Recenzja Asus Zenfone 5, czyli niezłego smartfona w niewysokiej cenie ??

Zenfone 5 to flagowa propozycja smartfonu od Asusa. Jakie możliwości daje nam to urządzenie? Czego można się spodziewać od tego telefonu? Wszystkiego dowiecie się z tej recenzji!

Obudowa

Asus Zenfone 5 wykonany został bardzo dobrze i solidnie co widać już po pierwszym wzięciu urządzenia w rękę. Dodatkowo obudowa została tak zaprojektowana, że jest smukła i komfortowo smartfon leży w dłoni. Całość została wykonana z połączenia metalu oraz szkła Corning Gorilla Glass.

Na tyle pod szkłem kryje się aluminium, które zostało pokryte powłoką nadającą blask powierzchni plecków. Na przodzie zaś znalazło się szkło typu „krawędź do krawędzi” o zakrzywieniu 2.5D, przez co ramki wokół wyświetlacza są bardzo wąskie. Szkło na ekranie pokryto specjalną powłoką antyodblaskową, która redukuje odbicia i poprawia jakość obrazu.

Asus Zenfone 5 / fot. Kapsologicznie.pl

Na prawym boku smartfonu umieszczono klawisz zasilania oraz przyciski głośności. Na przeciwległym boku znalazła się tacka na dwie karty nanoSIM lub jedną nanoSIM i jedną microSD, ponieważ mamy do czynienia w tym telefonie ze slotem hybrydowym.

Na dolnej krawędzi zamontowano złącze USB typu C, głośnik multimedialny, mikrofon oraz złącze słuchawkowe, zaś na górnej krawędzi znajdziemy tylko mikrofon.

Na pleckach urządzenia znalazł się aparat główny składający się z dwóch matryc, dwutonowa dioda doświetlająca LED, skaner linii papilarnych, logo producenta oraz podstawowe oznaczenia.

Asus Zenfone 5 / fot. Kapsologicznie.pl

Przód urządzenia to praktycznie sam wyświetlacz oraz notch, ponieważ ramki wokół ekranu są tak wąskie, że prawie jakby ich tam nie było. Producent twierdzi bowiem, że ekran zajmuje 90% przodu urządzenia.

Asus Zenfone 5 / fot. Kapsologicznie.pl

We wspomnianym wcięciu umieszczono kamerkę do selfie, głośnik do rozmów, diodę powiadomień oraz podstawowe czujniki. Głośnik do rozmów w tym telefonie jest również drugim głośnikiem multimedialnym.

Asus Zenfone 5 / fot. Kapsologicznie.pl

A jeżeli chodzi o sam wyświetlacz, to zastosowany został ekran o przekątnej 6,2 cala i rozdzielczości Full HD+ (2246 x 1080) z matrycą Super IPS+, wykonany w proporcjach 19:9. Charakteryzuje się on dobrym nasyceniem kolorów. Wszystkie czcionki są ostre, nie ma żadnych poszarpanych krawędzi a kąty widzenia są wystarczające. Jasność minimalna mogła być trochę niższa, zaś maksymalna na jest na odpowiednim poziomie.

Warto dodać, że producent dodaje w zestawie etui ochronne. Sprawdza się ono dobrze, ponieważ skutecznie chroni obudowę urządzenia. Jest też precyzyjnie dopasowane do bryły smartfona.

Asus Zenfone 5 / fot. Kapsologicznie.pl

Aparat

Asus Zenfone 5 dysponuje aparatem głównym złożonym dwóch matryc. Jedna matryca jest 12 megapikselowa z przysłoną f/1.8, jest to soczewka wyprodukowana przez Sony – IMX363. Druga matryca jest odpowiedzialna za szerokokątność fotografii – obsługuje kąt 120 stopni, jednak bardziej szczegółowych informacji o tej matrycy producent nie podaje.

Asus Zenfone 5 / fot. Kapsologicznie.pl

Aparat ten dysponuje autofokusem z detekcją fazy, który ostrzy w zaledwie 0,03 sekundy. Ponadto wyposażony został w czteroosiową i czterostopniową optyczną stabilizację obrazu.

