Wystarczy otworzyć pokrywę obudowy, unieść dźwignie, wsunąć cylinder w otwór na dole, a jednocześnie w uchwyt montażowy i opuścić dźwignie. Zakładamy na całość pokrywę i możemy zacząć gazować wodę.

Wcześniej dostępne na rynku były także ekspresy z wkręcanymi butlami w kolorze niebieskim z tak zwanym mechanizmem Twist Connect. Sam mam od kilku lat mam model SodaStream Spirit, w którym wykręcało się butelkę na tyle obudowy. Nie było to dużo bardziej skomplikowane, jednak trzeba było odpowiednio unieść butle w stronę zaczepu i wkręcić całość z odpowiednią siłą. Zdarzało się też, że po pewnym czasie użytkowania cylinder mógł się delikatnie wykręcać, przez co gazowanie wody nie było już tak skuteczne. Trzeba było otworzyć obudowę i dokręcić butle. W przypadku systemu Quick Connect z różowymi butlami, takiego problemu już nie ma.

Cylinder SodaStream Twist Connect / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Jeden pełen cylinder z gazem wystarcza na około 60 litrów gazowanej wody. Wszystko jednak zależy od tego, jak wiele razy wciśniemy klawisz gazujący wodę. Zalecane jest od 3 do 5 kliknięć, ale jeśli lubimy bardzo delikatnie gazowaną wodę, możemy wykonać tych wciśnięć mniej. Tak samo dla uzyskania bardziej gazowanej wody możemy wcisnąć więcej razy. Tylko też bez przesady i koniecznie z zachowaniem odstępu czasowego, ponieważ im bardziej gazowana jest woda, tym bardziej jest ona też wzburzona i może wylewać się obok uchwytów montażowych.

Osobiście w miesiącach letnich pije dużo wody, a zimą naturalnie trochę mniej. U mnie taki cylinder w miesiącach letnich wystarczał na około miesiąc przy takim średnim poziomie nagazowania wody. Zimą z kolei wymieniałem cylinder niemal co 3 miesiące. Wydajność cylindra zależy więc bardzo od tego, ile wody gazowanej pijemy.

Oczywiście możemy dokupić sobie dodatkowe cylindry i mieć je na zapas, gdyby nagle skończył nam się gaz. Jedna butla z gazem kosztuje około 120 zł. Stanowczo bardziej ekonomiczne jest jednak wymienianie cylindra na wypełniony gazem, zostawiając swój pusty egzemplarz. Możemy to zrobić w wielu punktach stacjonarnych, na przykład w sklepach Media Expert, Media Markt czy chociażby Carrefour. Poza tym możemy zlecić przez Internet odbiór naszego pustego cylindra i wymianę na pełen. Wtedy już kurier zajmie się taką podmianą. Wymiana cylindra kosztuje niecałe 50 zł, a lista miejsc, gdzie możemy to zrobić, jest dostępna na stronie producenta.


Syropy smakowe do ekspresów SodaStream

SodaStream to jednak nie tylko woda gazowana. W ofercie SodaStream znajduje się obecnie 15 syropów smakowych. Znajdziemy wśród nich popularne smaki, takie jak Pepsi, Mirinda, 7up, czy od niedawna Lipton Ice Tea. Są również oryginalne syropy SodaStream w bezcukrowych wariantach, więc wybór jest naprawdę spory.

Te syropy są dostępne w butelkach o pojemności 440 ml, co według zapewnień producenta ma wystarczyć na około 9 L napoju. Realnie może być to zarówno nieco więcej, jak i mniej. Wszystko zależy od tego, ile wlejemy syropu. Osobiście rzadko pije takie napoje, bo zazwyczaj są one zbyt słodkie. W przypadku syropów SodaStream możemy sami zdecydować jak słodki i intensywny będzie smak, dodając różne ilości syropu.

Co do smaku, to napoje z syropu w większości są bardzo podobne do pierwowzoru w gotowych butelkach. Trzeba sobie potestować i dobrać proporcje idealne dla siebie. Zalecane ilości syropu są oznaczone przez producenta na nakrętce, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby coś zmienić zgodnie z własnymi upodobaniami.

Ważne jedynie jest to, żeby nie gazować wody z syropem. Podczas bąbelkowania w butelce może być tylko czysta woda, żeby nie uszkodzić lub nie przytkać elementów podających gaz z cylindra. Producent sugeruje także stosowanie zimnej wody, nawet może być ona prosto z lodówki. Wtedy łatwiej i mocniej nasyca się na dwutlenkiem węgla.

