Samsung Galaxy A40 to niewątpliwy hit sprzedażowy! U wielu operatorów można dostać go w atrakcyjnej cenie, co niewątpliwie może zachęcać. A jest do czego zachęcać! To kawał dobrego sprzętu czerpiącego garściami z dużo droższych modeli! A co jeszcze warto wiedzieć? O tym dowiecie się z tej recenzji! ?
Wideo z recenzją
Obudowa
Samsung Galaxy A40 jest wyjątkowym urządzeniem, ponieważ jego obudowa jest bardzo lekka a dodatkowo wygląda całkiem zaskakująco. Niby mamy tutaj czarną wersję kolorystyczną ale gdy się przypatrzymy szczególnie pod kątem to zauważymy, że mieni się ona w różne kolory. Sprawia to, że tył ten wygląda świetnie, jednak efekt ten pryska gdy zaczniemy dotykać urządzenie, ponieważ wtedy pojawi się mnóstwo odcisków palców. Podczas testów na pleckach pojawiło się kilka drobnych rys, więc raczej jakieś etui dla zabezpieczenia tyłu by się przydało.
Na tyle znalazł się podwójny aparat z pojedynczą diodą doświetlającą. Oprócz tego jest skaner linii papilarnych, logo producenta a także kilka symboli i znaków towarowych. Od dołu umieszczono złącze USB typu C, mamy też głośnik oraz mikrofon. Nie zabrakło także złącza słuchawkowego. Od góry z kolei mamy tylko jeden mikrofon.
Na prawym boku są klawisze głośności oraz klawisz zasilania. Na lewej krawędzi natomiast znajdziemy tackę na 3 karty czyli dwie nanoSIM oraz jedną micro SD. Jest to więc slot niehybrydowy.
Na froncie przede wszystkim mamy wyświetlacz o przekątnej 5,9 cala i rozdzielczości 1080 x 2280 pikseli. Nie wydaje się, że to urządzenie ma aż tak duży wyświetlacz szczególnie biorąc pod uwagę niewielkie wymiary obudowy. Sam wyświetlacz charakteryzuje się bardzo ładnymi kolorami świetnymi kątami widzenia, dużą jasnością maksymalną, niestety również zbyt wysoką jasnością minimalną. Na ekranie umieszczona jeszcze wcięcie w kształcie kropli wody oprócz tego jest głośnik do rozmów oraz kilka czujników.
System, płynność, multimedia
Przechodząc do systemu to zaczniemy od tego jak w ogóle dostać się do urządzenia. Przede wszystkim mamy skaner linii papilarnych, który działa poprawnie aczkolwiek do perfekcji sporo brakuje, ponieważ ten czas od przyłożenia palca do podświetlenia ekranu mógłby być znacząco krótszy. Na pochwałę natomiast na pewno zasługuje fakt, że ten skaner jest cały czas aktywny oraz jest całkiem precyzyjny. Poza odblokowywaniem za pomocą skanera linii papilarnych mamy jeszcze możliwość skorzystania z rozpoznawania twarzy. Niestety działała ono bardzo słabo i prawdę mówiąc mało kiedy udawało się żeby smartfon rozpoznać naszą twarz prawidłowo i zazwyczaj wyskakiwał jakiś błąd, że nie rozpoznano twarzy.
W Samsungu Galaxy A40 znajdziemy system operacyjny Android w wersji 9 Pie z nakładką od producenta. Jest ona jednak w nieco odświeżonej wersji przez co niektóre elementy są zmienione graficznie i całość wydaje się taka spójna i miła dla oka.
Nakładka ta ma kilka ciekawych dodatków. Na przykład można wspomnieć o filtrze światła niebieskiego, poza tym mamy gesty pełnoekranowe pozwalające sterować telefon za pomocą gestów zamiast tradycyjnych klawiszy funkcyjnych.
Do dyspozycji mamy również kilka gestów i jest to na przykład możliwość wybudzenie ekranu po dwukrotnym stuknięciu. Ponadto znalazł się tryb obsługi jedną ręką a także możliwość skorzystania z panelu powiadomień po przeciągnięciu palcem po skanerze linii papilarnych. W nakładce znajdziemy też możliwość skorzystania z podwójnego komunikatora poprzez sklonowanie niektórych aplikacji.
Mamy też cyfrowy dobrostan w którym znajdziemy informacje między innymi na temat tego z których aplikacji najwięcej korzystaliśmy danego dnia. Cyfrowy dobrostan pozwala także na zablokować dostęp do niektórych programów po osiągnięciu określonego czasu jaki sobie ustawimy.
W kontekście działania systemu to niestety mam pewien niedosyt. Co prawda urządzenie działa przyzwoicie ale no tylko przyzwoicie. Prawdę mówiąc często zdarza się, że jakieś aplikacje potrafią się przeciąć, czy jakieś animacje przyklatkują. Ponadto karty w przeglądarce są utrzymywane stosunkowo krótko co sprawia, że smartfon nie jest zbyt wielkim demonem prędkości. Jest tak za sprawą umieszczenia podzespołów takich jak procesor Exynos 7904, układ graficzny Mali G71 oraz 4 GB pamięci RAM. Są również 64 GB pamięci wbudowanej z możliwością rozbudowy przy użyciu kart microSD.
