Archos Diamond Omega / Recenzja

Archos Diamond Omega to smartfon z całkiem dobrymi podzespołami, jednak z dość niedopracowaną nakładką systemową, ale czy to niedopracowanie może sprawić, że ten telefon nie będzie wart uwagi? Tego oraz wiele więcej o możliwościach tego urządzenia dowiecie się z tej recenzji!

Obudowa

Konstrukcja Archos Diamond Omega należy trochę do nietypowych, a wszystko to za sprawą wyświetlacza, który jest wykonany w proporcjach 17:9. Sprawia to, że telefon nie jest za długi, a tylko trochę szerszy, jednak w dłoni leży dość komfortowo. Obudowa została wykonana z połączenia szkła i aluminium. Ten drugi materiał znalazł się na ramkach smartfonu. Szkło zaś na przodzie i tyle, na przodzie jest to szkło Corning Gorilla Glass 3. Szkło z którego wykonano Archos Diamond Omega jest niestety bardzo śliskie a dodatkowo niezmiernie lubi się z odciskami palców, które są widoczne z każdej strony telefonu.

Smartfon, gdy jest czysty, wygląda bardzo ładnie, jego bryła jest zaprojektowana bardzo estetycznie i ciekawie. Za wygląd Archos Diamond Omega była odpowiedzialna Nubia, a potwierdzenie tego znajdziemy na dole placków urządzenia gdzie znalazł się napis „Designed by Nubia”.

Archos Diamond Omega / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Poza wspomnianym napisem na pleckach umieszczono także aparat główny składający się z dwóch matryc, dwutonową diodę doświetlającą LED, skaner linii papilarnych oraz logo Archos.

Na prawej krawędzi umieszczono przyciski głośności oraz klawisz zasilania, na lewej zaś tackę na dwie karty nanoSIM. W tym modelu telefonu nie znajdziemy miejsca na kartę pamięci.

Archos Diamond Omega / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Od dołu znalazł się port USB typu C, głośnik multimedialny oraz mikrofon, od góry mamy sam mikrofon. Wniosek, że producent nie zdecydował się na zamontowanie gniazda słuchawkowego w tym urządzeniu.

Na przodzie, tak jak wspominałem, znalazł się wyświetlacz wykonany w proporcjach 17:9 a jest on o przekątnej 5,73 cala i rozdzielczości 2040×1080 oraz wykonany w technologi IPS. Poza nim mamy dwie soczewki kamerki do selfie, głośnik do rozmów, diodę powiadomień oraz podstawowe czujniki.

Archos Diamond Omega / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Wyświetlacz sprawdza się bardzo dobrze, kolory są odwzorowane prawidłowo, kąty widzenia są odpowiednie, poziomy jasności pozwalają na korzystanie z urządzenia w każdych warunkach oświetleniowych.

Aparat

Główny aparat w Archos Diamond Omega złożony został z dwóch matryc z czego jedna to Sony IMX362 o rozdzielczości 12 megapikseli z przysłoną f/1.8 a druga to Sony IMX318 o rozdzielczości 23 megapikseli z przysłoną f/2.0. Z przodu urządzenia znajdziemy zaś dwie soczewki po 5 megapikseli. Wideo aparatem głównym można nagrywać maksymalnie w rozdzielczości 4K.

Archos Diamond Omega / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Jakość fotografii wykonanych przy pomocy Archos Diamond Omega jest całkiem ok. Kolory są dość realistyczne, szczegółowość oraz ostrość również są przyzwoite. Gorzej wygląda sytuacja gdy chcemy wykonać zdjęcie małych elementów, ponieważ aparat ma problem z ich wyostrzeniem. Jednak trzeba pochwalić ten aparat za dobre wykonywanie zdjęć.

Kamerka do selefie trochę gorzej sobie radzi z robieniem zdjęć, ponieważ praktycznie każde zdjęcie wygląda jakby było delikatnie przymglone.

Archos Diamond Omega / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Aplikacja aparatu oferuje takie tryby jak automatyczny, portretowy, profesjonalny oraz camera-family. W tym ostatnim trybie znalazły się zlokalizowane zostały dodatkowe tryby takie jak: wielokrotna ekspozycja, luminografia, elektroniczna apertura, wolna migawka, gwiazdy, trajektoria, DNG, clone, panorama, makro, zoom blur, 3D.

W trybie profesjonalnym można dostosować takie parametry jak migawka, balans bieli, ostrość i ISO.


Czytnik linii papilarnych

Położenie skanera linii papilarnych w Archos Diamond Omega jest odpowiednie, co sprawia, że korzystanie z niego nie jest w żaden sposób utrudnione.

Archos Diamond Omega / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Samo działanie skanera jest zaskakująco dobre, ponieważ rozpoznaje on błyskawicznie odcisk palca, a urządzenie jest odblokowywane praktycznie od razu. Sporadycznie występuje problem z rozpoznaniem, ale wystarczy dołożyć palec jeszcze raz do czytnika i problem znika.

Skaner jest cały czas aktywny dzięki czemu uzyskiwanie dostępu do urządzenia odbywa się jeszcze szybciej.

