Tefal Care For You / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Recenzja szafy parowej Tefal Care For You YT3040. Automatyczne prasowanie, dezynfekowanie i suszenie ?

Wiele osób nienawidzi prasowania. Jednym ze sposobów na uniknięcie wielogodzinnego stania z żelazkiem po każdym praniu jest zakup szafy parowej. Testuję właśnie Tefal Care For You, czyli jednego z takich sprzętów. Jak taka szafa parowa sprawdza się w praktyce? Jakie są jej wady i zalety? Zobaczcie!

Wideorecenzja

Opakowanie i obudowa

Opakowanie, w którym przychodzi szafa parowa Tefal Care For You, jest bardzo duże. Otwierając je znajdziemy:

 • szafę parową Tefal Care For You,
 • pilot do obsługi z uchwytem,
 • baterie AAA do pilota,
 • dwa wieszaki na ubrania,
 • dziesięć wąskich klipsów do podtrzymywania ubrań podczas prasowania,
 • dwa szersze klipsy do ubrań,
 • pojemnik na wszystkie klipsy,
 • instrukcję obsługi.

Obudowa wygląda nowocześnie. Mamy tutaj dość uniwersalne kolory łączące biel, czerń i szarości, przez co całość powinna wpasować się w praktycznie każde wnętrze. Od przodu znajdziemy ekran, który pokazuje czas pracy urządzenia. Może tutaj też pokazywać się informacje o braku wody.

Nad tym ekranem mamy trzy symbole, które podświetlają się w zależności od włączenia jednego z trzech dostępnych trybów pracy. Nad całością jest jeszcze pasek świetlny, który świeci się na niebiesko, co oznacza, że szafa jest w trakcie pracy.

Na tyle mamy tylko przewód zasilający wraz z wnęką na jego przechowywanie. Po prawej stronie jest zbiornik na wodę o pojemności około 2 litrów. Od spodu znajdziemy jeszcze kółka do łatwego przenoszenia, a poza tym, zarówno na tyle, jak i na przodzie, mamy wysuwane podstawki, które zwiększają stabilność szafy podczas pracy.

Obudowa ma nieco podwyższone boki, dzięki czemu możemy na jednym z nich powiesić koszyczek na klipsy. Na krawędzi tego koszyczka możemy także przymocować uchwyt na pilota, żeby już wszystko mieć w jednym miejscu.

Tefal Care For You / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)
Tefal Care For You / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Główna część Tefal Care For You ma ruchomy materiał, który możemy naciągnąć w górę podczas pracy lub opuścić całkowicie w dół, żeby na przykład wyjąć ubrania. Otwieramy całość po zwolnieniu zaczepów po prawej i lewej stronie od spodu. Po utworzeniu znajdziemy na dole miejsce, przez które wylatuje para wodna. Po bokach są z kolei ruchome elementy, które są taką jakby półką do odświeżenia mniejszych elementów, na przykład jakichś poduszek czy pluszaków.

Idąc w górę, mamy teleskopowe rurki, które pozwalają na przechowywanie szafy w dwóch wariantach. Gdy jej nie używamy, możemy złożyć ją praktycznie w połowę wysokości. Z kolei podczas pracy wysuwamy teleskopy i szafa od razu staje się większa. Na górze od spodu mamy jeszcze miejsca na dołączone do zestawu wieszaki. Poza tym są dwie pary klipsów do powieszenia spodni, pościeli czy koca.

Tefal Care For You ma moc na poziomie 3100 W, co pozwala wytworzyć do 65 gramów pary wodnej na minutę. Górna część szafy się delikatnie nagrzewa podczas pracy, jednak dół jest cały czas chłodny. Przez to całość jest bezpieczna dla dzieci czy zwierząt.

Jak zacząć pracę z Tefal Care For You?

Chcąc zacząć korzystać z Tefal Care For You, na pewno oczywiście musimy wlać wodę do pojemnika, zazwyczaj będzie to po prostu zwykła woda z kranu. Pojemnik mamy od boku, bez problemu go wyjmiemy, napełnimy i z powrotem włożymy już z wodą. Następnie składamy nóżki na przodzie i na tyle, żeby całość nie chwiała się podczas działania.

Dalej rozkładamy szafę. Najpierw opuszczamy w dół materiał na ściankach, potem rozkładamy na wysokość teleskopy. Aby to zrobić, wciskamy klawisze na samej górze obudowy, następnie podnosimy całość i blokujemy niebieskie zaczepy w połowie wysokości teleskopowych rur. Jest to konieczne, żeby na przykład szafa się przypadkowo nie złożyła podczas pracy urządzenia.

