Test AOC U3277PWQU – niezłego monitora z 4K ??

AOC U3277PWQU to 32-calowy monitor, który z pewnością pozwoli na swobodną pracę podczas wykonywania wielu zadań na raz. Świętnie się sprawdzi przy pracy z rozbudowanymi arkuszami kalkulacyjnymi, obróbką zdjęć czy przy montowaniu filmów. A czym się wyróżnia ten monitor? Tego a także innych kwestii dotyczących tego urządzenia dowiesz się z tego materiału!

Obudowa

AOC U3277PWQU dość spory monitor, ponieważ posiada on matrycę o przekątnej dokładnie 31,5 cala. Ze względu, że monitor jest dość sporej przekątnej jego wymiary także są dość pokaźne. Szerokość wynosi 74,2 cm, wysokość z podstawką i poniesieniem do samej góry to 66 cm, zaś głębokość 17 cm i jest to wymiar podstawki. Cały monitor z nóżką i podstawką waży 11,5 kg, więc jest on też całkiem masywny.

AOC U3277PWQU / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Wspomniana matryca została otoczona od góry oraz po bokach ramkami wykonanymi z czarnego tworzywa sztucznego. W erze bezramkowości mogłyby być one już nieco węższe, aczkolwiek też jakiejś wielkiej tragedii nie ma. Pod ekranem zaś znalazła się trochę szersza ramka w kolorze srebrnym na której umieszczono: logo producenta po środku oraz po prawej diodę i oznaczenia przycisków funkcyjnych, które umieszczono od dołu monitora.

Ramki AOC U3277PWQU / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Wspomnianych przycisków jest pięć i są to tradycyjne, fizyczne klawisze, które odpowiadają ze sterowanie opcjami monitora. Pierwszy od lewej jest odpowiedzialny za wybór źródła obrazu. Dwa kolejne to strzałki, którymi porusza się po menu monitora, ale także strzałka w lewo jest odpowiedzialna za regulację głośności zaś prawa za wywołanie menu oraz potwierdzanie wyboru. Czwartym klawiszem reguluje się ostrość (clear vision), zaś ostatni odpowiada za włączanie a także wyłączanie monitora.

Gdy spojrzymy na monitor AOC U3277PWQU od tyłu ujrzymy wysunięty od reszty odbudowy prostokąt, na którym umieszczono w centralnym miejscu miejsce do zamontowania nóżki oraz liczne złącza, a także głośniki. Z kolei na niewysuniętej części znalazło się logo producenta oraz miejsce do zamontowania linki zabezpieczającej – Kensington Lock.

Tył AOC U3277PWQU / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Nóżka podstawki monitora została wykonana z metalu, który został pokryty tworzywem sztucznym, zaś sama podstawka pokryta jest świecącym metalem. Nóżka ta pozwala na ergonomiczne ustawienie monitora, które będzie pozwalało na komfortową pracę. Dysponuje ona regulacją kąta nachylenia (Tilt) w zakresie -5/+24 stopnie i wysokości (Height) w granicach 18 centymetrów. Możliwe jest także regulowanie kąta obrotu (Swivel) w zakresie -165/+165 stopni. Wszystkie te regulacje pozwolą na dopasowanie monitora idealnie do naszych preferencji w bardzo łatwy sposób, ponieważ wystarczy tylko trochę siły żeby monitor był w idealnej dla nas pozycji.

Ciekawostką jest też to, że możemy obrócić monitor o 90 stopni (pivot) sprawiając, że będzie on ustawiony w pozycji pionowej. Uważam jednak, że w przypadku monitora (jeszcze tak wielkiego) nie jest to zbyt wygodne. Jednak jeśli ktoś bardzo będzie chciał to taka opcja jest!

AOC U3277PWQU / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

W zestawie z AOC U3277PWQU dołączone są kabelki takie jak: VGA, HDMI, DisplayPort, USB 3.0, audio oraz zasilający. Całkiem ładny zestaw, cieszy, że producent tyle od siebie daje. Pozytywnie zaskakuje także takt, że na ten monitor otrzymujemy aż 36 miesięcy gwarancji.

Złącza i gniazda

Szereg złączy jaki znalazł się w tym monitorze to aż 4 superszybkie złącza USB 3.0, złącze DisplayPort, DVI, VGA oraz HDMI. Jest jeszcze wejście audio oraz zasilania. Wspomniane złącza USB 3.0 pozwalają na szybkie ładowanie urządzeń, które obsługują standard szybkiego ładowania, ale także na podłączenie urządzeń różnego typu. Złącze te są też kompatybilne ze standardem USB 2.0, więc starsze urządzenia też bez problemu podłączymy.