Oczywiście wodę z SodaStream możemy także w inny sposób urozmaicić smakowo i używać jej do wykonywania różnych drinków, czy chociażby dodając do wody owoce czy listki mięty. Na końcu instrukcji obsługi modeli Art i Duo znajdziemy nawet przepis na różową lemoniadę z lawendą. Możliwości są jednak niemal nieograniczone!

Podsumowanie. Czy warto kupić saturator SodaStream?

Osobiście jestem wielkim fanem urządzeń SodaStream. Jak wspomniałem, korzystam z jednego modelu od kilku lat i bardzo sobie cenię takie rozwiązanie. Całkowicie przestałem kupować wodę w butelkach czy chociażby butelkowane napoje. Odchodzi mnóstwo zbędnych opakowań czy też konieczność dźwigania całości ze sklepu. Gdy mam ochotę na wodę gazowaną, to przygotowuję ją w SodaStream.

Tak samo jest ze słodkimi napojami. W razie takiej chęci, przygotowuję sobie ich tyle, ile chce, bez konieczności otwierania całej butelki. Nic się więc nie rozgazuje, tylko cały czas mamy świeży napój.

Proces bąbelkowania w każdym z trzech modeli jest bardzo prosty. Wystarczy kilka wciśnięć i gazowana woda jest gotowa. Proces montażu cylindra też jest bardzo prosty, a poza nim nie potrzebujemy już dosłownie niczego (chociażby żadnego zasilania czy dodatkowych akcesoriów).

Doceniam na pewno też to, że butelki nie zawierają BPA, są wielokrotnego użytku i możemy spokojnie z nich korzystać nawet przez kilka lat. A w razie potrzeby możemy dokupić dodatkowe w różnych kolorach czy nawet z niestandardowymi nadrukami. Większość takich butelek możemy myć w zmywarce w temperaturze do 70°C.

Tak samo możemy dokupić też dodatkowe cylindry z gazem, ale równie łatwo wymienimy je w wielu różnych punktach, czy nawet przez Internet. Do tego mamy sporo dodatkowych syropów smakowych, które urozmaicą korzystanie z tych urządzeń.

Omawiałem trzy różne modele, tylko który z nich najlepiej wybrać? To już tak naprawdę zależy od Was. Każde z nich pozwoli na wykonanie wody gazowanej, różnią się jednak budową, wyglądem czy chociażby dostępnym akcesoriami.


Model SodaStream Terra jest najbardziej podstawowy i kosztuje około 300 zł. Wyróżnia się prostą obudową, bez zbędnych urozmaiceń. Z kolei model SodaStream Art jest już bardziej designerski. Zastosowano tutaj lepszej jakości materiały czy dźwignie od boku dodającą nieco retro klimatu. Cena takiego zestawu to około 450 zł. Najwyższym modelem jest jednak SodaStream Duo, który wygląda całkowicie inaczej, ma metalową osłonkę butelki, a dodatkowo możemy z nią używać nie tylko butelek z tworzywa sztucznego, ale także szklanych karafek. Ten egzemplarz z kolei kosztuje około 550 zł.

Tak więc wybierajcie to, co Wam najbardziej się podoba i z czego Wam będzie się najlepiej korzystało. Mnie osobiście najbardziej przekonuje model Duo, dzięki obecności szklanej karafki. Efekty gazowania wody będą jednak takie same w każdym modelu. Warto też zerkać na promocję, bo czasami zyskamy dodatkową butelkę w dobrej cenie, a czasami dodatkowe syropy.

Ogólnie, w mojej ocenie, chociaż podstawowy model SodaStream jest takim „must have”, jeżeli pijecie dużo gazowanej wody lub gazowanych napojów. A co Wy sądzicie o ekspresach SodaStream? Czy takie rozwiązanie sprawdziłoby się u Was? A może już korzystacie z takiego ekspresu i macie własne opinie? Dajcie znać komentarzach!

Saturatory SodaStream

9.9

Ogólna ocena

9.9/10

Zalety

  • Trzy modele do wyboru
  • Działanie bez zasilania
  • Prosty montaż cylindra i jego wymiana
  • Możliwość dopasowania poziomu nagazowania wody
  • Dodatkowe syropy urozmaicające smak

Wady

  • Stosunkowo niewiele wariantów kolorystycznych