Teraz możemy włożyć ubrania na wieszakach, haczykach lub położyć coś na półkę. W przypadku niektórych ubrań, w trybie prasowania na krawędziach możemy zaczepić jeszcze klipsy, które będą ułatwiać prostowanie. Następnie naciągamy w górę ten pokrowiec po bokach. Na koniec podłączamy urządzenie do prądu i uruchamiamy interesujący nas tryb pracy.

Pilot do obsługi Tefal Care For You I dostępne tryby pracy

Na pilocie mamy tak naprawdę kilka przycisków, które sterują całością urządzenia. Od góry mamy włącznik, potem są trzy klawisze do uruchamiania konkretnych trybów pracy, a pod nimi są przyciski plusa i minusa do wydłużania lub skracania czasu działania. Na samym końcu jeszcze klawisz START/STOP, który uruchamia lub zatrzymuje działanie.

Pilot jest zasilany dwiema bateriami AAA, które są dołączone do zestawu. Pilot działa na podczerwień, więc musimy nakierować go mniej więcej stronę urządzenia, żeby wybierane opcje zadziałały. Sterowanie jest możliwe wyłącznie pilotem, w samej obudowie szafy nie mamy żadnych klawiszy, więc warto nie zgubić pilota.

Tefal Care For You / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)
Tefal Care For You / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Tak jak wspomniałem, w Tefal Care For You do dyspozycji mamy tak naprawdę trzy tryby działania. Pierwsza opcja to prasowanie, do czego powinniśmy w większości przypadków zastosować te klipsy na ubraniach, dzięki czemu całość skuteczniej się wyprasuje. Szczególnie polecane są przy koszulach i spodniach. Nie należy jednak stosować ich przed cienkich koszulkach czy innej odzieży, która może łatwo się odkształcić. W tym trybie ustawiamy czas pracy z przedziału od 10 do 30 minut z podziałką co 5 minut. Im dłuższy będzie czas prasowania, tym efekty mogą być mocniejsze. Czyli przy drobnych zagnieceniach wystarczy 10 minut, a przy mocniejszych raczej będziemy wybierać 30 minut.

Drugi tryb to dezynfekcja, za pomocą której możemy usunąć do 99,99% bakterii, zarazków i wirusów. Poza tym możemy także odświeżać ubrania czy na przykład usuwać nieprzyjemne zapachy. Do dezynfekcji nie trzeba używać już klipsów prostujących, a czas trwania cyklu ustalamy od 20 do 40 minut. Krótszy czas sprawdzi się do usunięcia delikatnych zapachów, a ten dłuższy już do pełnej dezynfekcji i niwelowania praktycznie wszystkich zapachów.

Ostatni tryb to delikatne suszenie, które sprawdza się do szybkiego suszenia ubrań dopiero co wyciągniętych z pralki. Jest na pewno dobrym wyborem, przede wszystkim dla delikatnych ubrań, których nie powinno się suszyć w suszarce bębnowej. Do tego trybu również nie stosujemy klipsów prostujących, a czas, jaki możemy ustalić, będzie w przedziale od 10 do 90 minut.

Aktywowanie konkretnych trybów pracy jest proste i wystarczy tak naprawdę włączyć sprzęt, następnie wybrać interesujący nas tryb, dostosować czas i ostatnią klawiszem wystartować pracę. A reszta dzieje się już sama! Po zakończonym cyklu pracy usłyszymy sygnał dźwiękowy, a podświetlenie oraz wyświetlacz zostaną wygaszone.

Działanie Tefal Care For You w praktyce

No przyznam, że Tefal Care For You działa zaskakująco dobrze i efekty są bardzo zadawalające. Idąc po kolei, tryb prasowania usunie większość zagnieceń na tkaninach. Ubrania są takie od razu do założenia na siebie i na pewno dużo bardziej proste, niż zdjęte prosto ze zwykłej suszarki do ubrań. Największe zagniecenia znikają, a obciążenie za pomocą klipsów to nieco usprawnia.

Może nie jest to tak perfekcyjnie wyprostowane, jak w przypadku ręcznego prasowania żelazkiem czy generatorem pary. Tu jednak wszystko dzieje się samo praktycznie bez naszej ingerencji. Do założenia na co dzień jest w sam raz, jednak do perfekcyjnego prostowania, na przykład koszul na jakieś oficjalne spotkania, ręczne prasowanie będzie nieco skuteczniejsze.

Dezynfekcja wypada bardzo dobrze i faktycznie wszelkie zapachy są skutecznie usuwane. W awaryjnej sytuacji, gdy zapomnieliśmy przeprać ulubionej koszulki, bluzy czy sukienki, takie odświeżenie będzie strzałem w dziesiątkę. Co prawda, nie usuniemy plam jak w prace, ale wszelkie zapachy już jak najbardziej tak.