Bok AOC U3277PWQU / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Złącza wideo umieszczono od dołu, natomiast wszystkie złącza USB w AOC U3277PWQU są od boków wspomnianego wysunięcia, dzięki czemu są one dostępne nawet po zamontowaniu monitora na ścianie. Możliwe jest zamontowanie monitora na ścianie przy pomocy uchwytu w standardzie VESA 100 x 100 mm. Oczywiście trzeba się w niego zaopatrzyć samodzielnie – nie jest dodawany w zestawie.

Dół AOC U3277PWQU / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Głośniki

Fajnym elementem monitor AOC U3277PWQU są wbudowane głośniki o mocy 3W każdy. Grają one zaskakująco bardzo dobrze! Odtwarzane dźwięki są głośne, a przy tym wyraźne i pozbawione zakłóceń. Nic nie trzeszczy, nie charczy, za to ładnie wyczuwalna jest głębia i delikatny bas (chociaż te ostatnie mogłyby być nieco mocniejsze). Korzystając z tego monitora myślę, że spokojnie można zrezygnować z innych zewnętrznych głośników co sprawi, że będzie więcej przestrzeni do pracy.

Wyświetlacz i działanie

Do dyspozycji w AOC U3277PWQU mamy ekran o przekątnej 31,5 cala. Jest on w rozdzielczości 4K UHD w proporcjach 16:9. Jego zaletą jest też matowa powłoka, dzięki czemu unika się odbijania światła i przedmiotów które nas otaczają. Wyświetlacz ma też wysoką rozdzielczość na poziomie 3840 x 2160 pikseli. Pozwala to na komfortową pracę bez jakichkolwiek poszarpanych krawędzi czy nierównych czcionek. Dodam jeszcze, że częstotliwość odświeżania ekranu to 60 Hz, natomiast czas reakcji wynosi 4 ms.

AOC U3277PWQU / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Na pochwałę zasługują też wyświetlane kolory, które są żywe i prezentują się bardzo dobrze. Fajnie, że mamy też sporo opcji dostosowania barw oraz jasności, z którą chcemy pracować. Do kątów widzenia też nie ma się co przyczepić. Trzeba przyznać, że to wszystko sprawia, że z monitora korzysta się komfortowo, a duża powierzchnia robocza ułatwia pracę.

Możemy spokojnie pracować w taki sposób, że dzielimy ekran na dwie części i uruchamiamy w nich dwie osobne aplikacje. Obsługę kilku treści jednocześnie ułatwią także tryby Picture in Picture i Picture by Picture pozwalające jednocześnie wyświetlać obraz z dwóch różnych źródeł. Pierwszy z nich (Picture in Picture) umożliwia wyświetlić małe okienko w rogu podstawowego pulpitu. Z kolei Picture by Picture uruchamia dwa obrazy równej wielkości obok siebie.

AOC U3277PWQU / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Przy tak dużym ekranie ważny jest też nasz wzrok. Na szczęście w tym monitorze zastosowano opcję ochrony oczu podczas pracy z urządzeniem. Jest to Flicker Free, czyli technologia odpowiedzialna za eliminację migotania obrazu co sprawia, że wzrok się mniej męczy.

Podsumowanie

AOC U3277PWQU kosztuje aktualnie w okolicy 1700 złotych. Jest to cena jak najbardziej adekwatna do możliwości urządzenia! Jest to bowiem monitor sprawdzający się świetnie w codziennym użytkowaniu. Duża powierzchnia robocza w postaci prawie 32-calowego ekranu, wysoka rozdzielczość wyświetlacza oraz ładnie odwzorowywane kolory bardzo pozytywnie wpływają na ocenę tego sprzętu.

Do tego mamy sporo dodatkowych złączy dostępnych w obudowie monitora, jest też bardzo duży zakres regulacji ekranu oraz głośniki, które sprawdzają się dobrze do korzystania z multimediów. Wisienkami na torcie są tryby Picture in Picture i Picture by Picture zwiększające możliwości multizadaniowości oraz Flicker Free redukujący migotanie obrazu.

Ramki AOC U3277PWQU / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Na pewno trzeba się przyzwyczaić do tak dużego ekranu. 31,5 cala to przecież ponad dwa razy więcej niż w większości standardowych laptopów! Po kilku godzinach pracy z AOC U3277PWQU można jednak już stwierdzić, że większy wyświetlacz ułatwia nie jedno zadanie i trudno będzie się na nowo odzwyczaić od niego.

Tak wiec – AOC U3277PWQU jest według mnie urządzeniem wartym uwagi i godnym polecenia! Dajcie znać co Wy myślicie o tym monitorze i czy sprawdziłby się u Was na biurku!

 

 

 

 

AOC U3277PWQU

9.5

Ogólna ocena

9.5/10