Recenzja jednego z najtańszych inteligentnych zegarków – Smartwatch U8

W ostatnim czasie miałem w swoim domu jednego z najtańszych, o ile nie najtańszego przedstawiciela urządzeń z kategorii wearable – Smartwatch U8. Czy przypadł mi do gustu, czy warto go kupić? Wszystkiego dowiecie się w tej recenzji 🙂 .

BUDOWA

Smartwatch U8 został wykonany z materiałów dość przeciętnej jakości. Mamy tu do czynienia z kopertą całkowicie stworzoną z tworzywa sztucznego, które w okolicach wyświetlacza nieprzyjemnie skrzypi. Na przodzie, oprócz ekraniku o przekątnej 1,4 cala znajdziemy trzy klawisze dotykowe – pierwszy do uruchamiania pierwszej z brzegu ikony wyświetlanej na ekranie, środkowy do szybkiego włączenia klawiatury numerycznej umożliwiającej wybranie numeru oraz najbardziej po prawej klawisz wstecz.

DSC00988

Na prawej krawędzi producent umieścił klawisz zasilania, który, prawdę mówiąc, wciska się bardzo opornie, dodatkowo przy naciśnięciu słychać dość głośno odgłos klikania. Na przeciwległej krawędzi znalazł się port micro USB do ładowania za zaślepką. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia po co ta zaślepka – zegarek nie jest wodoszczelny, a sama nakładka nie dochodzi do obudowy i lekko odstaje, co nie wygląda za dobrze.

DSC01001 DSC01000 DSC00999

Wyświetlacz w Smartwatch U8 jest bardzo przeciętny. Niestety widać na nim każdy pojedynczy piksel, co niektórym może przeszkadzać. Trzeba jednak pamiętać, że jest to jeden z najtańszych, o ile nie najtańszy inteligentny zegarek, więc z czegoś ta niska cena mus wynikać. Na szczęście jasność ekran jest na tyle jasny, że godzina jest widoczna nawet w bardziej słoneczny dzień.

SYSTEM, MULTIMEDIA, BATERIA

System w Smartwatch U8 jest bardzo podstawowy. Mamy tu zaledwie kilka, podstawowych funkcji, które i tak w większości nie działają idealnie. Na przykład po włączeniu krokomierza zauważyłem, że został on automatycznie wyłączony po godzinie. Jest to dla mnie dość dziwne, ponieważ jednym z zadań inteligentnych zegarków jest właśnie liczenie kroków – w tym urządzeniu nie działa to zbyt dobrze.

DSC01003

Oprócz krokomierza do dyspozycji mamy na przykład stoper, kalkulator, kalendarz, aplikację do wyświetlania wiadomości czy historii połączeń. Niestety zauważyłem, że występuje jakiś błąd z pojawianiem się powiadomień na zegarku – większość z nich pojawia się bez żadnego komunikatu, czy nawet wibracji. Trzeba więc ręcznie monitorować, czy otrzymaliśmy nową wiadomość. Jest to trochę bez sensu i całkowicie, moim zdaniem, przekreśla to urządzenie. Jak można nazwać inteligentnym zegarkiem sprzęt, który nie wyświetla poprawnie powiadomienia, czyli nie spełnia podstawowego zadania.

Mogę pochwalić natomiast Smartwatch U8 za jakość rozmów. Wbudowany głośnik i mikrofon są na tyle dobre, że bez problemu można porozmawiać prosto z nadgarstka na przykład w aucie, zamiast korzystania z zestawu głośnomówiącego czy słuchawki Bluetooth. Zarówno ja dobrze słyszałem osobę po drugiej stronie słuchawki, jak i ona mnie doskonale rozumiała. Myślę, że Albert może potwierdzić 😉 .

DSC00995

Jestem niestety niemile zaskoczony łączeniem się zegarka z telefonem. Okazuje się, że Smartwatch U8 nie współpracuje z większością urządzeń z systemem operacyjnym Android w wersji 5.0 Lollipop i nowszej. Na 6 telefonów z ą wersją systemu udało mi się połączyć tylko z jednym smartfonem. Jest to dla mnie niewybaczalna wada większości tańszych zegarków, ponieważ teraz coraz więcej smartfonów pracuje w oparciu o nowsze wersje systemu. Przez takie ograniczenia urządzenia takie jak Smartwatch U8 niestety nie mają zbyt wielkiego sensu.

Bateria w Smartwatch U8 jest zaskakująco dobra. Wystarcza ona zazwyczaj na około 3-4 dni normalnego używania, czyli cały czas zegarek był podłączony do telefonu oraz sporadycznie przeprowadzane były krótkie rozmowy. Jest to zadowalający wynik, na tle niektórych konkurencyjnych, często droższych rozwiązań można powiedzieć, że nawet bardzo dobry.

PODSUMOWANIE

Podsumowując, Smartwatch U8 to bardzo przeciętny sprzęt. Nie oferuje nam on zbyt wielu funkcji, a problemy z łączeniem z nowszymi wersjami systemu i brakiem większości powiadomień jest dla mnie niewybaczalny. Nie powala również wyświetlacz – gdyby nie wysoka jasność to można by rzec, że jest wręcz fatalny, do czego przyczynia się niestety bardzo słaba rozdzielczość.

Z pozytywów można wymienić przede wszystkim bardzo dobrą baterię, która pozwala nie używać ładowarki przez dobre kilka dni. Niestety czas pracy po jednym ładowaniu jest tutaj kosztem funkcjonalności. Na pochwałę, jak pisałem wyżej, zasługuje również możliwość i jakość przeprowadzanych rozmów.

Ogólnie, jak na zegarek za około 100zł to nie jest źle. Jednak ja osobiście nie mógłbym korzystać z tego urządzenia przede wszystkim przez to, że U8 nie jest kompatybilny z większością nowych smartfonów i że powiadomienia nie pojawiają się na nim tak, jakbym sobie tego życzył. Smartwatch U8 mógłby być dla mnie jedynie zegarkiem, który umożliwia komfortowe przeprowadzanie rozmów, na przykład podczas jazdy autem. W innych przypadkach ten sprzęt mnie nie zadowala.

Dajcie znać, co Wy sądzicie o Smartwatch U8 i oczywiście poniżej znajdziecie film z recenzją. Miłego oglądania! 🙂

Wielkie podziękowania dla sklepu OnlineWorld za użyczenie mi sprzętu do testów! 😀

Smartwatch U8

+/- 100 złotych
5.8

Budowa

6.0/10

Wyświetlacz

3.0/10

Płynność działania

5.0/10

Bateria

9.0/10

Funkcjonalność

6.0/10

Zalety

  • Rozmowy telefoniczne
  • Dobra bateria
  • Cena

Wady

  • Kompatybilność
  • Problem z powiadomieniami
  • Przeciętna rozdzielczość wyświetlacza