Aparatem głównym możemy nagrywać w rozdzielczości 4K w 30 klatkach na sekundę. Możliwość nagrywania w 60 klatkach na sekundę uzyskujemy po przełączeniu się na rozdzielczość Full HD 1080p.

Na przodzie znalazła się kamerka do selfie o rozdzielczości 8 megapikseli i przysłonie f/2.0.

Jakość zdjęć wykonywanych aparatem głównym nie jest najgorsza, lecz do perfekcji dużo jej brakuje. Przy dobrych warunkach oświetleniowych są w miarę wyraźne i ostre, jednak trochę gorzej już jest ze szczegółowością, ponieważ są trochę rozmyte. Czym warunki oświetleniowe się pogarszają tym coraz bardziej fotografie tracą na jakości.

Wykonując zdjęcia w trybie szerokokątnym zobaczymy dużą stratę jakości fotografii w porównaniu do wykonania zdjęcia w tej samej perspektywie oraz tych samych warunkach tylko bez trybu szerokokątnego. Dodatkowo zdjęcia w trybie szerokokątnym są zdecydowanie mało ostre i szczegółowe ale trochę z cieplejszymi kolorami niż wąskim trybie.

Mamy jednak wrażenie, że ten szeroki kąt nie jest zbyt szeroki. Testując chociażby LG G7 można było osiągnąć lepsze zdjęcia. Z resztą, zobaczcie sami:

Selfiaki natomiast charakteryzują się w miarę dobrymi kolorami jednak z ostrością i szczegółowością jest już trochę gorzej, ponieważ są one takie trochę jakby wygładzone. Dodatkowo pojawiają się czasem delikatne rozmazania, a zdjęcia nocne mocno tracą szczegółowość.

Sztuczna inteligencja używana jest rozpoznawania scen na fotografowanych zdjęciach w celu dobrania najlepszych ustawień aparatu aby zdjęcia były jak najwyższej jakości. Rozpoznawane jest 16 typów scenerii takich jak: ludzie, żywność, pies, kot, zachód słońca, niebo, zieleń, ocean, kwiat, roślina, śnieg, ujęcie nocne, scena, tekst, kod QR oraz statyw.

Aplikacja aparatu w tym smartfonie została wyposażona dość dobrze i znajdziemy w niej sporo ciekawych funkcji.

A znajdziemy takie tryby jak:

 • upiększanie twarzy,
 • profesjonalny,
 • duża rozdzielczość,
 • animacja GIF,
 • panorama,
 • Google Lens,
 • wideo w zwolnionym tempie (w 1080p przy 120 kl./sek. / w 720p przy 240 kl./sek.),
 • upływ czasu,
 • filtry kolorystyczne.

Google Lens pozwala na bieżąco analizować wszystko co znajduje się w zasięgu aparatu w telefonie i wyświetlać o tym informacje. Za pomocą tej funkcji możemy poznać informacje o jakimś miejscu jeżeli zostanie zidentyfikowane ze zdjęcia. Dodatkowo pozyskamy informacje o produktach czy zeskanujemy tekst pod kątem sprawdzenia słów czy zapisania danych teleadresowych do kontaktów.

Czytnik linii papilarnych

Skaner linii papilarnych w tym urządzeniu charakteryzuje się bardzo dobrym działaniem. Odcisk palca jest rozpoznawany prawidłowo i szybko już po delikatnym dołożeniu palca do czytnika. Po poprawnym rozpoznaniu odcisku urządzenie jest odblokowywane praktycznie od razu, dodatkowo skaner jest cały czas aktywny więc nie ma konieczności podświetlania ekranu aby odblokować smartfona.

Dodatkową funkcjonalnością skanera jest wysuwanie i chowanie belki powiadomień za pomocą gestu przesunięcia w górę lub w dół po czytniku.

