Asus Zenfone 3 Max 5,5 (ZC553KL) to budżetowy smarfon z przyjemnie działającym systemie. A czy jest on godny polecenia? Jakie znalazły się w nim wady? Wszystkiego dowiecie się z recenzji, a więc miłego czytania oraz oglądania!
Wideo z recenzją
Specyfikacja techniczna
- 5,5-calowy wyświetlacz IPS TFT LCD o rozdzielczości Full HD (1080 x 1920 pikseli),
- procesor Qualcomm Snapdragon 430 8937 (ośmiordzeniowy, taktowanie 1,4 GHz),
- grafika Adreno 505
- 3GB RAM,
- 32GB pamięci wbudowanej,
- slot kart microSD (do 128GB),
- Android 6.0 Marshmallow (aktualizacja do Androida 7.1.1 Nougat),
- LTE Cat. 4 (pobieranie danych do 150Mpbs, wysyłanie do 50Mbps),
- dual SIM (standby),
- Bluetooth 4.1,
- Wi-Fi 802.11 b/g/n,
- GPS, Glonass,
- złącze słuchawkowe 3,5 mm,
- port microUSB,
- aparat 16 Mpix z podwójną diodą doświetlającą i laserowym autofokusem,
- kamerka 8 Mpix,
- akumulator o pojemności 4100 mAh,
- wymiary: 151,4 x 76,24 x 8,3 mm,
- waga: 175 gramów.
Obudowa
Przeważająca część bocznych krawędzi oraz tyłu Asusa Zenfone 3 Max (ZC553KL) została wykonana z metalu. Poza metalem producent zdecydował się na umieszczenie wstawek z tworzywa sztucznego na górze i dole plecków urządzenia.
Na tyle smarfona znalazł się aparat główny, w jego sąsiedztwie zamieszkały: dwie diody doświetlające, czytnik linii papilarnych oraz laserowy autofocus. Na dole plecków znalazło się logo producenta.
Na przodzie Zenfona 3 Max umieszczony został wyświetlacz o przekątnej 5,5 cala, poniżej ekranu przyciski funkcyjne, a nad nim podstawowe czujniki, głośnik do rozmów, aparat do selfie, a to wszystko zostało pokryte szkłem hartowanym Corning Gorilla Glass 3.
Na lewej krawędzi urządzenia znajduje się tacka na dwie karty sim: jedną nanoSIM oraz jedną microSIM lub można zastosować konfigurację jedna karta microSIM a druga dla rozszerzenia pamięci urządzenia, czyli microSD. Na prawym boku smarfona znajdziemy przyciski głośności, a pod nimi klawisz zasilania.
Na dolnej krawędzi znalazło się złącze microUSB zamontowane po obróceniu go o 180 stopni względem innych urządzeń oraz głośnik mono. Na górnej krawędzi umieszczono zaś złącze słuchawkowe.
Aparat
W Asusie Zenfone 3 Max 5,5 zamontowany został 16-megapikselowy aparat główny, który przy obecności światła dziennego wykonuje zaskakująco dobrej jakości zdjęcia. Fotografie te w miarę dobrze odzwierciedlają kolory fotografowanych przedmiotów oraz jesteśmy w stanie uchwycić i wyostrzyć małe elementy. Problem z jakością zdjęć pojawia się przy gorszym oświetleniu lub w przy mglistej pogodzie, gdzie laserowy autofocus nie radzi sobie z wyostrzaniem elementów, które mają zostać uwiecznione na zdjęciach.
Aparat frontowy wyposażony został w 8-megapikselową matrycę. Podobnie jak aparat główny świetnie sobie radzi z wykonywaniem zdjęć przy dobrych warunkach oświetleniowych, lecz nie raz odwzorowanie kolorów mogło by być lepsze.
Aplikacja aparatu posiada dość dużo ciekawych trybów, które łatwy sposób pomogą wykonać fajne zdjęcie. Wśród tych trybów znalazły się między innymi: automatyczny, HDR Pro, upiększenie, duża rozdzielczość, słabe oświetlenie, noc, panorama czy upływ czasu. Dla osób, które lubią wykonywać zdjęcie w bardziej profesjonalny sposób przewodzono tryb ręczny który daje możliwość dostosowania większości parametrów zdjęcia.
