Asus Zenfone 3 vs Sony Xperia XZ / Porównanie

Hej! Zapraszam na porównanie dwóch świetnych smartfonów z wyższej półki. Który okaże się lepszy: Asus Zenfone 3, czy Sony Xperia XZ? Wszystkiego dowiecie się w tym materiale! 🙂

Wideo z porównaniem


Obudowa urządzeń

Już na pierwszy rzut oka możemy dostrzec sporo różnic w obudowach Sony Xperia XZ i Asus Zenfone 3. W tym pierwszym głównie znajdziemy metal, ale również pojawiły się wstawki z tworzywa sztucznego. Front, rzecz jasna, pokryty jest szkłem hartowanym. A przypadku Asusa takie szkło jest obecna na przodzie i tyle urządzenia, natomiast po bokach znajdziemy metal.

Na prawej krawędzi Xperii znajdziemy wszystkie klawisze: zasilania, głośności, a także fizyczny spust migawki aparatu. Na przeciwległym boku zagościła tacka na karty sim i microSD, od góry znajdziemy złącze słuchawkowe, a od dołu port USB typu C. W przypadku Zenfone 3 układ poszczególnych elementów jest identyczny – brakuje jedynie spustu migawki aparatu.

W Asusie możemy zauważyć lekko wystający aparat główny, obok niego laserowy autofokus, trzy diody LED, a pod nim skaner odcisków palców. W Przypadku Xperii XZ aparat nie wystaje, mamy do dyspozycji tylko jedną diodę doświetlającą, ale za to zaimplementowano czujnik podczerwieni, nie zabrakło również laserowego autofokusa. Skaner linii papilarnych jest natomiast wbudowany w klawisz zasilania.

Na froncie znajdziemy w obydwóch przypadkach 5,2-calowe wyświetlacze w rozdzielczości Full HD. W przypadku obu modeli od góry znajdziemy głośnik do rozmów, podstawowe czujniki, diodę powiadomień i kamerkę do selfie. W przypadku Sony od dołu i góry ekranu znajdziemy jeszcze głośniki stereo, w Asusie mamy tylko jeden głośnik umieszczony od dołu na ramce. Asus posiada natomiast dotykowe klawisze funkcyjne pod wyświetlaczem (ostatnie aplikacje, home, wstecz), w Sony wyświetlają się one na ekranie. Warto jeszcze dodać, że Xperia XZ jest wodo- i pyłoszczelna, więc przypadkowe zachlapania na pewno nie uszkodzą smartfona.

  • Asus Zenfone 3
  • Sony Xperia XZ

Fotografie wykonane za pomocą smartfonów

Aparaty w obu smartfonach mogą wykonać na prawdę bardzo dobrej jakości zdjęcia! W przypadku Asusa nieco lepiej wychodzi macro i wykonywanie fotografii w ciemności. Natomiast u Sony możemy zauważyć nieco więcej szczegółów, mniej szumów i trochę bardziej naturalne kolory.

Aplikacje aparatu są bardzo podobne pod względem funkcjonalności i oba smartfony posiadają tryby manualne, co na pewno ucieszy bardziej wymagających użytkowników.

  • Asus Zenfone 3
  • Sony Xperia XZ

System, działanie i bateria

Oba smartfony działają płynnie (dziwne, żeby tak nie było przy urządzeniach za tyle pieniędzy 😛 ). W przypadku Sony mam wrażenie, że czasem aplikacje działają nieco szybciej, za to Asus może poszczycić się większą stabilnością systemu. W przypadku Zenfone 3 na pewno mamy o wiele więcej dodatków w systemie, takich jak tryb obsługi jedną ręką, przycisk wiszący czy laserowa linijka. W każdym z tych dwóch smartfonów możemy zmienić motywy, natomiast w żadnym nie znajdziemy opcji multizadaniowości i możliwości uruchomienia dwóch aplikacji jednocześnie.

Bateria jest dużo lepsza w Xperii XZ. Możemy korzystać  z naszego smartfona nawet 6-7 godzin na wyświetlaczu po jednym ładowaniu akumulatora, podczas gdy w przypadku Zenfone 3 jest to jakieś 4-5,5 godziny. Nie mówię, że ten wynik jest jakiś bardzo zły, ale jednak bateria w Sony jest sporo lepsza.
Dajcie znać który telefon według Was jest lepszy! Według mnie każdy z nich ma swoje wady i zalety, ale zarówno Zenfone 3, jak i Xperia XZ to ciekawe, godne polecenia urządzenia. Moje serce jest jednak nieco bliżej Asusa, a Wasze? Czekam na Waszą opinię!

Asus Zenfone 3

[buybox-widget category=”electronics” ean=”4712900548655″]

Sony Xperia XZ

[buybox-widget category=”electronics” ean=”7311271572770″]