Bateria

W Asusie Zenfone 5 został zamontowany akumulator o pojemności 3300 mAh. Bateria ta pozwala na uzyskanie około 4,5-5 godzin pracy na ekranie po jednym pełnym cyklu ładowania oraz gdy korzystamy po części z WiFi i transmisji danych oraz jasność ekranu mamy ustawioną mniej więcej na połowie możliwej.

Asus Zenfone 5 / fot. Kapsologicznie.pl

Wykorzystując samo WiFi do łączenia się z Internetem jesteśmy w stanie uzyskać około 5,5-6 godzin pracy na ekranie. W przypadku gdy jesteśmy poza zasięgiem jakiegokolwiek WiFi i będziemy korzystać z transmisji danych to osiągniemy czas pracy na ekranie na poziomie około 3,5-4 godzin.

Warto wspomnieć, że smartfon został wyposażony w moduł szybkiego ładowania, przez co będziemy mogli w sytuacjach kryzysowych szybko naładować nasze urządzenie. Do ładowania przyda się ładowarka zakończona przewodem z USB typu C.

System, płynność, multimedia

W smartfonie został zainstalowany system operacyjny Android 8.0 Oreo wraz z nakładką od producenta – Asus ZenUl 5.

Za płynne działanie smartfonu odpowiada procesor Qualcomm Snapdragon 636, grafika Adreno 509 oraz 4GB pamięci RAM. Zaś na pliki przeznaczone jest 64 GB pamięci wbudowanej, z czego około 12 GB zajmują pliki systemowe.

Asus Zenfone 5 / fot. Kapsologicznie.pl

Smartfon działa bardzo płynnie, wszystkie aplikacje ładują się bez problemu, przełączanie pomiędzy aplikacjami także jest płynne, przez co praca z tym telefonem odbywa się komfortowo.

Wspomniana nakładka wprowadza do urządzenia trochę ciekawych funkcji i urozmaiceń, a wśród nich:

 • inteligentny ekran włączony – ekran będzie cały czas podświetlony gdy na niego patrzymy;
 • ukryj wcięcie – dzięki któremu możemy zaczernić obszary obok wcięcia;
 • pasek nawigacji – możemy zmienić układ przycisków ale również przełączyć się na gesty nawigacji. Gesty wywołujemy po przeciągnięciu palcem od dolnej krawędzi w miejscu przycisku funkcyjnego z którego chcemy skorzystać;
 • podnieś, by sprawdzić telefon pozwala na sprawdzenie podświetlenie i sprawdzenie powiadomień po samym podniesieniu telefonu;
 • tapety i motywy przy pomocy, których możemy dostosować wygląd systemu do własnych preferencji;
 • rozpoznawanie twarzy – które może zostać wykorzystane do odblokowania telefonu obok innych metod dostępu;
 • Page Marker który pozwala na pobieranie stron internetowych i następnie czytanie ich gdy jesteśmy poza zasięgiem Internetu, a także zaznaczenie ważnych fragmentów czy nadawanie tagów artykułom na potrzeby przyszłego wyszukiwania zapisanych treści;
 • wykonywanie zrzutu ekranu po przytrzymaniu przycisku ostatnich aplikacji;
 • uruchomienie aparatu po dwukrotnym kliknięciu przycisku głośności na wygaszonym ekranie;
 • gest odcisku palca umożliwiający wysunięcie i schowanie belki powiadomień;
 • ZenMotion wprowadzający masę gestów do systemu, takich jak:
  • gesty dotykowe przy pomocy, których wybudzimy oraz wygasimy ekran po dwukrotnym stuknięciu w niego,
  • gesty ruchu a w nich wyciszenie połączeń przychodzących po obróceniu telefonu do dołu ekranem czy ręce do góry powodujące odebranie połączenia po przyłożeniu urządzenia do ucha,
  • gesty na ciemnym ekranie umożliwią uruchamianie wybranej aplikacji po narysowaniu odpowiedniej litery;
 • tryb jednoręczny uaktywniany po dwukrotnym naciśnięciu przycisku ekranu głównego;
 • twin apps – czyli aplikacja bliźniacza, dzięki której możemy się zalogować do jednej aplikacji na dwóch kontach. Niestety telefon narzuca nam jakie aplikacje możemy zdublować z tych, które mamy zainstalowane, nie ma dowolności;
 • mobilny menadżer – w którym możemy kontrolować użycie danych, zarządzać baterią, powiadomieniami czy wyczyścić pamięć;
 • aplikacja SelfieMaster – w której znajdziemy opcje upiększania twarzy podczas wykonywania zdjęć oraz nagrywania filmów, znalazło się także tworzenie kolaży oraz pokazów slajdów. W aplikacji znajdziemy również ZeniMoji, które możemy wykorzystać podczas nagrywania wideo, prowadzenia wideorozmów oraz strumieniowania na żywo. Wykorzystamy również podczas wykonywania zdjęć. ZeniMoji pozwalają użytkownikom na animowanie słodkich awatarów przy użyciu własnego głosu, mimiki oraz ruchów głowy.