Fajnie, że w taki sposób można odświeżyć zwykłe koszulki, ale także chociażby płacz wyciągnięty z szafy czy długo nieużywane pościele i koce. Po zakończonym cyklu czuć od nich taki bardzo neutralny, przyjemny zapach, a jednocześnie całość jest pozbawiona chociażby kurzu, wirusów, bakterii i zarazków. Tak więc, Tefal Care For You do takiego odświeżenia jak najbardziej to się sprawdza.

Najbardziej chyba jednak zaskoczyło mnie suszenie. Urządzenie świetnie radzi sobie z suszeniem ubrań prosto wyjętych z pralki i w przypadku, chociażby cienkich koszulek wystarcza nawet 10 minut, żeby wszystko było perfekcyjnie suche! Do grubszych tkanin lub z jakimiś gumkami, falbankami czy kieszeniami wystarcza jakieś 30 minut pracy, żeby móc założyć na siebie dopiero co wyprane ubrania.

Nie sądziłem, że będzie to aż takie szybkie! Działa to nawet sprawniej niż w suszarce bębnowej, a jednocześnie ubrania są traktowane delikatnej. Przy okazji też są nieco bardziej proste. Wiadomo, jednocześnie włożymy nie więcej niż te trzy ubrania, czyli stanowczo mniej, niż do takiej suszarki bębnowej. Jednak to zazwyczaj wystarczy, żeby w awaryjnej sytuacji mieć co na siebie włożyć.

Podczas codziennej pracy Tefal Care For You nie generuje zbyt dużo hałasu i nie powinno to przeszkadzać w codziennym użytkowaniu. Z urządzenia jednak na pewno wydostaje się trochę pary wodnej, przez co od razu w pomieszczeniu robi się nieco cieplej. A po kilku takich cyklach pracy z rzędu mogą zaparować okna co warto mieć na uwadze. Warto też pamiętać, żeby całość ustawić z odpowiednim odstępem od ścian czy mebli, żeby para wodna wydostające się z urządzenia ich nie zmoczyła.

Podsumowanie

Tefal Care For You kosztuje aktualnie około 2700 zł, przez co jest to jedna z najtańszych szaf parowych dostępnych na rynku. Na plus na pewno zaliczam dostępność trzech trybów pracy, przez co urządzenie jest bardzo funkcjonalne. W trybie prasowania usuniemy większość zagnieceń do codziennego noszenia ubrań. Do większych zagnieceń, czy też bardzo precyzyjnego prasowania lepiej sprawdzi się jednak generator pary lub chociażby taka stacja parowa jak Tefal Ixeo Power, którą nie tak dawno testowałem.

Urządzenie dezynfekcje skutecznie, przez co usuniemy zarazki, bakterie i wirusy, a jednocześnie wyeliminujemy nieprzyjemne zapachy. Przy okazji ubrania w tym samym momencie mogą się wyprostować. Ostatni tryb, czyli suszenie, zaskoczył mnie najbardziej. Może i włożymy do urządzenia maksymalnie trzy rzeczy jednocześnie, ale wysuszymy je nawet w 10 minut, czyli stanowczo szybciej, niż w tradycyjnej suszarce bębnowej. Całość jest też dużo bardziej delikatna dla tkanin, przez co te możemy włożyć praktycznie wszystkie ubrania, nawet takie, których nie powinniśmy umieszczać w suszarce bębnowej.

Tefal Care For You wygląda dobrze, jest wykonany solidnie, a jednocześnie sprzęt też możemy zmniejszyć o połowę, składając teleskopowe rury. Ogólnie więc uważam, że to jest ciekawe rozwiązanie, które sprawdzi się przede wszystkim u osób zabieganych. Lubiących robić pranie czy pracować na ostatnią chwilę, zaraz przed wyjściem z domu. No bo tu wystarczy włożyć ubrania, kliknąć parę razy pilotem, a reszta dzieje się tak naprawdę sama.

A co Wy sądzicie o takiej szafie parowej? Czy u Was by się sprawdziła? Dajcie znać w komentarzach.

Tekst powstał na zlecenie marki Tefal. Nie miało to jednak wpływu na przebieg testów czy moją opinię na temat sprzętu.

Tefal Care For You YT3040

9

Ogólna ocena

9.0/10

Zalety

 • Liczba dostępnych funkcji
 • Solidna obudowa
 • Skuteczna dezynfekcja
 • Szybkie suszenie ubrań
 • Usuwanie większości zagnieceń

Wady

 • Do perfekcyjnego prasowania dalej lepiej sprawdza się tradycyjna stacja parowa