Motorola One / Recenzja

Motorola One to prawdopodobnie jeden z najlepszych smartfonów do 1 tysiąca złotych! A czym się wyróżnia i co warto o nim wiedzieć? Tego dowiesz się z tej recenzji!

Wideo z recenzją

Obudowa

Obudowa Motoroli One została wykonana ze szkła 2.5D Corning Gorilla Glass, które dodatkowo jest zaokrąglone na krawędziach.

Obudowa prezentuje się bardzo ładnie i dość elegancko, jednak trzeba mieć na uwadze, że szkło lubi zbierać odciski palców. Dodatkowo została tak wykonana, że nic w niej nie skrzypi i nie trzeszczy. Przez cały okres testowania na szkle nie pojawiła się żadna rysa, więc można przypuszczać, że jest ono w miarę odporne na zarysowania.

Motorola Moto One / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Przechodząc do elementów obudowy, to na pleckach znajdziemy aparat główny składający się z dwóch soczewek. Ponadto znalazły się dwie diody doświetlające, skaner linii papilarnych z nadrukowanym logo producenta, napis AndroidOne oraz podstawowe symbole i oznaczenia.

Na lewej krawędzi umieszczono tackę na dwie karty nano SIM oraz jedną microSD, co oznacza, że znalazł się tutaj slot niehybrydowy. Przeciwległa krawędź to miejsce dla przycisków głośności oraz klawisza zasilania.

Od dołu urządzenia znajdziemy złącze USB typu C, głośnik multimedialny oraz mikrofon. Na górnej krawędzi zaś znalazł się mikrofon oraz złącze słuchawkowe.

Wspomniany głośnik gra dość głośno ale jego jakość już jest przeciętna.

Na froncie smartfonu znalazł się sporych rozmiarów wyświetlacz ze wcięciem. Ekran jest otoczony stosunkowo wąskimi ramkami przez co telefon nie jest za dużych rozmiarów. We wcięciu zlokalizowano głośnik do rozmów, podstawowe czujniki oraz kamerkę do selfie. Pod wyświetlaczem natomiast umieszczono napis motorola.

Motorola Moto One / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Wyświetlacz w Motoroli One jest o przekątnej 5,9 cala i rozdzielczości 1520 x 720 (HD+). Został wykonany w proporcjach 19:9, co jest określone jako Max Vision. Ekran charakteryzuje się dobrym nasyceniem barw, wyraźnym wyświetlaniem treści oraz przyzwoitymi kątami widzenia. Minimalny i maksymalny poziom jasności też jest na właściwym poziomie.

Warto wspomnieć, że producent dołącza do zestawu przezroczyste, elastyczne etui, które pozwala nam na ochronę smartfonu przed zarysowaniami.

Aparat

Producent zdecydował się na zamontowanie w Motoroli One aparatu głównego składającego się z dwóch matryc. Jedna z nich jest 13 megapikselowa z przysłoną f/2.0, zaś druga 2 megapikselowa z przysłoną f/2.4. Pozwala on na nagrywanie wideo w 4K.

Motorola Moto One / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Jakość zdjęć wykonywanych aparatem głównym jest całkiem niezła. Zdjęcia za dnia są dość szczegółowe oraz kolory są odpowiednio nasycone. Szczegółowość również jest na właściwym poziomie. Zdjęcia makro również charakteryzują się sporą ostrością, więc fani tych zdjęć będą jak najbardziej zadowoleni. Gorzej sytuacja wygląda, gdy zrobi się trochę ciemniej, pochmurno, czy też wykonujemy zdjęcia nocą, ponieważ w takich warunkach szczegółowość znacznie spada oprócz tego pojawiają się szumy, rozczepiania światła. Ponadto kolory stają bardzo nienaturalne.

Na przodzie smartfonu natomiast znalazła się kamerka o matrycy 8 megapikseli i przysłonie f/2.2.

Kamerka frontowa wykonuje dość przecięte fotografie, nie wyróżniające się niczym na tle konkurencji, ponieważ nie mają zbyt dużo szczegółów oraz pojawiają się poszarpane krawędzie.

Motorola Moto One / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

W aplikacji aparatu w tym smatfonie znalazło się kilka trybów urozmaicających wykonywanie zdjęć, a są nimi: portret, kolor spotowy, ruchome zdjęcie, panorama. Nie zabrało również trybu profesjonalnego.


Czytnik linii papilarnych

Umieszczenie skanera linii papilarnych w tym smartfonie jest odpowiednie, dzięki czemu nie ma żadnego problemu aby go zlokalizować na pleckach urządzenia.

Motorola Moto One / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Z działaniem też nie ma większych problemów. Odcisk palca w większości przypadków jest rozpoznawany prawidło i w miarę szybko. Po poprawnym rozpoznaniu urządzenie jest odblokowywane praktycznie od razu. Czytnik jest cały czas aktywny więc nie ma konieczności podświetlania ekranu co pozwala na szybkie odblokowywanie.