W Asus Zenfone 5 nie zabrakło modułu NFC, więc płatności mobilne tym telefonem będą jak najbardziej dostępne.

Głośniki w tym telefonie grają dość przyzwoicie. Dźwięk jest głośny i w miarę głęboki. Sztuczna inteligencja znalazła się również w tym miejscu i ma dostosowywać dźwięk tak aby był możliwie jak najwyższej jakości. Głośniki także wyposażone zostały w standard Hi-Res Audio oraz DTS Headphone:X. Ponadto dysponują funkcją AudioWizard umożliwiającą dostosowanie ustawień do swoich konkretnych preferencji akustycznych. Możemy wybierać pomiędzy trybami: normalny, pop, rock, wokal oraz niestandardowy, w którym możemy dostosować wszystkie parametry do własnych preferencji.

Podsumowanie

Asusa Zenfone 5 można kupić aktualnie za około 1100 złotych. Za tę cenę otrzymujemy telefon z dość płynnym i zawierającym sporo urozmaiceń systemem. Ponadto akumulator sprawdza się całkiem przyzwoicie i spokojnie powinien wystarczyć na jeden dzień średnio intensywnego korzystania z urządzenia. Na skaner linii papilarnych w tym smartfonie również nie można narzekać, gdyż działa zadowalająco. Nie zabrakło złącza słuchawkowego, NFC umożliwiającego płatności zbliżeniowe, a także modułu szybkiego ładowania co zdecydowanie jest na plus.

Wadą Asusa Zenfone 5 są jednak aparaty które nie robią wielkiego szału, lecz do podstawowych zdjęć w bardzo dobrych warunkach oświetleniowych powinny być wystarczające. W momencie gdy będziemy chcieć coś uwiecznić lub zrobić sobie selfie w gorszych warunkach to niestety jakość tych fotografii nie będzie już zadowalająca.

Asus Zenfone 5 / fot. Kapsologicznie.pl

Asus Zenfone 5 jest ciekawą propozycją smartfona, który radzi sobie całkiem dobrze w codziennym użytkowaniu, jedynie te aparaty dla bardziej wymagających osób będą zdecydowanie nie wystarczające. Ogólnie ten telefon wypada całkiem ok, jednak można też się zastanowić nad wyborem innego urządzenia, jeśli potrzebujecie lepszego aparatu. Szczególnie, że konkurencja jest obecnie bardzo duża…

Dajcie znać co Wy sądzicie o tym modelu smartfona, czy byście go wybrali czy jednak zdecydowali się na coś innego!

Asus Zenfone 5

8.6

Obudowa

9.0/10

Działanie systemu

9.5/10

Akumulator

8.5/10

Aparaty

7.0/10

Funkcjonalność

9.0/10

Zalety

 • Ładna obudowa
 • Płynne działanie systemu
 • Wydajny akumulator
 • NFC
 • Moduł szybkiego ładowania

Wady

 • Aparaty mogłyby wykonywać lepsze zdjęcia