Porównanie dwóch metalowych braci z logo Samsung na obudowie – Galaxy A5 oraz Galaxy A3

W ostatnim czasie miałem możliwość korzystania z dwóch świetnych urządzeń: Samsunga Galaxy A5 oraz Galaxy A3. Czy oprócz koloru obudowy i rozmiaru wyświetlacza czymś się jednak różnią? Wszystkiego dowiecie się w tym porównaniu.

Mój egzemplarz Samsunga Galaxy A5 jest w kolorze granatowym, natomiast Galaxy A3 w białym. Oprócz wersji kolorystycznej i, rzecz jasna, rozmiaru, urządzenia te w kwestii budowy nie różnią się dosłownie niczym. Zmiany natomiast widać już po kliknięciu klawisza zasilania. Jak wiadomo, Galaxy A5 posiada 5-calowy wyświetlacz, natomiast A3 ma ekran o 0,5 cala mniejszy. Różna jest też rozdzielczość, oczywiście z przewagą dla większego modelu. Mam jednak wrażenie, że wyświetlacz w Samsungu Galaxy A3 jest nieco jaśniejszy niż ten, który znajdziemy w większym modelu.

DSC09058 DSC09059 DSC09062 DSC09064 DSC09068 DSC09069

Na pierwszy rzut oka Samsung Galaxy A5 i Galaxy A3 mają taki sam system, taką samą nakładkę i te same funkcje. W kwestii dwóch pierwszych się zgadzam w zupełności, jest to bowiem system operacyjny Android w wersji 4.4.4 KitKat z nakładka Touchwiz. Natomiast jeśli chodzi o funkcjonalność to niestety jest już różnie.

Pierwsza różnicą jest to, że Samsung Galaxy A3 został pozbawiony MultiWindow, czyli możliwości uruchamiania dwóch aplikacji jednocześnie. Zapewne jest to spowodowane tym, że ekran jest mniejszy i teoretycznie komfort korzystania z podzielonego ekranu byłby nieco niższy. Mi jednak tego trochę brakuje mimo stosunkowo małego wyświetlacza.

Kolejna zmiana widoczna jest w klawiaturze systemowej. Ta, którą możemy znaleźć w Samsungu Galaxy A5 jest złożona z pięciu wierszy: cyfr, trzech rzędów liter oraz ostatniego ze spacjami oraz symbolami. W Galaxy A3 producent postanowił zrezygnować z górnego wiersza z cyframi, zamiast tego możemy wybrać je po dłuższym przytrzymaniu liter. Znów tutaj powodem może być mniejszy wyświetlacz, ale bądź co bądź klawiatura z A5 jest jednak bardziej funkcjonalna.

Jeszcze jedną drobną zmianą jest brak możliwości pobierania dodatkowych trybów i zarządzania obecnymi w aplikacji aparatu. Oczywiście różnią się też soczewki aparatu głównego, ale frontowy jest nadal taki sam. Zdjęcia w obydwóch modelach są zadowalające, jednak z większa matrycą mamy nieco większe możliwości.

DSC09066

Bateria w Samsungu Galaxy A5 jest dokładnie o 400 mAh większa od tej, która znajdziemy w Samsungu Galaxy A3. W większym modelu udało mi się uzyskać wynik aż 7,5 godziny na wyświetlaczu po pełnym ładowaniu baterii z pełną synchronizacją danych z internetu oraz wyświetlaczem mniej więcej na połowie, natomiast mniejszy brat działa również długo przy takim samym użytkowaniu – 5 godzin. Obydwa wyniki są bardzo dobre, jednak i tak zwycięzcą jest Galaxy A5.

DSC09075

Znalazłem jeszcze jedną różnicę – sposób podświetlania klawiszy dotykowych. W Samsungu Galaxy A5, przynajmniej w tej wersji kolorystycznej, klawisze podświetlane są tylko w granicach nadrukowanych symboli wstecz i ostatnich aplikacji. W mniejszej A3 klawisze są rozświetlone lekko jeszcze dookoła, co nie wygląda zbyt dobrze przy nieco ciemniejszym oświetleniu (lub jego braku).

Specyfikacja

Samsung Galaxy A5Samsung Galaxy A3
Wyświetlacz5-calowy Super AMOLED o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli4,5-calowy Super AMOLED o rozdzielczości 540 x 960 pikseli
Procesorczterordzeniowy Qualcomm Snapdragon 410 o taktowaniu 1,2 GHzczterordzeniowy Qualcomm Snapdragon 410 o taktowaniu 1,2 GHz
Pamięć RAM2 GB1 GB
Pamięć wbudowana16 GB16 GB
Aparat główny13 Mpix8 Mpix
Aparat frontowy5 Mpix5 Mpix
Bateria2300 mAh1900 mAh
ModułyWI-FI, Bluetooth 4.0, LTEWI-FI, Bluetooth 4.0, LTE
System operacyjnyAndroid 4.4.4 Kitkat z nakładką TouchwizAndroid 4.4.4 Kitkat z nakładką Touchwiz

 

Podsumowując, zarówno Samsung Galaxy A5 i Galaxy A3 to świetne urządzenia. Obydwa są genialnie wykonane, mają przyzwoite podzespoły i sporo przydatnych funkcji. Jednak gdybym to ja miał kupować któryś z tych telefonów, to jednak wolałbym dopłacić około 300złotych (tyle wynosi mniej więcej różnica w cenie) i zakupić większy model. Mój wybór byłby taki ze względu na lepszą baterię, większy wyświetlacz o wyższej rozdzielczości, lepszą baterię oraz, chyba przede wszystkim, ze względu na obecność MultiWindow.

Poniżej umieszczam film z porównaniem. Dajcie znać który model Wy byście wybrali i co sądzicie o obu modelach :).