Acer ebii / fot. Acer

Acer ebii — rower elektryczny wspomagany sztuczną inteligencją

Na drogach pojawia się coraz więcej małych pojazdów elektrycznych. Jednak takiego urządzenia to jeszcze nie było! Acer ebii to rower elektryczny, który jest wspomagany sztuczną inteligencją.

Acer podczas swojej corocznej konferencji Next@Acer zaprezentował Acer ebii — rower elektryczny wspomagany sztuczną inteligencją. AI zastosowane w rowerze dostosowuje jego ‘działanie’ do siły pedałowania rowerzysty, warunków jazdy i do preferowanego poziomu wspomagania, z czasem analizując styl jazdy danego użytkownika jeszcze bardziej szczegółowo i oferując w efekcie maksymalnie spersonalizowane doświadczenia.

Rower Acer ebii wyróżnia się charakterystyczną modułową architekturą. Akumulator i system sterowania zostały umieszczone w jednej kompaktowej skrzynce sterującej. Ta innowacyjna konstrukcja sprawia, że ładowanie i przenoszenie akumulatora jest bardzo łatwe, konserwacja roweru staje się banalna, a modernizacja i wymiana poszczególnych elementów jest naprawdę prosta i wygodna.

Nasz innowacyjny Acer ebii jest niejako rozwinięciem naszych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Stawiamy tu na nowoczesne rozwiązania technologiczne i kreatywne, nieszablonowe wzornictwo z myślą o większej mobilności i komforcie użytkowników – powiedział Jerry Kao, jeden z Głównych Dyrektorów Operacyjnych Acer Inc.

Zestaw kołowy osadzony jest na jednostronnym widelcu i korzysta z wysoce wydajnego napędu o mocy 250/350 W z magistralą (szyną) CAN 48 V i o momencie obrotowym na poziomie 40 Nm. Parametry te przekładają się na jazdę wspomaganą z prędkością do 25 kilometrów na godzinę. Napęd można skierować na przednie koła, na wspornik, lub na tylne koła — odpowiednio do potrzeb i preferencji użytkownika.

Inteligentne funkcje i spersonalizowana jazda

Funkcja ebiiAssist wspomagana sztuczną inteligencją dostosowuje ‘działanie’ roweru do siły pedałowania rowerzysty, warunków jazdy i do preferowanego poziomu wspomagania, z czasem analizując styl jazdy danego użytkownika jeszcze bardziej szczegółowo i oferując w efekcie maksymalnie spersonalizowane doświadczenia. Podczas jazdy, system sterowania korzysta z potencjału AI, aby automatycznie dostosować mocy silnika do danej sytuacji, stawiając przede wszystkim na komfort użytkownika.

Sztuczna inteligencja zastosowana w rowerze ebii wykorzystuje również big data i stale rozwija i usprawnia system sterowania roweru biorąc pod uwagę opinie użytkowników za pośrednictwem aplikacji ebiiGO. Użytkownik może połączyć swój telefon z rowerem przez Bluetooth, a następnie uruchomić ebiiGO, aby móc skorzystać np. z polecanych tras, sprawdzić czas pracy akumulatora, prędkość jazdy, ustawienia automatycznego odblokowania roweru i skorzystać z wielu innych funkcji i zyskać wgląd w wiele innych parametrów — aby mieć wszystko pod kontrolą w jednym miejscu. Można również skorzystać z ebiiRide, czyli aplikacji współpracującej z ebiiAssist i monitorującej przebieg jazdy, aby zapewnić użytkownikowi, że nie zabraknie mu mocy, kiedy wyruszy w trasę. W aplikacji ebiiRide dostępne są trzy tryby: tryb Eco, zbalansowany tryb My ebii oraz tryb Boost, w ramach którego można regulować prędkość jazdy i moc silnika odpowiednio do aktualnych warunków i odległości do celu.

Długożywotny i wymienny akumulator 

Rower ebii jest wyposażony w trwały, wymienny akumulator, na którym można przejechać 110 km i który ładuje się do 100% w zaledwie 2,5 godziny. Nad bieżącym zużyciem energii czuwa zawsze AI, pomagając wydłużyć żywotność akumulatora i korzystać z roweru na co dzień jeszcze wydajniej. Zastosowany tu specjalny rozkład ogniw przekłada się na lepszą wydajność, ochronę przed rozładowaniem i wyższy poziom bezpieczeństwa. Akumulator przeszedł również rygorystyczne testy i uzyskał specjalistyczne certyfikaty, co potwierdza jego niezawodność i bezpieczeństwo.

Co ciekawe, akumulator można wyjąć ze skrzynki i wykorzystać go jako przenośną ładowarkę do innych urządzeń jako powerbank. Do akumulatora można przyczepić także ergonomicznie zaprojektowany uchwyt, aby móc wygodnie przenosić go ze sobą np. w podróży. Stan naładowania akumulatora można sprawdzić np. w aplikacji ebiiGO lub na inteligentnym wyświetlaczu LED na kierownicy, na którym pojawiają się też różne istotne komunikaty — np. o pozostałym czasie podróży.

Przyjemność i bezpieczeństwo 

Użytkownicy roweru Acer ebii mogą czuć się na drodze naprawdę spokojnie, ebii jest wręcz naszpikowany nowoczesnymi rozwiązaniami z obszaru bezpieczeństwa. Światło przednie i tylne automatycznie włącza się w ciemności, a dodatkowe oświetlenie pod skrzynką sterującą zwiększa widoczność roweru podczas nocnej jazdy. Rower ebii został również wyposażony w czujnik radarowy zamontowany pod siodełkiem, który ostrzega użytkownika o zbliżających się z tyłu pojazdach lub innych obiektach.

Lekka i atrakcyjna wizualnie forma 

Kompaktowa rama roweru ebii waży zaledwie 16 kg i jest wyjątkowo mocna oraz trwała, ponieważ została wykonana ze stopu aluminium, a jej konstrukcja jest zoptymalizowana pod kątem ergonomicznej i bezpiecznej jazdy. Jego minimalistyczna forma zdecydowanie przykuwa wzrok. Gładkie krawędzie i chłodne, matowe wykończenie w kolorze białym nadają mu szyku, elegancji i nowoczesnej stylistyki. Półprzezroczysty reflektor to kolejny nowoczesny akcent. Z kolei wyświetlacz LED, umieszczony na środku kierownicy, wyświetla najistotniejsze informacje podczas jazdy.

Bezproblemowa konserwacja 

Bezpowietrzne opony ebii gwarantują bezpieczeństwo podczas jazdy z dużą prędkością, ponieważ są wykonane z kilku warstw pianki o różnej gęstości. Zapomnij o przebitych dętkach i ciesz się płynną jazdą! Zaprojektowane z myślą o zrównoważonym rozwoju, zastosowane w ebii opony bezdętkowe są wykonane z materiałów nadających się w 100% do recyklingu. Rower charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, na którą składa się też nierdzewny napęd paskowy z włókna węglowego, który nie wymaga smarowania na potrzeby konserwacji. Wyjmowany akumulator zapewnia dodatkową wygodę i wydajność — można go w łatwy sposób wymienić czy naprawić, bez konieczności rozbierania i modyfikacji całego roweru.

Cena i dostępność

Acer ebii będzie dostępny w regionie EMEA we wrześniu, a jego cena będzie zaczynać się od 1999 EUR. Parametry techniczne, ceny i dostępność produktów mogą różnić się w zależności od regionu.