Recenzja Transcend StoreJet 25M3 – szybkiego dysku zapakowanego w odporną obudowę! ?

Dodatkowej pamięci nigdy za wiele! Szczególnie przy wykonywaniu wielu nagrań i zdjęć potrzebne jest wiele gigabajtów wolnej przestrzeni. Ostatnio mieliśmy okazję przetestować Transcend StoreJet 25M3, czyli dysk zewnętrzny o pojemności 2TB z wytrzymałą obudową i szybkim przesyłem plików. A jak ten sprzęt sprawdził się w praktyce? Co warto wiedzieć o tym dysku? Wszystkiego dowiecie się z tej recenzji. ?

OBUDOWA

Transcend StoreJet 25M3 to smukły i dość mobilny dysk twardy nie za dużych rozmiarów, które wynoszą jedynie 13 cm x 8,1 cm x 1,6 cm. Całość waży zaledwie 185 gramów, co sprawia, że nie będzie on ciążył w plecaku czy torbie podczas przewożenia.

Transcend StoreJet 25M3 / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Obudowa wykonana została z trzech warstw. Pierwszą z nich jest gumowa powłoka antypoślizgowa w postaci takiego jakby mocno przyległego etui, które możemy zdjąć z całej reszty. Ta warstwa jest dostępna w dwóch wersjach kolorystycznych – wojskowym zielonym oraz żelaznej szarości. Pod tą powłoką znajduje się obudowa z twardego tworzywa sztucznego, a pod nią jakby szkielet z wewnętrznym amortyzatorem odpowiedzialnym na redukcję siły działającej podczas upadków oraz uderzeń.

Obudowa Transcend StoreJet 25M3 jest wytrzymała dzięki zastosowaniu trzech warstw / fot. producenta

Dodatkowo obudowa dysku charakteryzuje się tym, że jest wytrzymała na upadki oraz uszkodzenia zewnętrzne. Potwierdzeniem wytrzymałości na upadki jest zgodność z standardami amerykańskiej armii – MIL-STD-810G METH 516.6 Proc. IV.

Poza tymi normami, oglądając dysk dookoła, także widać, że obudowa jest solidnie wykonana i nie powinna mieć problemów z ochroną naszych danych podczas upadków i innych losowych zdarzeń.

Transcend StoreJet 25M3 / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Na górnej krawędzi znalazło się wejście microUSB 3.1 do połączenia kabelka. Z drugiej strony kabelek jest zakończony zwykłym, pełnowymiarowym złączem USB 3.1 generacji 1. Warto wspomnieć, że jest on także zgody z USB 2.0, więc osoby posiadające tylko takie złącze w swym komputerze będą mogły bez problemu korzystać z tego dysku.

Transcend StoreJet 25M3 / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Przycisk w obudowie

Na przodzie dysku umieszczony został przycisk do auto-backupu. Aby to rozwiązanie mogło funkcjonować konieczne jest zainstalowanie oprogramowania Transcend Elite. Program ten odpowiedzialny jest za zarządzanie danymi.

Transcend StoreJet 25M3 / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Przy jego pomocy możemy tworzyć kopie zapasowe na dysku, przywracać pliki z kopii zapasowych, chronić pliki a także wykonywać kopie zapasowe plików, które posiadamy w chmurze – Dysku Google lub Dropbox – bezpośrednio na dysku przenośnym. Drugą aplikacją, która współpracuje z tym dyskiem jest RecoveRx. Narzędzie to odpowiedzialne jest za odzyskiwanie danych poprzez wyszukiwanie śladów skasowanych plików.

Transcend StoreJet 25M3 / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Kolejną funkcją wspomnianego przycisku jest ponowne połączenie dysku z komputerem bez konieczności wyciągania kabelka z portu USB i ponownego wkładania. Rozwiązanie to przyda się ze względu na to, że dysk dysponuje trybem oszczędzania energii, który jest uruchamiany automatycznie po 10 minutach bezczynności.

Transcend StoreJet 25M3 / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Środek dysku i działanie

Transcend StoreJet 25M3 w swym wnętrzu kryje nośnik 2,5″ SATA HDD, który w testowanym egzemplarzu jest pojemności 2 TB. Są jednak dostępne modele o pojemnościach 500GB oraz 1TB. Według tego co podaje producent maksymalna prędkość odczytu oraz zapisu danych wynosi 125MB/s.

Transcend StoreJet 25M3 / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

W teorii pojemność dysku wynosi 2 terabajty, zaś w rzeczywistości jest trochę tej pojemności mniej i wynosi 1,81TB. Testując prędkość w programie CrystalDiskMark „wykręcany” był wynik w okolicy 113MB/s, co jest bardzo zbliżoną wartością do tego, co deklaruje producent.

Rzeczywista pojemność dysku Transcend StoreJet 25M3 / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

W codziennym użytkowaniu dysk sprawdza się rewelacyjnie! Działa faktycznie bardzo szybko i stabilnie, co zapewnia komfortowe korzystanie na co dzień. Sprzęt świetnie działa nawet przy bardziej wymagających zadaniach, takich jak chociażby renderowanie filmów na korzystając z plików na dysku. Kopiowanie plików między nośnikami również jest całkiem szybkie.

Podsumowanie

Transcend StoreJet 25M3 w wersji z 2TB kosztuje w okolicy 350 złotych, co jest jak najbardziej uczciwą ceną. Poza ogromem wolnego miejsca na przechowywanie plików dostajemy bowiem nośnik działający niesamowicie szybko i stabilnie. Ponadto całość charakteryzuje się wytrzymałą na upadki obudową przy zachowaniu całkiem niskiej wagi, jest też dedykowany klawisz do auto-backupu czy ponownego łączenia się z komputerem. Jest więc chyba wszystko, co w tego typu dysku być powinno!

Transcend StoreJet 25M3 / fot. Kacper Żarski (Kapsologicznie.pl)

Z czystym sumieniem mogę więc polecić Transcend StoreJet 25M3! Jest to kawał dobrego dysku sprawdzający się bardzo dobrze w codziennym użytkowaniu.

Dajcie znać co myślicie o Transcend StoreJet 25M3! 🙂

Transcend StoreJet 25M3

9.5

Ogólna ocena

9.5/10