Więcej fotografii we wpisie na Tabletowo.pl.
Czytnik linii papilarnych
Umieszczony w tym urządzeniu skaner linii papilarnych bardzo dobrze sobie radzi z rozpoznawaniem odcisku palca, który został zdefiniowany do odblokowywania smarfonu. Precyzyjne i szybkie odczytanie odcisku palca wywołuje odblokowanie urządzenia, lecz na jego podświetlenie musimy chwilę poczekać. Dodatkowo w funkcjonalność skanera linii papilarnych zostały zaimplementowane funkcje: odbieranie przychodzących połączeń, uruchomienie aparatu czy wykonywanie zdjęć.
Bateria
Asus Zenfone 3 Max 5,5 (ZC553KL) kryje w swoim wnętrzu akumulator o pojemności 4100 mAh, co się przekłada nawet na 7 godzin pracy na wyświetlaczu. Taki czas pracy na włączonym ekranie pozwoli nawet na dwa dni pracy ze smartfonem po jednym pełnym naładowaniu akumulatora. Testy przeprowadziliśmy w standardowym dla nas trybie, czyli jasność ekranu na połowie możliwej jasność oraz cały czas włączona pełna synchronizacja. Jeżeli korzystamy z transmisji danych wynik pracy na ekranie jest dużo gorszy, lecz pracując na samym Wi-Fi jesteśmy w stanie uzyskać nawet 8h na ekranie.
System, płynność, multimedia
Android 6.0.1 Marshmallow to system operacyjny operacyjny, który znajdziemy w Zenfonie 3 Max 5,5. Dodatkowo na system została nałożona nadkłada od Asusa, czyli ZenUl. Wszytko to działa korzystając z 8-rdzeniowego procesora Qualcomm Snapdragon 430 8937, taktowanym zegarem 1,4 GHz i wspieranym przez grafikę Adreno 505. W urządzeniu znalazło się 3 GB pamięci operacyjnej oraz 32 GB pamięci wewnętrznej przeznaczonej na pliki użytkownika oraz system. Warto dodać, że Asus zaczął wprowadzać aktualizację do Androida 7.1.1 Nougat, lecz na urządzeniu testowym taka aktualizacja się jeszcze nie pojawiła.
Nakładka systemowa od Asusa wprowadza kilka dodatkowych funkcji do systemu urządzenia. Wśród tych funkcji na uwagę zasługują:
- tryb jednoręczny;
- wykonywanie zrzutu ekranu poprzez przytrzymanie przycisku ostatnich aplikacji;
- uruchamianie aplikacji rysując na wygaszonym ekranie „W”, „S”, „e”, „C”, „Z” oraz „V”;
- motywy;
- dwukrotne stuknięcie w ekran, które powoduje wygaszenie oraz wybudzenie ekranu;
- możliwość blokowania dostępu do aplikacji bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania.
Płynność systemu, jak na urządzenie za około 999 zł oraz podzespoły ze średniej półki, jest miłym zaskoczeniem, ponieważ smarfon działa bardzo płynnie. System nie potrzebuje czasu na większe przemyślenia co jego użytkownik chciał od niego. Podczas testów aplikacje z których korzystaliśmy nie zamykały się wbrew naszej woli.
Podsumowanie
Asus Zenfone 3 Max (ZC553KL) kosztuje w momencie opublikowania recenzji około 999 zł, za tę cenę aktualnie ciężko znaleźć tak dobrego i płynnego smarfona wśród konkurencji.
Naszym zdaniem Asus Zenfone 3 Max (ZC553KL) jest smarfonem godnym polecenia, ponieważ jest to zaskakująco płynnie działające urządzenie, które wyróżnia się przede wszystkim pojemnym akumulator, który pozwala na długą pracę na wyświetlaczu. Model ten ma dość dobre aparaty, jednakże mogły być lepsze, a autofocus lepiej dopracowany. Warto też zwrócić uwagę, że producent nie zdecydował się na umieszczenie NFC w tym urządzeniu.
A co Wy myślicie o Asusie Zenfone 3 Max (ZC553KL)? Dajcie koniecznie znać w komentarzach.
[buybox-widget category=”electronics” ean=”4712900657166″]