Tefal Ultra Juice ZC605D / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Test wyciskarki wolnoobrotowej Tefal Ultra Juice ZC605D. Sposób na domowy sok z warzyw i owoców

Tefal Ultra Juice ZC605D to ciekawie wyglądająca wyciskarka wolnoobrotowa do domowych zastosowań. Pozwoli na szybkie i skutecznie zamienienie całych owoców w zdrowy sok, koktajle czy nawet sorbety. Jak całość sprawdza się w codziennym użytkowaniu? Jakie soki możemy wykonać z pomocą tego sprzętu? Co warto wiedzieć przed zakupem? Zapraszam na test!

Wideorecenzja

Opakowanie i obudowa

W opakowaniu znajdziemy cały komplet niezbędnych akcesoriów. Są to:

 • podstawa z silnikiem,
 • układ pozwalający na wyciskanie złożony z misy, sitka, filtra, obrotowego pierścienia mieszającego, śruby i rury podającej z ruchomą klapką,
 • druga misa do wykonywania lodów i koktajli,
 • dwa pojemniki, z czego jeden jest na sok, a drugi na suche pozostałości owoców i warzyw,
 • popychacz do produktów,
 • szczoteczka do czyszczenia,
 • butelka do zabrania ze sobą soku,
 • instrukcja obsługi.

Urządzenie jest wykonane solidnie i elegancko. Wrażenie na mnie zrobiła też ta obrotowa śruba wewnątrz układu do wyciskania soku, która jest wykonana z metalu. Już na pierwszy rzut oka wydaje się, że świetnie będzie sobie dawała radę z wyciskaniem soku.

Tefal Ultra Juice ZC605D / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)
Tefal Ultra Juice ZC605D / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Aby rozpocząć pracę z urządzeniem, musimy całość złożyć ze sobą. Co prawda, w zestawie po wyjęciu z opakowania całość jest złożona, jednak po umyciu będziemy musieli ponownie całość zmontować. Po kolei, na podstawę umieszczamy misę, potem wkładamy sitko raz z założonym na nie obrotowym pierścieniem, a następnie na środek wkładamy śrubę obrotową. Na to zakładamy pokrywę z rurą podającą według oznaczeń na obudowie, a następnie przekręcamy zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Mamy tutaj bowiem kilka blokad sprawiających, że Tefal Ultra Juice ZC605D nie będzie pracował, jeżeli wszystko nie zostanie prawidłowo zamontowane. Ma pozytywnie wpłynąć na nasze bezpieczeństwo, ale także zwiększyć trwałość urządzenia. W wyciskarce mamy też kilka innych systemów bezpieczeństwa. Na przykład przy tej rurze podającej jest ruchoma klapka, która działa w taki sposób, że dopiero po umieszczeniu jakiegoś produktu odchyla się dalej, przenosząc produkty do obrotowej śruby. Nie włożymy tam więc chociażby ręki, czy też zbyt wielu owoców lub warzyw.

Kolejnym zabezpieczeniem jest korek niekapek, który jest zamontowany przy kraniku w misie. Dzięki niemu w dowolnym momencie możemy zatrzymać wydostawanie się soku, gdy będziemy mieli go w naczyniu już zbyt wiele lub chociażby gdybyśmy chcieli wymieszać go wewnątrz misy, co przyda się przy sokach z wielu składników.

Tefal Ultra Juice ZC605D / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)
Tefal Ultra Juice ZC605D / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Innym ciekawym elementem jest to, że dotykowe klawisze na przodzie podświetlają się tylko w przypadku zamocowania odpowiedniego sita. To znaczy, w przypadku tego pojemnika do soku, podświetlą się tylko górne klawisze do uruchomienia wyciskania soku z miękkich i twardych owoców. Poza tym będą też uruchomione dolne klawisze uniwersalne, do wywoływania obrotów wstecznych, do włączania funkcji Auto Clean oraz ogólnie do włączania i wyłączania pracy urządzenia. Z kolei, gdy zamocujemy pojemnik do wykonywania sorbetów czy koktajli, podświetlą się tylko środkowe i dolne klawisze. Nie będziemy więc mogli wywołać trybu do wyciskania soku, tylko te dedykowane właśnie do lodów i koktajli.

Z jakich produktów można wykonać sok w Tefal Ultra Juice ZC605D?

Do urządzenia możemy wkładać praktycznie każdego rodzaju owoce czy warzywa. Nieważne, czy będą one twarde, takie jak marchew, twarde jabłko, włókniste jak seler naciowy czy nieco miększe, typu gruszka, pomarańcza, grejpfrut czy mandarynka. Wszystko będzie wyciskane jak najbardziej poprawnie. Dodatkowo możemy też korzystać z mrożonych owoców, ważne jednak, żeby nie były one zbyt duże i mieściły się przez ten mniejszy otwór umieszczony bardziej z tyłu. Z mrożonych owoców oczywiście nie będziemy wyciskali soku, ale jak najbardziej sprawdzi się to do wykonywania prostych sorbetów.

