Modyfikacja Samsunga Galaxy Note 2: root, recovery, pierwszy custom rom

Dawno, dawno temu na moim kanale pojawił się film przedstawiający funkcjonalność romu Ditto Note 4 na Samsungu Galaxy Note 2. Bardzo dużo osób zainteresowało się tym systemem i pytało mnie jak można zainstalować go do swojego smartfona. Długo obiecywałem i zbierałem się do stworzenia tego poradnika. A to przychodziły nowe urządzenia, które trzeba było zrecenzować, a to czas na to nie pozwalał. W końcu jednak się udało! Zachęcam więc do zapoznania się z tym tekstem.

UWAGA!

Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za ewentualną utratę ważnych plików, czy nawet możliwe uszkodzenie telefonu. Wszystko robisz na własną odpowiedzialność.

Root

Na początku, by mieć pewność, że wszystko raczej się uda należy zrootować naszego smartfona. Będą nam potrzebne do tego specjalne pliki oraz program Odin (paczkę z plikami i Odinem znajdziecie pod tym adresem). Następnie musimy na naszym komputerze uruchomić aplikację Odin jako administrator (prawym klawiszem myszki kliknąć na program i wybrać odpowiednią opcję). Następnie w sekcji PDA wybieramy plik CF-Auto-Root-t03g-t03gxx-gtn7100.tar.md5który wcześniej pobraliśmy. Nic więcej nie zaznaczamy w programie, wszystko ma zostać tak jak na poniższej fotografii.

Zrzut ekranu z 2015-06-15 17:40:15

Teraz musimy przejść do naszego smartfona. Trzeba go na początku wyłączyć, a następnie wejść w tryb Download Mode. Aby to zrobić należy przytrzymać jednocześnie klawisze: ciszej, home oraz power. Po chwili wyświetli nam się komunikat, że uruchomiliśmy ten tryb, aby potwierdzić chęć dokonania instalacji musimy wcisnąć klawisz głośniej. Następnie podłączamy przewód USB do komputera, a z drugiej strony do telefonu.

Zrzut ekranu z 2015-06-15 17:39:44 Zrzut ekranu z 2015-06-15 17:40:00

Teraz, gdy program wykryje naszego smartfona, musimy kliknąć Start. Zaczyna się instalacja, która potrwa dosłownie kilka sekund. Po chwili telefon się automatycznie zrestartuje. Po kolejnych paru chwilach na telefonie pojawi się charakterystyczny czerwony robocik, który informuje nas o dokonywaniu modyfikacji na urządzeniu. Po około minucie telefon uruchomi się normalnie, po czym będziemy mogli przejść do kolejnego kroku.

Zrzut ekranu z 2015-06-15 17:40:35

Instalacja Custom Recovery

By była możliwa instalacja zmodyfikowanej wersji systemu musimy wgrać do smartfona jakieś Custom Recovery. W Internecie znajdziemy masę różnych programów, takich jak CWM lub Philz, ja jednak polecam korzystanie z TWRP (Team Win Recovery Project). Oprócz tego potrzebujemy znów aplikację Odin (paczka z plikami dostępna tutaj). Uruchamiamy program jako administrator i znów w sekcji PDA wybieramy odpowiedni plik, tym razem jest on nazwany openrecovery-twrp-2.6.3.2-t03g.img.tar. Po raz drugi wchodzimy na telefonie w Download Mode, po czym klikamy na komputerze Start. Tym razem instalacja będzie trwała krócej niż dwa mrugnięcia okiem 😉 .

Wgrywanie Custom Rom-u

W końcu doszliśmy do najważniejszej rzeczy – wgrywania naszego upragnionego systemu. Najpierw musimy pobrać odpowiednie pliki z systemem, masę różnych wersji znajdziecie na forum XDA Developers. Zostałem poproszony przez kilka osób, żeby pokazać instalację romu Ditto Note 4, tak więc teraz zrobię. Trzeba jednak pamiętać, że instalacja niemal każdego Custom Rom-u wygląda niemal tak samo. Chcąc zainstalować DN4 wystarczy pobrać najnowszą wersję z tej strony, warto również  pobrać wszystkie update-y, które poprawiają działanie naszego smartfona. Gdy pobierzemy wszystkie pliki musimy je wgrać na kartę pamięci.

Teraz przechodzimy do naszego smartfona. Na początku musimy uruchomić tryb Recovery Mode. Aby to zrobić musimy wyłączyć telefon i przytrzymać jednocześnie trzy klawisze: głośniej, home oraz power.

Zrzut ekranu z 2015-06-15 17:41:19

Na początku warto zrobić backup, gdyby coś (odpukać) źle nam wyszło jest to jakieś koło ratunkowe do odzyskania chociażby numeru IMEI. Po zakończeniu tworzenia kopii zapasowej cofamy do ekranu głównego.  Kolejno przechodzimy do zakładki Wipe, a następnie wybieramy Format Data. Potwierdzamy operację wpisując YES. Trzeba pamiętać, że w tym kroku stracimy wszystkie pliki, jest to jednak zalecane, ponieważ czasami pliki różnych systemów się nie zgadzają i nakładają się na siebie, przez co telefon może nie działać poprawnie.

Zrzut ekranu z 2015-06-15 17:41:54

Po wyzerowaniu pamięci w telefonie wracamy do ekranu głównego i wybieramy pierwszą z brzegu zakładkę, czyli Install. Następnie klikamy Up A Level, następnie szukamy External_sdcard i wybieramy pobrany wcześniej plik. Kolejno przesuwamy panel na dole ze strzałeczką aby rozpocząć instalację. Może ona potrwać nawet kilkanaście minut, więc trzeba zachować trochę cierpliwości. Po zainstalowaniu wyskoczą nam trzy możliwości: Wipe cache/dalvik, Home oraz Reboot System. Polecam wybranie opcji Wipe cache/dalvik, jednak to nie jest konieczne. Następnie albo wybieramy Home, aby doinstalować update-y, albo Reboot System, dzięki czemu nasz smartfon się uruchomi ponownie.

Zrzut ekranu z 2015-06-15 17:42:15 Zrzut ekranu z 2015-06-15 17:42:42

Znów musimy uzbroić cię w cierpliwość, pierwsze uruchamianie po instalacji Custom Rom-u może trwać kilkanaście minut. Jeśli jednak po około 15-20 minutach nadal nic się nie dzieje, warto wyjąć baterię i ponownie uruchomić smartfona. Jeśli to nie pomoże to chyba konieczne będzie wgranie systemu na nowo. Czasami instalując zmodyfikowane romy może coś nie działać, jednak w 99% wszystko da się naprawić 🙂 .

Jeśli macie jakieś pytania, problemy, prośby lub propozycję odsyłam Was do komentarzy. Poniżej znajdziecie film z pokazaną instrukcją rootowania i wgrywania Custom Rom-u.

Powodzenia!

Wszystkie potrzebne pliki:
1. Paczka do Roota
2. Custom Recovery – TWRP
3. Custom Rom:
   a) Ditto Note 4 (DN4)
   b) inne systemy z forum XDA Developers