Z dodatkowych funkcji jakie znajdziemy dla skanera linii papilarnych to mamy do dyspozycji:

 • wykonywanie zdjęć po naciśnięciu i przytrzymaniu,
 • opcję wróć gdy dotkniemy go dwa razy,
 • oraz gest przytrzymaj dłużej czytnik dla którego możemy przypisać zamknij, uruchom wielozadaniowość lub SuperSnap (zrzut ekranu).

Skaner także możemy wykorzystać do odblokowywania aplikacji, które zablokowaliśmy przed dostępem do nich niepowołanych osób.

Bateria

Archos Diamond Omega został wyposażony w akumulator o pojemności 3100 mAh. Korzystając po części z WiFi i po części z transmisji danych oraz mając jasność ekranu ustawioną mniej więcej na połowie będziemy w stanie uzyskać czas pracy na wyświetlaczu w okolicach 4-4,5 godzin. Przerzucając się na korzystanie z samego WiFi czas ten wydłuży nam się do około 5,5 godzin. Wykorzystywanie samej transmisji danych do łączenia się z Internetem skróci czas pracy na ekranie nawet do 2,5-3 godzin.

Warto wspomnieć, że w smartfonie nie zabrakło modułu szybkiego ładowania.

System, płynność, multimedia

We wnętrzu zamontowano procesor Qualcomm Snapdragon 835 z grafiką Adreno 540 i 8 GB RAM. Wszystko działa błyskawicznie, aplikacje włączają się szybko i długo są utrzymywane w pamięci, przez co przełączanie się pomiędzy aplikacjami odbywa się komfortowo. Pod względem działania telefon ten zasługuje na dużą pochwałę.

Na pokładzie tego urządzenia od dnia premiery, czyli od około roku, znajduje się system operacyjny Android 7.1.1 wraz z nakładką systemową nubia Ul w wersji 5.1. Nakładka ta niestety jest bardzo niedopracowana a dodatkowo bardzo słabo przetłumaczona na język polski, momentami ciężko jest stwierdzić co to za funkcja systemu przez słaby opis.

Archos Diamond Omega / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Wspomniana nakładka wprowadza do systemu takie funkcje i urozmaicenia jak:

 • aktywne krawędzie a w nich:
  • przeciągnij w górę lub w dół po krawędzi aby uruchomić wybraną aplikację lub przełączyć aplikację, lub wysunąć belkę powiadomień,
  • przeciągnięcie wielokrotnie po krawędzi – powoduje to zamknięcie wszystkich aplikacji działających w tle,
  • przeciągnij po obu krawędziach aby dostosować jasność ekranu,
  • kliknij dwukrotnie krawędź aby cofnąć lub wywołać przycisk wiszący;
 • klonowanie aplikacji, jednak nie wszystkie aplikacje można poddać klonowaniu;
 • SuperSnap – super zrzut ekranu, który możemy wykonać przytrzymując czytnik linii papilarnych;
 • gesty dotyku a w nich:
  • dwukrotne dotknięcie wygaszonego ekranu podświetla go,
  • blokowanie ekranu dłonią – zakrywając dłonią cały ekran spowodujemy wygaszenie go i zablokowanie urządzenia,
  • sterowanie trzema palcami – przeciągając w górę lub w dół po ekranie wykonamy zrzut ekranu;
  • przełączanie pomiędzy aplikacjami za pomocą trzech palców – przeciągając w lewo lub w prawo przełączymy się pomiędzy otwartymi aplikacjami;
 • inteligentne wykrywanie a w nim:
  • przykładając telefon do ucha obierzemy połączenie lub wybierzemy numer,
  • odwracając smartfon ekranem do dołu wyciszymy dzwonki lub wstrzymamy odtwarzanie muzyki,
  • potrząśnij, aby wyczyścić powiadomienia, ostatnio używane aplikacje i pamięć.


Podsumowanie

Archos Diamond Omega to smartfon z wyświetlaczem o dość nietypowych proporcjach – 17:9 – który jednak świetnie sobie radzi z wyświetlaniem treści. Aparat główny należy do dość przyzwoitych, smartfon jest wykonany dość estetycznie jednak bez złącza słuchawkowego w obudowie. Podzespoły umieszczone we wnętrzu są na prawdę dobre i w codziennym korzystaniu smartfon sprawuje się rewelacyjnie.

Archos Diamond Omega / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Czas pracy na baterii mógłby być nieco lepszy, nakładka systemowa powinna być lepiej dopracowana i przetłumaczona, ale patrząc na inne smartfony tego producenta to sytuacja wygląda bardzo podobnie. Od premiery minął rok, a urządzenie nie doczekało się żadnej aktualizacji czy to systemu czy samej nakładki.

Dajcie znać w komentarzach co Wy sądzicie o tym smartfonie oraz czy według Was jest on godny zainteresowania!

Archos Diamond Omega

8.7

Ogólna ocena

8.7/10

Zalety

 • dual SIM
 • płynny system
 • skaner linii papilarnych
 • przyzwoity aparat główny
 • wygląd i jakość wykonania

Wady

 • słabe tłumaczenie systemu
 • stara wersja systemu - Android 7.1.1
 • brak złącza słuchawkowego