Ważną informacją jest to, że większość owoców i warzyw będziemy wkładać do wyciskarki za pomocą tej klapki na górze. Najlepsze jest to, że ma ona średnicę około 8,5 cm, dzięki czemu w całości możemy włożyć wiele różnych owoców i warzyw. Bez konieczności rozkrajania ich, co stanowczo usprawni wyciskanie soków. W przypadku jabłek czy gruszek wystarczy je dokładnie umyć, a wyciskając sok, chociażby z cytrusów, wystarczy obrać je ze skóry.

Jedynie w przypadku twardszych i dłuższych elementów, takich jak seler naciowy czy marchewka, warto podzielić sobie je na mniejsze elementy, żeby wyciskarka mogła pracować jak najbardziej efektywnie. No i fajnie też jest przeplatać twarde z miękkimi produktami, żeby tego soku udało się wycisnąć jak najwięcej.

Działanie wyciskarki w praktyce

Podczas wyciskania umieszczamy produkty jeden po drugim, aż wyciśniemy tyle soku, ile chcemy wypić. Dzięki temu, że mamy tutaj półprzezroczystą pokrywę widzimy też co dzieje się cały czas w środku – jak rozdrabniają się owoce i warzywa oraz czy przypadkiem nic nam się tutaj nie zablokowało. Gdyby tak się stało, możemy użyć popychacza, dzięki któremu nieco przepchniemy dalej produkty. Mamy też obroty wsteczne na dotykowym panelu, które również ułatwią nam odetkanie urządzenia.

Ciekawostką jest jeszcze to, że na tyle misy mamy pokrętło, które pozwala na ustawienie mocy wyciskania oraz gęstość soku. Przy twardych owocach najlepiej ustawić to pokrętło w pozycji zamkniętej, a w przypadku miękkich – w pozycji otwartej. Najlepiej jednak sobie potestować jaka konsystencja będzie nam najbardziej pasowała.

Warto jednak też pamiętać, że bardzo dużo też zależy od konkretnych owoców i warzyw. No bo na przykład z twardych jabłek sok będzie bardziej klarowny, a gdy będą one już nieco bardziej miękkie, to sok może być stanowczo gęstszy, już nawet bardziej w konsystencji musu.

Ilość wyciśniętego soku też oczywiście zależy od soczystości konkretnego składnika. Ogólnie jednak wychodzi go całkiem sporo, wyciskarka faktycznie świetnie sobie daje radę z wydobywaniem wszystkiego tego, co najlepsze. Z drugiej strony wychodzą wióry praktycznie całkowicie suche, dzięki czemu nie marnujemy ani trochę soku.

W przypadku wykonywania sorbetów czy koktajli stosujemy ten drugi pojemnik. On też faktycznie skutecznie rozdrabnia owoce i warzywa, jednak no już nie pozostawiając żadnych odpadów do drugiego pojemnika. Wszystko zostaje rozdrobnione i wychodzi w takiej postaci przez jeden otwór.

Tefal Ultra Juice ZC605D / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)
Tefal Ultra Juice ZC605D / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Po zakończonej pracy fajne jest to, że możemy skorzystać z trybu Easy Clean, który uruchamiamy ostatnim klawiszem funkcyjnym na dotykowym panelu. Wystarczy wtedy wlać szklankę wody do pojemnika, następnie uruchomić takie czyszczenie, a obrotowe elementy w środku obmyją całość z większości zabrudzeń. Resztę wystarczy opłukać pod bieżącą wodą. Ewentualnie całość, oprócz podstawy z silnikiem, możemy też myć w zmywarce, co także ułatwi nam utrzymanie całości w czystości.

Podsumowanie

Wyciskarka wolnoobrotowa Tefal Ultra Juice ZC605D kosztuje aktualnie w okolicy 1300 zł. Moim zdaniem jest to świetny stosunek jakości do ceny, ponieważ otrzymujemy produkt, który faktycznie sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Wyciska soki szybko i skutecznie, świetne jest też to, że możemy praktycznie w całości wkładać różne warzywa czy owoce bez konieczności dzielenia ich na mniejsze partie, co mocno oszczędza czas.

Czas oszczędzi także tryb Auto Clean czy możliwość mycia w zmywarce. Świetnie też, że mamy tutaj też kilka zabezpieczeń, które zwiększają nasze bezpieczeństwo, a także trwałość urządzenia. Poza tym, oprócz soków, możemy tutaj wykonywać sorbety czy chociażby różne koktajle. Możliwości tego urządzenia są więc całkiem spore, a jeżeli lubicie świeżo wyciskane soki i chcecie wykonywać je od czasu do czasu szybko prosto w swoim domu, to myślę, że taka wyciskarka wolnoobrotowa będzie strzałem w dziesiątkę!

A co wy o niej sądzicie o Tefal Ultra Juice ZC605D? Dajcie znać w komentarzach!

Tekst powstał na zlecenie marki Tefal. Nie miało to jednak wpływu na przebieg testów czy moją opinię na temat wyciskarki.

Tefal Ultra Juice ZC605D

9

Ogólna ocena

9.0/10

Zalety

 • Wysoka jakość wykonania
 • Szeroki otwór z miejscem na całe owoce
 • Szybkość w wyciskaniu soków
 • Dodatkowe sitko do koktajli i sorbetów
 • Funkcja Auto Clean i możliwość mycia w zmywarce

Wady

 • Klarowność soku mocno uzależniona od konkretnych produktów