Moduły łączności za to działają całkiem prawidłowo, ponieważ Internet zarówno po WiFi jak i przy użyciu transmisji danych działa poprawną prędkością. Ponadto telefon nie traci zasięgu podczas rozmów telefonicznych, jednak mam wrażenie, że głośnik do rozmów mógłby być nieco głośniejszy, ponieważ bardziej w zatłoczonych miejscach nie zawsze słyszałem osoby po drugiej stronie słuchawki.
Na pochwałę jednak na pewno zasługuje to, że w smartfonie mamy moduł NFC przez co bez problemu możemy płacić tym smartfonem zbliżeniowo.
Bateria
Samsung Galaxy A40 jest wyposażony w akumulator o pojemności 3100 mAh. Mamy tutaj moduł szybkiego ładowania i USB typu C, co w takim połączeniu pozwala naładować urządzenie od zera do 100% w nieco ponad półtorej godziny. A jak ten akumulator sprawdza się w codziennym użytkowaniu?
Trzeba przyznać, że całkiem nieźle. W trybie mieszanym, czyli po połowie WiFi i transmisja danych oraz jasność automatyczna byłem w stanie osiągnąć około 6 godzin na wyświetlaczu. Uważam to za całkiem pozytywny wynik. Korzystając natomiast z samej transmisji danych możemy uzyskać w okolicy czterech i pół godziny.
Natomiast korzystając tylko i wyłącznie z WiFi i szczególnie oglądając jakieś filmy spokojnie jesteśmy w stanie uzyskać jakieś 7,8 godzin. Pozwala to na bezproblemowe korzystanie z urządzenia przez co najmniej jeden dzień a gdy się postaramy to i dwa spokojnie uzyskamy.
Aparaty
W Samsungu Galaxy A40 umieszczone aparat główny o rozdzielczości 16 megapikseli z przesłoną f/1.7 oraz drugi aparat 5 megapikseli z przysłoną f/2.2. Jednak najważniejsze z nim jest to, że mamy tutaj szerokokątną soczewkę.
Jakość zdjęć przynajmniej za dnia jest naprawdę bardzo dobra, ponieważ zdjęcia są zazwyczaj szczegółowe z ładnymi kolorami nie brakuje im też raczej ostrości. Oprócz tego zdjęcia makro bez problemu wykonamy tym urządzeniem i aparat nie ma z tym jakichkolwiek problemów. Niestety czar pryska gdy zrobi się nieco ciemniej lub gdy wykonujemy fotografie w sztucznym świetle ponieważ wtedy jakoś diametralnie spada. Pojawia się mnóstwo szumu a kolory są stanowczo mniej wyraziste.
Tak jak jednak wspomniałem mamy tutaj też drugi obiektyw który pozwala wykonywać zdjęcia z szerokim kątem. Wygląda to naprawdę rewelacyjnie i ten szeroki kąt jest bardzo szeroki i różnica jest zauważalna gołym okiem. Niestety zauważalna jest też gorsza jakość ponieważ kolory są wtedy mniej wyraziste a szczegółowość mniejsza. Jednak do takich podstawowych zdjęć gdy za dnia chcemy uchwycić na jednej fotografii więcej elementów uważam, że taki obiektyw spokojnie wystarczy. Niestety ten szeroki kąt totalnie nie znajduje zastosowania jak zrobi się nieco ciemniej, ponieważ wtedy praktycznie nic nie widać na fotografiach.
Na froncie z kolei mamy 25 megapikselową kamerkę z przesłoną f/2.0 i wykonuje ona ładne zdjęcia ze sporą szczegółowością i ładnymi kolorami, więc miłośnicy selfie będą jak najbardziej zadowoleni.
Aplikacja aparatu jest nieźle wyposażona ponieważ mamy sporo ciekawych trybów taki jak panorama, tryb profesjonalny, Live Focus, jest też możliwość nagrywania w zwolnionym tempie. Jest też tryb poklatkowy, mamy też ikony emoji, które pozwalają nieco urozmaicić nasze fotografie. Poza tym jest też ten przełącznik na szeroki kąt. Nie zabrakło także filtrów kolorystycznie.
Fotografie oczywiście możemy wykonywać w różnych formatach jednak warto pamiętać, że proporcje 4:3 pozwalają uzyskać największą rozdzielczość.
Podsumowanie
Samsung Galaxy A40 jest bardzo ciekawym urządzeniem. Obecnie nie znajdziemy zbyt wielu urządzeń, które miałyby aż tak kompaktową obudowę, przez co osoby szukające nieco mniejszego smartfona myślę, że powinny być zadowolone. Co prawda nie jest to sprzęt idealny i brakuje mu kilku rzeczy, a między innymi nieco lepszego działania, ponieważ te klatkowania czy spowolnienia się czasem zdarzają. Aparat również mógłby nieco lepiej sobie radzić w gorszych warunkach oświetleniowych. Dodatkowo nie każdemu do gustu przypadnie to, że obudowa w całości jest tworzywa sztucznego.
Niemniej uważam, że jest to sprzęt ciekawy. Ma na pewno wydajny akumulator, złącze słuchawkowe oraz NFC. Poza tym obudowa wygląda estetycznie, która może się podobać. Warto również wspomnieć o tym trybie szerokokątnym, który robi naprawdę bardzo dobre wrażenie.
Ogólnie więc myślę, że mogę Wam polecić ten smartfon. Szczególnie jeśli rozmiar ma dla Was znaczenie.
Dajcie znać w komentarzach co Wy myślicie o tym smartfonie? Czy Wy byście go kupili czy raczej poszukali byście czegoś innego?