Bateria

Akumulator w Motoroli One jest o pojemności 3000 mAh i powala on na osiągnięcie około 6-7 godzin pracy na ekranie gdy używamy do łączenia się z internetem po części WiFi i po części transmisji danych, a jasność ekranu mamy ustaloną mniej więcej w okolicach połowy. Wykorzystując samą transmisję danych czas jaki uda się osiągnąć po jednym cyklu ładowania będzie oscylować w okolicach 4-4,5 godziny. Przełączając się na samo WiFi bateria ta pozwoli nawet na uzyskanie 9,5 godziny na wyświetlaczu ale w większości przypadków czas będzie oscylować na poziomie 8-8,5 godziny.

Czasy te mogą ulec wydłużeniu lub skróceniu w zależności od ustawionej jasności ekranu oraz intensywności użytkowania smartfonu.

Dodatkowo Motorola One dysponuje modułem szybkiego ładowania co znacznie skraca proces ładowania akumulatora a ładowarka wspierająca tę technologię jest dołączona do zestawu.

System, płynność, multimedia

Motorola One działa w oparciu o prawie czystego Androida 9 Pie. Prawie, ponieważ znajdziemy w systemie aplikację Moto, którą zwykle producent dorzuca w swoich smartfonach.

We wnętrzu urządzenia ukryły się takie podzespoły jak: procesor Qualcomm Snapdragon 625, grafika Adreno 505, 4 GB pamięci RAM oraz 64 GB pamięci wbudowanej.

Motorola Moto One / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Smartfon pod względem działania w codziennym użytkowaniu sprawdza się całkiem ok. Nie jest demonem szybkości, ale podstawowe czynności wykonywane na co dzień są wykonywane w odpowiednio bez większej zwłoki. Wszystkie aplikacje działają bez większych problemów, ładują się odpowiednio i w miarę długo są później utrzymywane w pamięci.

Aplikacja Moto w zależności od modelu telefonu dostarcza różną ilość opcji. W Motoroli One jest dość okrojona wersja tej aplikacji i znajdziemy jedynie akcje gestów Moto oraz Wyświetlacz Moto.

Wśród akcji gestów znalazły się:

  • uruchomienie latarki po potrząśnięciu dwukrotnie telefonem oraz
  • włączenie aparatu po dwukrotnym obrocie nadgarstkiem trzymając urządzenie w ręku.

Opcja Wyświetlacz Moto pozwala na pokazywanie energooszczędnych powiadomień na wygaszonym ekranie.

W smartfonie znajdziemy dodatkowo jeszcze aplikację Cyfrowa równowaga w której znajdziemy informacje o czasie korzystania z aplikacji, ilości ich otwarć oraz ile wygenerowała dana aplikacja powiadomień. Czas korzystania z aplikacji jest także sumarycznie pokazywany na wykresie kołowym z zaznaczeniem udziału danej aplikacji w ogólnym czasie korzystania.

Pod wspomnianym wykresem znajduje się także informacja ile razy odblokowaliśmy urządzenie i ile otrzymaliśmy powiadomień.

Ponadto w aplikacji mamy możliwość ustawienia dziennego limitu czasu korzystania z konkretnej aplikacji. Domyślne warianty to 15, 30 oraz 60 minut, ale można także dowolnie ustawić czas według własnych preferencji. W momencie gdy limit zostanie osiągnięty, ikona aplikacji przybierze biały kolor, a chcąc w nią wejść ujrzymy komunikat, że aplikacja niedostępna.

Głośnik w tym urządzeniu wspiera technologię Dolby Audio. Technologia ta pozwala podkręcić wychodzący z głośnika dźwięk o dodatkowe basy i tony. W aplikacji, którą znajdziemy w smartfonie mamy dostępne kilka dedykowanych schematów dźwięku (dynamiczny, film, muzyka) ale także można dostosować je samodzielnie za pomocą wbudowanego equalizera.
Dźwięk z włączonym Dolby Audio jest trochę lepszej jakości i głębszy w porównaniu do dźwięku bez włączonej tej technologii, ale nadal nie robi szału.


Podsumowanie

Motorola One kosztuje aktualnie około 1000 złotych. W tej kategorii cenowej jest jednym z lepszych urządzeń, które ma niemal wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. System działa bardzo dobrze, oprócz tego mamy komplet modułów łącznie z NFC. Aparat wykonuje całkiem ładne przynajmniej w warunkach dobrego oświetlenia. Oprócz tego jest niehybrydowy slot dualSIM. Jest również złącze słuchawkowe, złącze USB typu C wraz z szybkim ładowaniem.

Motorola Moto One / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

To wszystkie cechy sprawią, że ten smartfon jest wart uwagi i godny polecenia. Co prawda to urządzenie ma kilka wad – notch mógłby być nieco węższy, mogłaby być dioda powiadomień czy głośnik mono mógłby być zastąpiony głośnikiem stereo.

Daj znać co Ty sądzisz o tym urządzeniu! Czy według Ciebie jest smartfon warty rozważenia czy jednak lepiej zdecydować się na coś innego?

Motorola One

9

Ogólna ocena

9.0/10

Zalety

  • NFC, dual SIM + micro SD
  • USB typu C, złącze słuchawkowe
  • czas pracy na baterii, szybkie ładowanie
  • działanie systemu

Wady

  • duży notch
  • przeciętny głośnik mono
  • brak diody powiadomień